China are o noua lege pentru folosirea internetului: inregistrarea utilizatorului cu nume si prenume

Internet

China a inasprit regulile de folosire a internetului, modificand o lege deja existenta, referitoare la obligatia utilizatorilor de a se identifica complet in fata provider-ilor.

Conform BBC News, aceasta masura face parte dintr-un program al autoritatilor, despre care agentia oficiala Xinhua sustine ca are drept scop protejarea datelor personale. In schimb, criticii afirma ca guvernul incearca sa limiteze dreptul la libera exprimare.

Totodata, acest anunt este vazut de media internationala ca o dovada a faptului ca noul lider al Chinei priveste internetul ca pe o amenintare. In ultimele luni, internetul si retelele de social media au fost folosite pentru organizarea de proteste. De asemenea, multi oficiali corupti ai Partidului Comunist Chinez au fost expusi criticilor pe internet.

Statul chinez monitorizeaza cu atentie continutul de pe internet si blocheaza in mod constant subiectele sensibile prin intermediul a ceea ce este drept cunoscut sub numele de "Marele firewall chinezesc". Cu toate acestea, sute de milioane de chinezi au reusit sa comenteze si sa critice subiectele de interes national, inclusiv coruptia, prin intermediul site-urilor de micro-blogging.

Aceasta masura vine la numai o luna dupa instalarea lui Xi Jinping in fruntea Partidului Comunist Chinez.

Citește și
China
Curaj nebun. O mama din China a postat pe internet imagini cu cei 8 bebelusi ai sai

Noile masuri referitoare la internet cer in mod formal utilizatorilor, indiferent ca este vorba de fibra optica sau 3G, sa fie de acord cu inregistrarea personala, cu numele si prenumele reale. Initial, aceasta lege trebuia implementata din 2011, insa nu a fost obligatorie pentru toata lumea. Cel mai mare provider de internet din China, Sina Corp, a avertizat in acest an ca legea privind inregistrarea utilizatorilor va reduce drastic numarul acestora pe site-uri de socializare foarte populare, asa cum este cazul de exemplu al Weibo - echivalentul chinez al Twitter-ului, cu peste 300 de milioane de utilizatori.

Conform noilor reguli, furnizorii de servicii de internet vor fi obligati "sa opreasca transmiterea de informatii ilegale imediat ce sunt depistate" prin stergerea acestora si raportarea catre autoritati, dar nu inainte de a salva dovezile.

Articol recomandat de sport.ro
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
Citește și...
Cuvantul
Cuvantul "Ferrari" interzis in China. Motivul uluitor din spatele acestei decizii

Decizie surprinzatoare in China. Autoritatile au decis interzicerea cuvantului Ferrari dintr-un motiv incredibil. Astfel, motoarele de cautare pe internet nu mai ofera niciun rezultat pentru brandul mentionat mai sus.

Curaj nebun. O mama din China a postat pe internet imagini cu cei 8 bebelusi ai sai
Curaj nebun. O mama din China a postat pe internet imagini cu cei 8 bebelusi ai sai

In China, unde este inca in vigoare politica un singur copil, o femeie a starnit consternare publicand pe internet fotografii cu opt bebelusi si afirmand ca toti sunt ai ei.

"Nuditatea nu e pornografie". Artistul-disident al Chinei, amendat pentru o imagine postata pe net

Unul dintre cei mai cunoscuti artisti din China este investigat de politie sub acuzatia ca face bani din pornografie. Ai Weiwei a ajuns in atentia autoritatilor dupa ce au gasit pe Internet peste cateva fotografii nud cu artistul si cateva femei.

Recomandări
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist: „Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist: „Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”

Valentin Tătaru, economist-șef al ING România avertizează că România se confruntă cu o problemă veche, amplificată în ultimii ani: un dezechilibru structural între cheltuielile statului și veniturile încasate.

Maia Sandu, desemnată „Liderul Mondial al Anului”: The Telegraph: ”Liderul pe care Putin nu a reușit să-l învingă”
Maia Sandu, desemnată „Liderul Mondial al Anului”: The Telegraph: ”Liderul pe care Putin nu a reușit să-l învingă”

Preşedinta Republicii Moldova a fost desemnată "Liderul Mondial al Anului" de publicaţia britanică The Telegraph, pentru rolul său decisiv în apărarea democraţiei şi pentru contracararea presiunilor şi ingerinţelor Federaţiei Ruse, informează Moldpres.

Nu e nicio glumă. Trei motive pentru care transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie
Nu e nicio glumă. Trei motive pentru care transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie

Transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie, oricât de surprinzător ar suna asta. Și există trei argumente în favoarea acestei aserțiuni: programul de funcționare non-stop, servicii predictibile și prețuri mult mai mici.