”Măcel, au dat-o cu capul de roata mașinii!”. Mărturii în cazul șoferiței din Baia Mare bătute după ce a lovit un copil

62264776

Femeia care a accidentat un copil ce traversa neregulamentar în Baia Mare a fost lovită cu capul de roata mașinii, iar mulțimea furioasă i-a distrus autovehiculul, dar poliția încă îi caută pe agresori.

 

Șoferița de 31 de ani din Baia Mare a fost la un pas de a fi linșată de rudele copilului de 6 ani pe care l-a lovit după ce i-a sărit în fața mașinii, iar martorii povestesc scene ireale, de o violență extremă, scrie e-Maramureș.

”Taică-su a luat băţul, a dat în maşină. Au dat şoferiţa cu capul de roata de la maşină. Eu aşa ceva nu am văzut, măcel. Maşina e distrusă complet. Parbrizul spart. Tot e distrus”, a declarat un martor al accidentului din seara zilei de 5 iunie, potrivit sursei citate.

accident

Asta deși femeia a oprit imediat mașina, a coborât să dea primul ajutor copilului și a sunat la 112. Zeci de băimăreni de etnie romă au înconjurat-o pe șoferiță și au luat-o la bătaie, distrugându-i și mașina.

Băiatul s-a ales cu un picior în ghips

Speriată, femeia s-a refugiat într-un magazin, dar mulțimea furioasă l-au distrus și pe acesta. A fost nevoie de opt echipaje de poliție și trei de jandarmi pentru ca femeia să scape cu viață din mâinile romilor violenți.

Băiatul lovit a fost evaluat de doctori, care i-au pus piciorul în ghips şi l-au trimis acasă. La rândul ei, femeia are la dispoziţie 90 de zile pentru a depune plângere împotriva agresorilor.

Poliţiştii au deschis dosar penal şi îi caută acum pe toţi cei implicaţi în scandal pentru a-i trage la răspundere.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce a postat Cristiano Ronaldo, în ziua finalei Spania - Argentina
Ce a postat Cristiano Ronaldo, în ziua finalei Spania - Argentina
Citește și...
Un fenomen foarte rar a fost filmat în Suedia: o tornadă dublă. ”Părea că apa se agita în două locuri la suprafață”

O tornadă dublă care se învârtea deasupra unei ape - un fenomen rar - a fost filmată în vestul Suediei. Imaginile obținute de AP arată două pâlnii uriașe de aer care se învârt una lângă alta în Grästorp.

O pisică din Minnesota, care s-a pierdut de stăpânii ei într-o vacanță, a fost recuperată după 40 de zile

O pisică din Minnesota care s-a pierdut de stăpânii ei într-o vacanță a fost recuperată după 40 de zile! Nakee și iubitul ei vizitau parcuri naționale, dar când s-au trezit dimineața la un camping din Colorado, ambele pisici lipseau.

Regula sacră din Italia. Pe ce fel de paste nu se pune niciodată parmezan sau altă brânză. Bucătarii o consideră o jignire

În bucătăria italiană, parmezanul nu se pune automat peste orice farfurie cu paste.

Recomandări
Caniculă și furtuni în toată țara. Ministerul Mediului a convocat Comitetul pentru Situații de Urgență

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a convocat Comitetul ministerial pentru situații de urgență pentru a evalua efectele avertizărilor meteo și măsurile necesare pentru protejarea populației.

Rusia a lansat unul dintre cele mai agresive atacuri cu rachete balistice de până acum, în războiul cu Ucraina

Rusia a lansat unul dintre cele mai ample atacuri cu rachete balistice împotriva Ucrainei de la declanșarea invaziei sale pe scară largă, în urmă cu mai bine de patru ani.

Alertă în județul Tulcea. Populația, avertizată cu un mesaj RO-ALERT, după ce radarul MAPN a detectat ”o țintă aeriană”

Ministerul Apărării Naţionale a anunțat, duminică, faptul că sistemul său de supraveghere radar a detectat în ziua de 19 iulie, ora 13.19, ”o țintă aeriană la o distanță de aproximativ 15 km est de localitatea Vâlcove, Ucraina”.