25 de afro-americani acuza proprietarul unui restaurant de discriminare. Ce s-a intamplat in local

61375339

Un grup de 25 de persoane, afro-americani, au fost dati afara dintr-un restaurant de catre managerul acestuia pentru ca o alta clienta s-a simtit amenintata de ei.


Michael Brown, impreuna cu alti 23 de prieteni, au iesit pentru a-l sarbatori pe varul acestuia, la o cafenea din Charleston.

Dupa doua ore in care acestia au asteptat sa fie condusi la masa, managerul cafenelei i-a rugat sa paraseasca localul pentru ca una din clientele sale se simtea amenintata de catre grup.

”Managerul ne-a spus ca ne aflam in situatia in care una dintre clientele prezente in cafenea se simte amenintata de mica noastra petrecere, rugandu-ne sa parasim localul”, a explicat Michael Brown pentru un ziar local.

Potrivit Daily Mail, reprezentantul cafenelei a considerat ca aceasta intamplare ar putea duce la un conflict intre cele doua grupuri, insa Michael sustine ca daca s-ar fi intamplat asta erau rugati sa plece cu mult timp inainte, avand in vedere ca se aflau de 2 ore acolo.

Unul dintre prietenii lui Michael a inceput sa inregistreze conversatia, moment in care managerul localului a devenit recalcitrant.

Intrebat de catre barbat daca il roaga sa paraseasca localul, acesta i-ar fi raspuns ca are dreptul de a refuza sa-l serveasca.

Povestea acestora a ajuns pe internet, Michael postand pe pagina localului intamplarea.

La scurt timp, cafeneaua a raspuns, precizand ca regreta incidentul si isi cer scuze pentru situatia in care au fost pusi.

Restaurantul a incercat sa isi indrepte greseala prin oferirea unei mese gratis tuturor celor 25 de membrii discriminati. Ei au refuzat oferta cafenelei sustinand ca este o problema mai grava si nu se poate rezolva cu o masa, fiind vorba de discriminare.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Cazul uimitor al unui bebelus din India care arde singur. Explicatia medicilor: acetona din corp

Cazul unui bebelus din India i-a uimit pe medici. Parintii acestuia sustin ca baiatul lor in varsta de cateva luni a luat foc singur de 4 ori prin combustie umana spontana.

Nunta la care invitatii au venit costumati in clown. Cum au aparut 2 indragostiti in fata altarului

Billy Tedeski si Patty Kulwicki, doi indragostiti din SUA, si-au jurat iubire vesnica in fata altarului imbracati in costume de clown.

Cum s-a fotografiat aceasta tanara, fiica premierului din Noua Zeelanda. Apare in ipostaze indecente

O tanara de 20 de ani a pozat in ipostaze sexy pentru un eveniment monden. Nimic deosebit pana aici, numai ca tatal ei este prim-ministru.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.