Sorana Cîrstea, eliminată în primul tur la turneul de la Praga. Monica Niculescu, calificată în sferturile de dublu

Sorana Cîrstea, locul 33 WTA şi cap de serie 4, a fost eliminată, marţi, în primul tur al turneului de categorie WTA 250 de la Praga.

Românca a fost învinsă de Oksana Selekhmeteva, numărul 177 mondial, scor 7-5, 6-4, conform news.ro. Selekhmeteva a bătut-o pe Cîrstea, în minimum de seturi, 7-5, 6-4, după un meci de oră şi 39 de minute în care n-a avut mari emoţii.

Cu această eliminare, Cîrstea a ajuns la a patra înfrângere în ultimele cinci partide. Eşecurile anterioare au fost în faţa unor adversare puternice, precum Zhang (39 WTA), Kalinina (50 WTA) și Tatjana Maria (98 WTA).

Sorana Cîrstea a obţinut pentru participarea în primul tur 2.725 de dolari şi un punct.

Monica Niculescu, calificată în sferturile de dublu

Perechea Monica Niculescu/Viktoria Kuzmova (România/Slovacia) s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 250 de la Praga.

Niculescu şi Kuzmova au învins în primul tur echipa Magda Linette/Yanina Wickmayer (Polonia/Belgia), scor 6-4, 6-4.

În runda următoare, românca şi colega sa vor întâlni echipa care se va impune în meciul Ekaterine Gorgodze/Viktoria Tomova – Anastasia Potapova/Iana Sizikova, cap de serie 4.