Trei funcționari de la DSP Bucureşti, cercetați în cazul medicului fals Politi

×
Codul embed a fost copiat

Ancheta în cazul celor doi presupuşi doctori italieni care practicau medicina la Bucureşti deşi nu ar avea acest drept a luat luni o întorsătură spectaculoasă.

Anchetatorii au descins luni dimineaţă în locuinţele şi birourile a trei funcţionari de la Direcţia de sănătate publică Bucureşti, în căutare de probe. Cei trei sunt bănuiţi că le-ar fi permis ilegal italienilor să profeseze în România, deşi dosarele lor ar fi fost mai mult decât incomplete.

Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 menţionează că, în cursul zilei de luni, au fost puse în executare mai multe mandate de percheziţie în vederea strângerii de probe.

Potrivit ordonanţei procurorilor, în cursul anului 2018, cei trei funcţionari din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică a Municipiului Bucureşti ar fi falsificat mai multe înscrisuri, atestând în fals că două persoane de cetăţenie italiană au calitatea de doctor şi dreptul de a practica această profesie pe teritoriul României, eliberându-le coduri de parafă în baza unor dosare incomplete.

Cu privire la cea de-a patra persoană, anchetatorii au reţinut că, în calitate de consilier juridic, reprezentant al celor două persoane de cetăţenie italiană, ar fi înlesnit eliberarea codurilor de parafă în baza dosarelor incomplete şi ar fi falsificat mai multe înscrisuri, prin care se atesta în mod fals că au fost depuse toate înscrisurile necesare eliberării codurilor de parafă.

Citește și
Matteo Politi
Cum îl pot reclama victimele pe falsul medic Politi. "Am rămas cu gaură în vârful nasului"

Italianul Matteo Politi a lucrat ca medic de chirurgie plastică pentru cinci unităţi medicale din România fără să aibă acest drept. Acestuia i se atribuise un cod de parafă de către Direcţia de Sănătate Publică a Municipiului Bucureşti. Un al doilea caz de medic fals, care a obţinut codul de parafă în mod ilegal, a fost identificat în urma verificărilor derulate de Direcţia de Sănătate Publică a Municipiului Bucureşti referitoare la Matteo Politi, a informat pe 8 februarie Ministerul Sănătăţii, fără a da alte detalii.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Florentino Perez și-a făcut lista: doi antrenori pentru postul de ”principal” la Real Madrid
Florentino Perez și-a făcut lista: doi antrenori pentru postul de ”principal” la Real Madrid
Citește și...
Falsul medic italian rămâne în arest. Ce susţine despre pacientele sale
Falsul medic italian rămâne în arest. Ce susţine despre pacientele sale

Matteo Politi, italianul acuzat că a operat mai multe paciente, deşi nu avea nici pregătirea, nici diplomele de medicină necesare, nu a fost eliberat din arestul poliţiei, în ciuda argumentelor aduse de avocatul său.

Cum îl pot reclama victimele pe falsul medic Politi.
Cum îl pot reclama victimele pe falsul medic Politi. "Am rămas cu gaură în vârful nasului"

Matteo Politi, italianul cu opt clase, care a pretins că este specialist în chirurgie plastică și a operat mai multe paciente, nu este singurul străin care a lucrat ilegal în România.

ANIMAȚIE GRAFICĂ. Cum a ajuns italianul cu 8 clase să profeseze ca medic în România
ANIMAȚIE GRAFICĂ. Cum a ajuns italianul cu 8 clase să profeseze ca medic în România

Matteo Politi, zis Mattew Mode, italianul care a pretins că este chirurg estetician şi a colaborat cu diverse clinici private din Bucureşti, unde a efectuat mai multe operaţii, a fost pus oficial sub acuzare.

Recomandări
Gerul năprasnic a înghețat toată România. Temperaturile au scăzut până la -19 grade, iar frigul intens a făcut victime
Gerul năprasnic a înghețat toată România. Temperaturile au scăzut până la -19 grade, iar frigul intens a făcut victime

Gerul mușcă necruțător toată România. Râurile sunt bocnă, la fel și multe șosele. De luni, de la ora 20, este în vigoare un Cod galben de ger în toată țara, valabil până la ora 10. Temperaturile au scăzut până la -19 grade Celsius.

Presa de opoziție din Iran: Cel puțin 12.000 de persoane ar fi fost ucise în timpul protestelor. „Majoritatea, sub 30 de ani”
Presa de opoziție din Iran: Cel puțin 12.000 de persoane ar fi fost ucise în timpul protestelor. „Majoritatea, sub 30 de ani”

Cel puțin 12.000 de persoane ar fi fost ucise în protestele antiguvernamentale din Iran, conform Iran International, care citează surse oficiale și martori oculari

Proiect de lege depus în Congresul SUA pentru anexarea Groenlandei. Regiunea autonomă ar putea deveni al 51-lea stat
Proiect de lege depus în Congresul SUA pentru anexarea Groenlandei. Regiunea autonomă ar putea deveni al 51-lea stat

Un proiect de lege care vizează transformarea Groenlandei în cel de-al 51-lea stat al SUA, în urma recentei inițiative a președintelui Trump de a achiziționa teritoriul danez, a fost depus deja în Congres.