Guvernul roman nu sprijina invatamantul privat. Aproape 100.000 de copii sunt afectati

×
Codul embed a fost copiat

Desi exista o lege care il obliga sa o faca ministerul educatiei nu va plati nici anul acesta pentru elevii care studiaza la scolile particulare. Dezamagiti sunt deopotriva parintii, dar si reprezentantii unitatilor de invatamant private.
 

Masura afecteaza aproape 100 de mii de copii. Pentru fiecare copil din invatamantul privat autoritatile ar trebui sa achite anual aproximativ 700 de euro. Atat cat se plateste catre scoala de stat pentru educatia elevilor. Daca la prima vedere suma nu pare foarte mare, ea ar putea acoperi in unele situatii mare parte din taxa de scolarizare.

Asa s-ar putea intampla de pilda la aceasta scoala particulara din capitala, unde cu banii de la stat un parinte ar plati mai bine de jumatate din anul de studiu. Acum fondurile vin doar din taxe si sponsorizari.
La fel stau lucrurile si la o scoala privata din Cluj, unde invata 530 de elevi. Nu toti provin din familii instarite, asa ca banii de la stat i-ar ajuta.

Finantarea pe elev a fost inclusa in legea educatiei in 2011, dar nu s-a aplicat pana acum pe motiv ca nu sunt fonduri. Ministerul educatiei anunta ca a amanat inca o data aplicarea ei pana la sfarsitul anului viitor. Asa cum se intampla de altfel in tari cum ar fi precum Anglia, Spania, Japonia, Cuba sau Franta.

In prezent in Romania sunt aproape 1000 de gradinite, scoli si licee private in care invata peste 93 de mii de copii. Pentru ei ministerul ar trebui sa plateasca aproximativ 14, 5 milioane de euro anual.

Citește și
legionari alba
Lectie de istorie "pe viu" pentru elevii din Alba


 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Negustori mici pentru o cauza mare. Elevii din Cluj au inteles semnificatia Craciunului
Negustori mici pentru o cauza mare. Elevii din Cluj au inteles semnificatia Craciunului

Sarbatorile de iarna ii invata si pe cei mici ce inseamna sa ii ajuti pe cei mai putin norocosi. Un grup scolar din Cluj-Napoca a venit in ajutorul elevilor orfani si neajutorati din scoala printr-un targ organizat de elevii claselor I-VIII.

Lectie de istorie
Lectie de istorie "pe viu" pentru elevii din Alba

Romanii, dacii, Regele Ferdinand sau regina Maria, cu totii vor fi prezenti in mijlocul elevilor din sase scoli din judet pentru o incursiune in istorie.

Recomandări
ÎCCJ contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale din Justiție: „Discriminează magistrații”
ÎCCJ contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale din Justiție: „Discriminează magistrații”

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a decis, vineri, să sesizeze din nou Curtea Constituțională a României (CCR) în privința legii pensiilor speciale ale magistraților.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

LIVE ACUM. Premierul Ilie Bolojan face declarații de presă la Palatul Victoria
LIVE ACUM. Premierul Ilie Bolojan face declarații de presă la Palatul Victoria

Premierul Ilie Bolojan susține la această oră un briefing de presă la Palatul Victoria.