BACALAUREAT 2014. Calendarul probelor, publicat de Ministerul Educatiei pentru BAC 2014

Bacalaureat 2014

Examenul de bacalaureat 2014 se apropie cu pasi repezi. Din data de 10 iunie, elevii vor sustine primele probe, orale, urmand ca pe 30 iunie sa inceapa si probele scrise. Iata programul oficial, publicat de Ministerul Educatiei.

CALENDARUL examenului de bacalaureat national 2014 - 
Sesiunea iunie - iulie 2014:

26 - 30 mai 2014 Inscrierea candidatilor la prima sesiune de examen
30 mai 2014 Incheierea cursurilor pentru clasele a XII-a si a XIII-a
10 - 12 iunie 2014 Evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala in
limba romana - proba A
11 - 13 iunie 2014 Evaluarea competentelor lingvistice de comunicare
orala in limba materna - proba B
16 - 20 iunie 2014 Evaluarea competentelor digitale - proba D
23 - 27 iunie 2014 Evaluarea competentelor lingvistice intr-o limba de circulatie
internationala - proba C
30 iunie 2014 Limba si literatura romana - proba E)a) – proba scrisa
1 iulie 2014 Limba si literatura materna - proba E)b) – proba scrisa
2 iulie 2014 Proba obligatorie profilului - - proba E)c) – proba scrisa
4 iulie 2014 Proba la alegere a profilului si specializarii - proba E)d) - proba scrisa
7 iulie 2014
Afisarea rezultatelor (pana la ora 12:00)
7 iulie 2014 Depunerea contestatiilor (orele 12:00 - 16:00)
8 - 10 iulie 2014 Rezolvarea contestatiilor
11 iulie 2014 Afisarea rezultatelor finale

Bacalaureatul din 2014 nu va fi foarte diferit de cel de anul trecut, potrivit calendarului publicat de Ministerul Educatiei. La simularea din primavara, mai putin de jumatate dintre elevi au obtinut note de trecere la proba obligatorie a profilului. Anul trecut, doar 54% dintre candidati au reusit sa promoveze examenul de bacalaureat, in timp ce in 2012 au reusit doar 45% dintre ei.

Conform datelor oficiale furnizate de Ministerul Educatiei, numarul candidatilor la examenul de BAC 2014, sesiunea de vara, la probele orale, au fost inscrisi 161.705 candidati, dintre care 129.841 au absolvit in acest an liceul si 31.864 sunt din promotiile anterioare. Probele scrise vor avea loc in perioada 30 iunie - 4 iulie, iar rezultatele finale vor fi afisate în 11 iulie.

Citește și
BAC 2014, sesiunea speciala
Subiectele care i-au pus in dificultate pe elevii cu performante sportive. Se plang ca sesiunea speciala de BAC e prea grea

In primavara, la simularea bacalaureatului 2014, peste 50% din elevii de clasa a XII-a au luat note peste 5 la limba romana si proba la alegere a profilului, in timp ce mai putin de jumatate - 42,51% - au obtinut note de trecere la proba obligatorie a profilului.

Promovabilitatea in prima sesiune a examenului de bacalaureat din 2013 a fost de 55,4% inaintea contestatiilor si de 56,4% dupa solutionarea acestora. in prima sesiune au promovat examenul 99.056 de candidati.
In sesiunea august-septembrie 2013 a examenului de bacalaureat a fost inregistrata o promovabilitate de 21,5%, respectiv 15.592 de candidati din totalul celor 72.476 care au fost prezenti la examen.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
BACALAUREAT 2014. Vineri a avut loc loc ultimul examen scris, proba la alegere a profilului.Luni avem rezultatele la BAC 2014
BACALAUREAT 2014. Vineri a avut loc loc ultimul examen scris, proba la alegere a profilului.Luni avem rezultatele la BAC 2014

Bacalaureatul din 2014 nu va fi foarte diferit de cel de anul trecut, potrivit calendarului publicat de Ministerul Educatiei. La simularea din primavara, mai putin de jumatate dintre elevi au obtinut note de trecere la proba obligatorie a profilului.

Subiectele care i-au pus in dificultate pe elevii cu performante sportive. Se plang ca sesiunea speciala de BAC e prea grea
Subiectele care i-au pus in dificultate pe elevii cu performante sportive. Se plang ca sesiunea speciala de BAC e prea grea

Pentru cei care au performante la scoala, dar si in sport, luni a fost programata prima proba scrisa a examenului de bacalaureat.

BACALAUREAT 2014, SESIUNE SPECIALA. Subiectele olimpicilor la proba de romana, profil UMAN si REAL
BACALAUREAT 2014, SESIUNE SPECIALA. Subiectele olimpicilor la proba de romana, profil UMAN si REAL

BACALAUREAT 2014. Elevii care fac parte din loturile olimpice sau care au participat la competitii sportive internationale au sustinut, luni, prima proba scrisa din cadrul sesiunii speciale a Bacalaureatului: examenul la Limba si literatura romana.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Cozile foamei. Sute de italieni au stat la rând ore întregi pentru niște mâncare și cadouri gratuite pentru copii
Cozile foamei. Sute de italieni au stat la rând ore întregi pentru niște mâncare și cadouri gratuite pentru copii

Peste 400 de oameni au așteptat ore întregi la cozi infernale, pentru a primi pungi cadou cu mâncare și mici cadouri pentru copii, în Milano.