Vladimir Putin a promulgat legea care interzice americanilor sa adopte copii rusi

60611765

Presedintele rus, Vladimir Putin, a promulgat vineri legea care interzice adoptarea copiilor rusi de catre americani, a anuntat serviciul de presa al Kremlinului, relateaza AFP.

Textul, care va intra in vigoare la 1 ianuarie, a fost votat de Parlamentul rus ca raspuns la "lista Magnitki", o lege adoptata anterior de Congresul american si promulgata de presedintele Barack Obama. Aceasta constituie una dintre masurile cele mai ostile adoptate de Moscova fata de Statele Unite dupa Razboiul Rece.

Persoanele aflate pe "lista Magnitki" au interdictia de a patrunde pe teritoriul american. De asemenea este prevazuta blocarea bunurilor acestor oficiali implicati in moartea in inchisoare, in 2009, a avocatului Serghei Magnitki sau implicati in alte incalcari ale drepturilor omului.

De cealalta parte, noua lege rusa prevede intocmirea unei "liste negre" cu americani indezirabili in Rusia, suspectati ca au incalcat drepturile cetatenilor rusi. Aceasta lista a fost stabilita, dar nu va fi facuta publica, a precizat Dmitri Peskov, un purtator de cuvant al Kremlinului, citat de RIA Novosti.

Potrivit unor date comunicate AFP de catre delegatul Kremlinului pentru drepturile copilului, aproape 15.000 de copii rusi au fost adoptati de straini in perioada 2008-2011, dintre care peste 5.000 de catre americani, in timp ce rusii au adoptat un pic peste 33.000 de copii.

Peste 50 de copii vor fi adoptati in Rusia in loc sa fie adoptati in SUA, anunta Kremlinul

Cincizeci si doua de adoptii de copii orfani rusi de catre americani sunt in curs, a anuntat Pavel Astahov, delegatul Kremlinului pentru drepturile copilului, promitand vineri ca acesti copii vor fi dati catre familii ruse, dupa promulgarea legii care interzice adoptarea de copii rusi de catre americani, relateaza AFP.

"Pentru fiecare dintre cei 52 de copii selectati sa fie adoptati in Statele Unite sunt in curs eforturi pentru a li se gasi o familie in Rusia", a scris Astahov intr-un mesaj postat pe Twitter.

"Niciunul dintre acesti copii nu trebuie sa sufere. Familii vor fi pregatite si ii vor primi. Guvernatorii regiunilor vor raspunde personal pentru aceasta", a adaugat el.

Astahov a declarat anterior pentru agentia Interfax ca acesti copii urmeaza "sa fie adoptati in Rusia, sub responsabilitatea directa a guvernatorilor".

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Phenianul este aproape pregatit pentru un nou test nuclear, anunta un institut american

Coreea de Nord a reparat pagubele cauzate de inundatii la centrul sau nuclear si ar putea sa procedeze curand la al treilea test nuclear, a anuntat vineri un centru american de studii pe baza unor imagini prin satelit, relateaza AFP.

Presedintele Consiliului European avertizeaza ca David Cameron ar putea pune UE in pericol

Tentativele premierului britanic David Cameron de a recupera din prerogativele tarii sale de la Uniunea Europeana ar putea conduce la dizolvarea blocului comunitar.

Revelion 2013 in New York. Globul cu 2688 de triunghiuri de cristal a fost finalizat

Mai sunt 4 zile pana trecem in noul an, iar in New York pregatirile se apropie de final.

Recomandări
Primul spital construit ”de la zero” în Cluj. FOTO: Cum arată noul centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie

Noul Centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj, una dintre cele mai importante investiții în domeniul medical realizată din fonduri europene, a fost inaugurat în Cluj-Napoca.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.