Decebal Traian Remes, de nerecunoscut la iesirea din inchisoare. Fostul ministru a scapat de cosmarul "Caltabosul"

×
Codul embed a fost copiat

Cu o barba lunga si privirea in pamant, fostul ministru Decebal Traian Remes a parasit marti inchisoarea, eliberat conditionat. La iesire, era de nerecunoscut.

Remes a fost condamnat la trei ani in celebrul dosar "Caltabosul", dupa ce a primit bani, palinca si caltabosi, prin intermediul fostului ministru Ioan Muresan de la un om de afaceri, care voia sa castige anumite licitatii.

Cand a cerut sa fie pus in libertate, Remes a declarat ca a muncit in penitenciar si a pregatit o trupa de teatru, invatandu-i pe colegii detinuti cuvinte noi.

Dupa un an de inchisoare, Decebal Traian Remes, arata de nerecunoscut fata de perioada in care conducea ministerele Finantelor sau Agriculturii. Cu o barba lunga, tacut si o privire trista, el nu a dorit sa faca nici o declaratie cautandu-si din ochi familia care a venit sa-l ia acasa. La plecare a intrebat un angajat al penitenciarului de unde isi poate lua niste apa.

Apoi a mers pe jos, carandu-si bagajele, pana la masina cu care sotia sa venea spre penitenciar.

Citește și
Ioan Avram Muresan
Dosarul "Caltabosul" se intoarce: lui Muresan i s-a facut rau la proces

In fata magistratilor care i-au aprobat cererea de eliberare conditionata, Decebal Traian Remes a spus ca a avut o conduita exemplara dupa gratii:

"Eu stiu ce-am facut in penitenciar: munca fizica de curatenie cu matura, mop si materiale igienico - sanitare pe o sectie, o luna si juamate, curatarea a 3 camere folosite zilnic de elevi alfabetizati, acolo, de clasele 1-4 care vin, murdaresc, fac dezordine. Am executat rame, felicitari expuse de penitenciar si scoase la vanzare in folosul penitenciarului. Am facut si o munca de pregatire a unei trupe de teatru cand regizorul n-a putut sa vina, lectii de dictie, frazare, invatandu-i cuvinte pe colegii de detentie", a spus fostul ministru in fata instantei.

Remes a cerut din ianuarie sa fie eliberat conditionat, pentru ca a executat o treime din pedeapsa, dar procurorii Directiei Nationale Anticoruptie au declarat recurs, care s-a judecat astazi.

Cosmarul lui Decebal Traian Remes si al fostului sau coleg de guvernare, Ioan Avram Muresan, a inceput in urma cu sapte ani.

Atunci, Gheoghe Ciorba, un om de afaceri din Satu Mare, a vrut sa castige doua licitatii pentru lucrari de imbunatatiri funciare in Valcea. Prin intermediul lui Muresan, el i-a dat lui Remes, pe atunci ministrul al Agriculturii, 15 mii de euro, palinca si caltabosi in valoare de 1.500 de lei, plus un autoturism AUDI Q7. Dupa ce a aflat ca este in vizorul procurorilor, Ciorba s-a autodenuntat.

In acelasi dosar, alaturi de Decebal Traian Remes si Ioan Avram Muresan, a fost condamnat, la un an si jumatate de inchisoare si omul afaceri Gheorghe Ciorba. Dar, pentru ca a colaborat cu anchetatorii, pedeapsa i-a fost suspendata. Ioan Muresan se afla si el dupa gratii, condamnat intr-un alt dosar pentru deturnare de fonduri.

Articol recomandat de sport.ro
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Citește și...
Decebal Traian Remes, condamnat definitiv la 3 ani de inchisoare cu executare, s-a predat Politiei
Decebal Traian Remes, condamnat definitiv la 3 ani de inchisoare cu executare, s-a predat Politiei

Fostii ministrii ai Agriculturii si Finantelor, Ioan Avram Muresan si Decebal Traian Remes, se intalnesc dupa gratii. Inalta Curte de Casatie si Justitie, i-a condamnat astazi definitiv, pentru coruptie, in celebrul dosar "Caltabosul".

Dosarul
Dosarul "Caltabosul" se intoarce: lui Muresan i s-a facut rau la proces

Exact cand instanta se pregatea sa studieze probele audio-video, lui Ioan Muresan i s-a facut rau. Fostul ministru al agriculturii este cercetat in dosarul "Caltabosul".

Recomandări
Nicușor Dan, despre ”problemele din justiție”: ”Situația în care suntem este gravă”, ”voi iniția un referendum”
Nicușor Dan, despre ”problemele din justiție”: ”Situația în care suntem este gravă”, ”voi iniția un referendum”

Presedintele României, Nicușor Dan, a susținut în urmă cu puțin timp o declarație de presă la Palatul Cotroceni, care a fost transmisă LIVE pe www.stirileprotv.ro.  

Marş memorial pe 21 decembrie, de la Piaţa Victoriei la Piaţa Revoluţiei: „Dosarul victimelor din 1989 este o ruşine”
Marş memorial pe 21 decembrie, de la Piaţa Victoriei la Piaţa Revoluţiei: „Dosarul victimelor din 1989 este o ruşine”

Un marş memorial pe traseul Piaţa Victoriei - Piaţa Universităţii - Piaţa Revoluţiei, este anunţat pentru 21 decembrie, de la ora 17.00.

S-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România: ”Am fost inconștienți”
S-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România: ”Am fost inconștienți”

În 20 decembrie s-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România. Sirenele, care atunci anunțau că oamenii și-au recâștigat libertatea, au răsunat din nou în oraș, în semn de omagiu.