Vremea azi, 9 martie. Atmosferă de iarnă în toată țara

×
Publicitate

Ziua de miercuri ne aduce vreme foarte rece, înnorări în majoritatea zonelor și câteva ninsori slabe la munte, în sud și în est. Maximele pleacă de la minus 3 grade în depresiuni și se opresc pe la 7 grade în Oltenia.

În Dobrogea și Bărăgan găsim atmosferă de iarnă, destul de mulți nori și fulguieli trecătoare în unele zone. Regimul termic lasă mult de dorit. Maximele ajung cu greu pe la 5 grade, iar vântul are intensificări pe parcursul zilei.

În Moldova sudică și în nordul Munteniei se face mai frig decât marți și temperaturile nu trec de 3-4 grade. O să avem atmosferă schimbătoare, câțiva fulgi de zăpadă și un vânt destul de insistent.

Și în nordul Moldovei și în Bucovina, o să mai ningă puțin, mai ales după lăsarea nopții. Vântul se întețește și aici, iar temperaturile continuă să scadă. În Bucovina vom avea valori negative chiar și în miezul zilei.

În nordul Transilvaniei și în Maramureș, găsim vreme frumoasă, fără precipitații. Se înseninează treptat, dar se răcește și mai tare. La noapte, temperaturile ajung la minus 8 grade în zona Transilvaniei.

Și în vestul țării găsim vreme destul de bună, soare și înnorări trecătoare. Temperaturile, în scădere față de ziua trecută, se opresc pe la 4-5 grade, iar vântul prinde putere și aici.

În Transilvania se face foarte frig, mai ales în depresiuni, pe unde va fi ger dimineață și noaptea. Pe la munte mai vin câteva ninsori slabe, iar vântul suflă tare în zona înaltă; în rest avem o zi destul de însorită.

În Oltenia, cerul se înseninează în vestul provinciei, pe unde se vor înregistra cele mai ridicate temperaturi din țară, în jur de 7 grade. În rest, se mai adună norii și s-ar putea că cadă 2-3 fulgi de zăpadă.

În ținuturile sudice găsim temperaturi foarte scăzute, înnorări și câteva ninsori slabe, mai ales în prima parte a zilei. Maximele se opresc pe la 3-4 grade, iar la noapte s-ar putea să fie ger în dealurile Munteniei.

București

În București avem vreme rece, condiții de fulguială la începutul zilei și 4-5 grade după prânz. Vântul rămâne activ, iar la noapte se răcește foarte tare: vor fi minus 5 grade în centru și minus 8 grade la marginea orașului.

Munte

Iarna continuă în zonele de munte. Pe aici o să fie foarte frig și o să avem o dimineață geroasă în majoritatea masivelor. Se mai adună norii și vor aduce câteva ninsori slabe, iar vântul va suflă mai tare pe creste.

Prognoza meteo pentru următoarele zile

În București, joi o să avem cel mult 3-4 grade și un vânt intens, care va spori senzația de frig. Se mai adună norii, iar spre seară o să ningă slab. Joi noapte s-ar putea să fie ger în cartierele de la periferie.

Vineri se răcește și mai tare. Maxima se oprește pe la 1 grad, mai apar ceva înnorări, dar nu prea sunt semne de precipitații. În noaptea următoare, temperatura se apropie din nou de pragul gerului.

Și sâmbătă o să fie foarte frig pentru această perioada. Temperatura nu trece de 1 grad; cerul rămâne acoperit de nori și apar fulguieli trecătoare.

La munte, joi, se face și mai frig. Cerul va fi cam înnorat și o să mai ningă puțin; iar vântul va avea intensificări, îndeosebi în zona montană înaltă.

Și vineri avem temperaturi mult mai scăzute decât ar fi normal. Se mai adună norii și o să fulguiască trecător, iar pe creste, vântul va sufla cu putere și va amplifica senzația de frig.

Sâmbătă: încă o zi foarte rece, cu ger în primele ore și din nou după lăsarea nopții. S-ar putea să mai vină câțiva fulgi de zăpadă, iar vântul va suflă mai tare la altitudini mari.

Articol recomandat de sport.ro
Putin dă o lovitură de proporții! Rușii își trec în cont o victorie colosală în fața occidentalilor
Putin dă o lovitură de proporții! Rușii își trec în cont o victorie colosală în fața occidentalilor
Citește și...
Vremea azi, 13 iulie 2026. Furtunile pun stăpânire pe estul țării, în vest rămâne vreme de vară

Luni se anunță mai multe reprize cu ploi zgomotoase în Muntenia, Dobrogea, de asemenea în Moldova, în estul și sud-estul Transilvaniei. În aceste zone se pot acumula peste 40 de litri de apă pe metru pătrat.

Viituri și inundații locale în mai multe regiuni ale țării, avertizează hidrologii. Cod galben pe râuri din 21 județe

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, duminică, o atenţionare Cod galben de inundaţii, valabilă până luni la prânz, în 10 bazine hidrografice şi pe râurile din Dobrogea.

ANM a emis un Cod galben de vreme severă în județul Cluj. Ploi torențiale, vijelie și grindină

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o atenţionare nowcasting Cod galben de averse torenţiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului şi grindină, valabilă până la ora 13:40 în localităţi din judeţul Cluj.

Recomandări
Nicușor Dan i-a chemat din nou la Cotroceni pe liderii fostei coaliții. Cum vrea să îi convingă să formeze un nou Guvern

Preşedintele Nicuşor Dan i-a invitat, luni, la Cotroceni, pe liderii fostei coaliţii de guvernare, în încercarea de a găsi o rezolvare a crizei politice actuale. Înainte de negocieri, liderii partidelor au intrat într-un război al declarațiilor.

SUA au lovit din nou Iranul. Teheranul a ripostat cu atacuri asupra bazelor americane. Trump: „Sunteți niște oameni bolnavi”

Statele Unite au lansat o nouă rundă de atacuri asupra Iranului. Loviturile vin după mai multe zile de escaladare a tensiunilor în regiune. Și, potrivit Comandamentului Central, acestea au avut loc la ordinul președintelui Donald Trump.

Inflația a scăzut pentru prima dată după patru luni de creștere. Topul scumpirilor în luna iunie

Rata anuală a inflației a scăzut ușor în luna iunie 2026, ajungând la 10,4%, de la 10,7% cât era în luna mai, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică.