Generozitatea se plateste cu un borcan cu zacusca, la Cluj. Campania umanitara pentru a-i ajuta pe batranii singuri

×
Publicitate

La Cluj generozitatea se rasplateste cu un borcan cu zacusca. Este o campanie inceputa de o asociatie care are grija de batranii singuri din centrele de zi.

Tinerii din asociatie le-au mobilizat pe bunicute care au pregatit peste 200 de borcane de zacusca, la ceaun, dupa retete traditionale. Le vor oferi drept multumire celor care vor dona pentru proiectul caritabil numit "Nepoti de Craciun".

Odata cu venirea toamnei, bunicutele din centrele de zi din Cluj s-au apucat de treaba. Treizeci dintre ele s-au straduit sa gateasca cea mai gustoasa zacusca pentru toti oamenii cu suflet mare. Iar rezultatul a fost unul pe masura.

Acum in camara cu bunatati sunt 200 de borcane de zacusca ce asteapta sa ajunga in toata tara la toti cei care vor dona pentru proiectul Nepoti de Craciun. Timp de 6 ani, in preajma sarbatorilor mii de batrani singuri au primit pachete de alimente si alinare din partea tinerilor voluntari.

Cristian Gog, presedintele asociatiei Magic People: "Borcanele de zacusca si celelalte produse care vor urma sunt un fel de recompensa, de fapt modul bunicilor nostri de a le multumi celo care ne ajuta in campaniile noastre."

Pentru multi dintre ei aceasta actiune a fost binevenita, pentru ca i-a scos din rutina zilnica.

Monica Pintea: "Ne place suntem bucurosi ca totusi la varsta noastra sa ne implice cineva, e si pentru suflet e un dar."

Ionela Pop: "Si am vrea de fiecare data sa facem la fel, deci daca primim ceva sa putem oferi si noi ceva."

Daca anul trecut au fost pregatite 2000 de pachete, anul acesta, vor sa faca 2500. Asa ca au inceput din timp strangerea de fonduri iar proiectul are deja donatori din toata tara.

Valentin Vesa donator: "Este foarte important si pentru copii aspectul educational sa vada ca da va exista la un moment dat o batranete va exista o perioada in care probabil vor fi mult mai singuri mai departe de cei dragi. "

Oricine vrea sa contribuie la proiectul "Nepoti de Craciun" trebuie sa intre pe platforma asociatiei Magic People, si sa faca o donatie iar apoi borcanul cu bunatati va fi livrat.

 

Articol recomandat de sport.ro
Micky van de Ven s-a afișat cu noua iubită înainte de Mondial
Micky van de Ven s-a afișat cu noua iubită înainte de Mondial
Citește și...
Un sat din Gorj și-a dublat populația pentru câteva zile. Sute de pasionați de rulote au participat la un festival

Un festival al celor care iubesc călătoriile cu rulota a strâns într-un sat din Gorj sute de participanți. 

Adolescenții de 16 ani ar putea merge la psiholog fără acordul părinților. Ce prevede un nou proiect de lege

Adolescenții care au împlinit 16 ani ar putea merge la psiholog fără acordul expres al părinților. Cel puțin asta prevede un proiect de lege, ajuns recent în Senat.

Eurostat: În 2025, 16,4% dintre minorii din România trăiau în case unde nimeni nu avea loc de muncă

În 2025, în UE existau 203 milioane de gospodării, dintre care în peste 76 de milioane erau doar adulţi singuri fără copii, arată un raport Eurostat, publicat, luni, de 1 Iunie. 

Recomandări
Noi detalii din dosarul șefului Armatei. Ar fi ajutat fiica unui general să treacă de la taxă la buget, la facultate

Șeful Statului Major al Armatei Române, generalul Gheorghiță Vlad, a fost audiat la Direcția Națională Anticorupție, secția militară, ca suspect într-un dosar complicitate la uzurparea funcției. 

Proteste ale angajaților de la Finanțe față de noua grilă de salarizare. „Avem 7.200 net și ar urma să scădem la 5.000”

Angajaţii de la Finanţe au protestat, marți dimineaţă, în mai multe oraşe. Aceștia susţin că noua grilă de salarizare, aflată încă în pregătire la Ministerul Muncii, ar urma să le scadă considerabil veniturile.

ONU avertizează asupra fenomenului El Niño, care ar putea fi cel mai puternic din ultimele decenii. „Trebuie să ne pregătim”

O nouă fază a fenomenului meteorologic natural El Niño ar putea începe în câteva săptămâni, a avertizat ONU, crescând temperaturile pe o planetă deja afectată de schimbările climatice.