Un politist a incatusat un pompier, in timp ce acesta era in misiune de salvare. Nu i-a convenit cum parcase masina

61464179

Un pompier a fost retinut de catre un echipaj de politie pe o autostrada din California, dupa ce a refuzat sa mute masina de pompieri. Superiorii barbatului sustin insa ca acesta a respectat instructajul primit, noteaza Daily Mail.

Jacob Gregoire, in varsta de 36 de ani, a fost incatusat si retinut intr-o masina a politiei din California, timp de 30 de minute, pentru ca nu a vrut sa mute masina de pompieri. Acesta lucra de 12 ani in departamentul de pompieri si, in acel moment, se afla intr-o misiune de salvare.

Superiorii sai sustin ca barbatul a respectat intocmai instructajul si a parcat masina in asa fel incat sa protejeze toate persoanele aflate la fata locului, inclusiv politistii, de traficul aglomerat.

Nu este primul incident de acest fel intre cele doua departamente din California, cel de politie si cel de pompieri, care au avut mai multe unele neintelegeri si in trecut asupra protocolui de urmat in astfel de situatii.

Intreaga scena a fost surprinsa de camerele de supraveghere.

“Nu am mutat masina, este inca in locul initial, iar noi continuam sa acordam ajutor victimelor. E ridicol. Suntem in mijlocul procedurii de ajutorare a victimelor si incercam sa protejam perimetrul. Si in momentul asta il incatuseaza si il duc de aici”, a spus unul dintre pompieri dispecerului, despre colegul sau, care fusese retinut.

pompier

Sa-l retina pe unul dintre pompierii nostri in in mijlocul operatiunii de salvare este de-a dreptul ridicol”, a declarat si seful departamentului de pompieri, Dave Hanneman.
 

Articol recomandat de sport.ro
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Citește și...
Cea mai bună zi din ultimii trei ani pentru bursele europene joi. Pauza tarifară anunțată de Trump a contribuit la creșteri

Bursele europene au încheiat ziua de joi în creştere puternică, după ce preşedintele american Donald Trump a anunţat o suspendare temporară a noilor tarife impuse majorităţii partenerilor comerciali ai SUA, în pofida incertitudinilor. 

O femeie din Suceava a distrus cu pietre mașina unei polițiste. De ce s-a răzbunat pe agentă

O femeie din orașul sucevean Milișăuți a provocat distrugeri mașinii personale a unei polițiste, chiar în fața sediului de Poliție, supărată că a fost întreruptă în timpul unei partide de sex.

Și-a spălat adidașii cu detergent și i-a luat în picioare. L-a prins ploaia, iar pățania lui a devenit virală

Postarea unui tânăr care și-a spălat adidașii cu detergent, iar apoi aceștia au făcut clăbuci în ploaie, a devenit virală.

Recomandări
Nicușor Dan începe astăzi consultările cu partidele parlamentare pentru noul premier. Programul discuțiilor de la Cotroceni

Preşedintele Nicuşor Dan a convocat pentru luni consultări cu partidele şi formaţiunile politice parlamentare în vederea desemnării candidatului la funcţia de prim-ministru.

Tinerii sub 35 de ani ar putea cumpăra prima casă cu TVA redus. Ce prevede proiectul

Cu o piață a locuințelor cu prețuril exorbitante, tranzacțiile imobiliare sunt în scădere. Iar potrivit datelor oficiale, decalajul este de peste 15% față de anul trecut.

Cartoful românesc, o specie pe cale de dispariție. Ce a mai rămas din institutul care trebuie să producă soiuri noi

„Agricultură fără rădăcini”, partea I. Revenim la o temă ce ne privește pe toți: ce punem pe masă? Vorbim despre cartof, al doilea cel mai consumat aliment al românilor, dar și despre cercetarea agricolă aflată pe marginea prăpastiei.