Expert: Donald Trump vrea să scoată SUA din Organizația Mondială a Sănătății în prima zi a mandatului

Donald Trump
Agerpres

Membrii echipei de tranziție prezidențială a lui Donald Trump pregătesc terenul pentru retragerea Statelor Unite din Organizația Mondială a Sănătății.

Această retragere va avea loc în prima zi a celui de-al doilea mandat al său, potrivit unui expert în dreptul sănătății, citat de Reuters.

"Știu din sursă sigură că intenționează să se retragă, probabil în prima zi sau foarte devreme în administrația sa", a declarat Lawrence Gostin, profesor de sănătate globală la Universitatea Georgetown din Washington și director al Centrului de Colaborare al OMS privind Dreptul Național și Global al Sănătății.

Financial Times a fost prima publicație care a scris despre aceste planuri, citând doi experți.

Echipa de tranziție a lui Trump nu a răspuns imediat la o solicitare de comentarii din partea Reuters. Planul, care se aliniază la criticile de lungă durată ale lui Trump la adresa agenției de sănătate a ONU, ar marca o schimbare dramatică în politica de sănătate globală a SUA și ar izola și mai mult Washingtonul de eforturile internaționale de combatere a pandemiilor.

Citește și
OMS
Ce spune OMS despre tratamentul pentru Covid-19 susținut de Trump: „De slabă calitate”

Trump a nominalizat mai mulți critici ai organizației pentru funcții de conducere în domeniul sănătății publice, inclusiv Robert F. Kennedy Jr, un anti-vaccinist, care candidează pentru postul de secretar al Sănătății și Serviciilor Umane, și care supraveghează toate agențiile majore de sănătate din SUA, inclusiv CDC și FDA.

Trump a inițiat procesul de retragere dedin OMS în 2020, dar șase luni mai târziu succesorul său, președintele Joe Biden, a revenit asupra deciziei.

Trump a susținut că agenția nu a reușit să tragă China la răspundere pentru răspândirea timpurie a coronavirsului COVID-19. El a numit în mod repetat OMS drept o marionetă a Beijingului și a promis să redirecționeze contribuțiile SUA către inițiative interne de sănătate.

Un purtător de cuvânt al OMS a refuzat să comenteze direct, dar a trimis Reuters la comentariile directorului general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, la o conferință de presă din 10 decembrie, în care a fost întrebat dacă este îngrijorat de faptul că administrația Trump se va retrage din organizație.

Tedros a declarat atunci că OMS trebuie să acorde SUA timp și spațiu pentru tranziție. De asemenea, el și-a exprimat încrederea că statele ar putea finaliza un acord privind pandemia până în mai 2025.

Criticii avertizează că o retragere a SUA ar putea submina sistemele globale de supraveghere a bolilor și de răspuns în caz de urgență. "SUA ar pierde influența și influența în domeniul sănătății globale, iar China ar umple golul. Nu-mi pot imagina o lume fără o OMS robustă. Dar retragerea SUA ar slăbi grav agenția", a declarat Gostin.

Articol recomandat de sport.ro
100.000.000€! Acuzat de tentativă de viol, acum poate da lovitura carierei
100.000.000€! Acuzat de tentativă de viol, acum poate da lovitura carierei
Citește și...
Expert: Retragerea SUA din Organizaţia Mondială a Sănătăţii ar fi catastrofală
Expert: Retragerea SUA din Organizaţia Mondială a Sănătăţii ar fi catastrofală

Echipa de tranziţie a preşedintelui Donald Trump face presiuni pentru retragerea Statelor Unite din Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) în prima zi a noii administraţii americane.

Ce spune OMS despre tratamentul pentru Covid-19 susținut de Trump: „De slabă calitate”
Ce spune OMS despre tratamentul pentru Covid-19 susținut de Trump: „De slabă calitate”

Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) s-a arătat luni prudentă cu privire la aprobarea utilizării plasmei prelevate de la pacienţi vindecaţi de COVID-19 pentru tratarea bolnavilor.

Statele Unite se retrag oficial din Organizaţia Mondială a Sănătăţii
Statele Unite se retrag oficial din Organizaţia Mondială a Sănătăţii

Preşedintele Donald Trump a retras oficial Statele Unite ale Americii din Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), pe care o acuză că a gestionat greşit pandemia de coronavirus, a anunţat marţi un senator american, relatează AFP.

UE intervine după ce Trump a anunțat că Statele Unite pun capăt relației cu OMS
UE intervine după ce Trump a anunțat că Statele Unite pun capăt relației cu OMS

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, şi şeful diplomaţiei europene, Josep Borrell, au 'îndemnat' sâmbătă SUA să-şi 'reconsidere decizia anunţată' de a rupe relaţia cu Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS).

Recomandări
Fermierii români, nemulțumiți de acordul comercial UE-Mercosur: „În aceste condiții, noi nu putem să concurăm cu ei”
Fermierii români, nemulțumiți de acordul comercial UE-Mercosur: „În aceste condiții, noi nu putem să concurăm cu ei”

După mai bine de 25 de ani de negocieri, controversatul acord comercial dintre Uniunea Europeană și blocul „Mercosur” a fost aprobat, în ciuda furiei fermierilor și a opoziției vehemente a Franței.

Reacția Armatei elvețiene, pentru Știrile PRO TV, cu privire la escortarea avionului lui Nicușor Dan: „Mulțumim României”
Reacția Armatei elvețiene, pentru Știrile PRO TV, cu privire la escortarea avionului lui Nicușor Dan: „Mulțumim României”

Forțele aeriene ale Elveției au reacționat pentru Știrile PRO TV în legătură cu episodul în care două dintre avioanele sale de luptă F/A-18 au escortat pentru pțin timp care aeronava Spartan a MApN, care îl transporta pe președintele Nicușor Dan.

Regimul de la Teheran amenință cu moartea protestatarii din Iran. Comunicațiile, în blackout de peste 24 de ore
Regimul de la Teheran amenință cu moartea protestatarii din Iran. Comunicațiile, în blackout de peste 24 de ore

Iranienii se află de mai bine de 24 de ore într-un blackout aproape total al internetului, pe fondul protestelor antiguvernamentale care se extind în toată țara. Regimul de la Teheran amenință protestatarii cu pedeapsa capitală.