Mai mulți români au fost prinși la furat în zonele devastate de inundații în Germania

×
Publicitate

Mai mulți români au fost prinși în timp ce sustrăgeau diverse lucruri din zonele grav afectate de furtuni, din Germania. Aceștia sunt acuzați de însușirea fără drept a unor deșeuri.

În ultimele zile, polițistii au intervenit la peste 13 situații de acest gen, iar oamenii legii fac apel la cetățeni să raporteze orice persoană sau vehicul care li se par suspecte, conform Presse Portal, un portal oficial pe care se găsesc comunicatele transmise de poliția locală.

Printre cei care au fost surprinși profitând de dezastrul produs se află și câtiva români.

Sâmbătă, în Rahmedestrasse a fost observată o dubiță suspectă, iar unele persoane scotoceau printre resturi și încărcau fier vechi. O patrulă de poliție sosită în zonă i-a verificat pe aceștia, iar șoferului, un român în vârstă de 47 de ani, i s-au adus mai multe acuzații.

La amiază, tot sâmbătă, dintr-o furgonetă au fost furate o mașină de spălat vase și alte câteva electronice.  Acuzați de furt au fost doi români în vârstă de 20 și, respectiv, 34 de ani.

CITEȘTE ȘI: Zeci de români au fost surprinsi în mijlocul inundațiilor devastatoare din Germania: „Mulți au pierdut totul”

Un camion vechi care ridica suspiciuni a fost observat, tot sâmbătă, în zona Markaner/Linscheidtstrasse. După câteva ore, camionul a fost observat și de biroul de ordine publică de pe Brachtenbecker Weg. În acest caz un alt român, în vârstă de 46 de ani, a fost reclamat pentru încălcarea Ordonanței șoferilor, a Regulamentului comerțului și a Legii echipamentelor electrice.

Și nu numai românii au fost prinși făcând astfel de lucruri. Și un cetățean bulgar în vârstă de 20 de ani a fost acuzat, după ce a intrat într-o pivniță din Nettestrasse, care nu mai putea fi închisă, și a ieșit din aceasta cu o pungă. În pungă, polițiștii au găsit diverse obiecte electrice.

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
Noua loterie cu jackpoturi de sute de milioane de lire sterline și premii care pot ajunge la miliarde. Țara unde se lansează

Un nou joc de loterie promite jackpoturi uriașe, care pot ajunge la sute de milioane de lire sterline și chiar la miliarde.

Băuturi răcoritoare și sănătoase pentru vară. Idei și rețete pentru hidratare în sezonul cald

Când temperaturile cresc, hidratarea corectă devine esențială. Băuturile răcoritoare și sănătoase pentru vară sunt perfecte pentru a-ți potoli setea și a-ți revitaliza organismul.

Salata italienească care are la bază pâinea uscată. Cum să faci Panzanella

Ai câteva felii de pâine care s-au întărit și te gândești să le arunci? În Toscana, ele pot deveni baza unei salate de vară pline de culoare și gust.

Recomandări
„Cu 39 de ani de muncă în spate, voi pierde 1.700 de lei”. Ce venituri le-ar fi tăiate medicilor prin noua lege a salarizării

A fost grevă de avertisment în spitalele din întreaga țară. Nemulțumiți de noua lege a salarizării, angajații din sănătate și-au întrerupt activitatea două ore și au asigurat doar urgențele.

Reformele de care depind cinci miliarde de euro de la UE nu au ajuns încă în Parlament. PSD deja pregătește amendamente

Două din cele șase legi pe care România trebuie să le adopte pentru a primi încă cinci miliarde de euro de la Comisia Europeană nu au ajuns încă în Parlament.

Cum arată dezastrul din Bușteni lăsat în urmă de viitură. Apele venite de pe munte au luat oameni și mașini

Sunt probleme serioase în Prahova, după ce duminică o viitură a luat oameni și mașini și a inundat aproape 70 de gospodării în stațiunea Bușteni.