Vremea azi, 9 februarie. Temperaturi anormal de calde pentru această perioadă

×
Publicitate

Miercuri se face mult mai cald decât ar fi normal la această dată. În nordul și centrul țării mai apar ceva înnorări și precipitații slabe.

La munte vor domina ninsorile, în Maramureș va cădea lapoviță, iar prin Transilvania și Moldova o să picure trecător. În rest, găsim vreme frumoasă și cer mai mult senin, iar maximele pleacă de la 3 grade în depresiuni și ajung pe la 13 grade în Lunca Dunării.

În Dobrogea și Bărăgan se mai incălzește puțin fată de marți și o să avem o zi însorită, cu vânt insistent și 10 grade în termometre. Urmează însă o noapte cu cer variabil și minime de 1-2 grade.

Mai sus, în Moldova sudică și în nordul Munteniei, găsim vreme bună, soare, câțiva nori de decor și temperaturi ridicate pentru o zi de Februarie. Maximele ajung și aici pe la 10 grade, dar vântul mai are unele intensificări cu viteze de 45...55 km/h.

În nordul Moldovei și în Bucovina se anunță înnrorări și precipitații slabe, trecătoare, sub formă de ploaie și lapoviță. Vedem puțin și soarele printre nori, iar temperaturile cresc cu 3-4 grade față de ziua trecută.

În nordul Transilvaniei și în Maramureș apar ceva înnorări și precipitații mixte. Maximele termice, cresc ușor și ajung până la 6 grade la Satu Mare.

În ținuturile vestice, se anunță vreme schimbătoare și temperaturi în ușoară creștere. După prânz, se ating cel mult 10 grade.

În Transilvania, urmează o zi destul de mohorată, cu ploi slabe sau lapoviță, iar la munte va mai ninge. În Carpații Meridionali și de Curbură, vântul sufla cu peste 70...80 km/h, dar la altitudini mari, se depășesc viteze de 100 km/h și asta înseamnă viscol puternic și vizibilitate foarte scăzută.

Sud-vestul țării are parte de soare și atmosferă plăcută, dar vântul mai are unele porniri pe parcursul zilei. Tendința de încălzire se păstrează și aici, iar maximele urcă spre 11 grade.

Și în ținuturile sudice prindem vreme frumoasă. Norii apar destul de rar și se mai încălzește puțîn. Temperaturile urcă până la 13 grade în Lunca Dunării.

București

În București, miercuri se încălzește ușor. O să avem o amiază foarte plăcută, soare și 12 grade în termometre. La noapte e posibil să apară ceață și minima va ajunge pe la zero grade.

Munte

Temperaturile cresc și pe la munte, dar vântul rămâne destul de insistent. O să mai ningă în unele masive, iar în zona înaltă din Carpații Meridionali și de Curbură vântul va sufla tare, cu peste 100 KM/h, așa că o să fie viscol.

Prognoza meteo pentru următoarele zile

 

În București, joi, în primele ore ale zilei, e posibil să apară ceață, însă mai târziu atmosfera va fi însorită. Va continua să se încălzească și la amiază se ating 14-15 grade, valori mai potrivite pentru luna martie.

Vineri avem încă o zi frumoasă, cu cer curat și vânt domol, iar temperaturile se mențîn ridicate pentru luna februarie.

Sâmbătă dimineață mai sunt ceva înnorări, însă mai târziu, cerul se degajează și vom avea vreme frumoasă. Se răcește și la amiază vor fi în jur de 8 grade Celsius.

La munte, ziua de joi ne-aduce soare și vreme caldă, însă în masivele nordice se mai adună norii și vor aduce precipitații mixte și s-ar putea să apară poleiul. În Carpații Orientali, la altitudini mari, vântul suflă tare cu viteze de peste 70...80 km/h.

Vineri în masivele nordice, mai sunt înnorări și precpitatii slabe, sub formă de ninsoare, dar în rest se arată soarele și temperaturile se mențin ridicate pentru această dată.
Sâmbătă avem o zi frumoasă și doar izolat s-ar putea să fulguiască puțin. Vântul va prinde putere la altitudini mari în Carpații Meridionali și se răcește.

Articol recomandat de sport.ro
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
Citește și...
Avertizări ANM. Cod galben de vânt și cod portocaliu de viscol pentru mai multe zone

ANM a emis, marţi, mai multe avertizări de vreme rea, un cod galben de vânt în Dobrogea, estul Munteniei, Moldova, valabil până marţi seară, dar şi un cod portocaliu de viscol la altitudini de peste 1.600 de metri în Carpaţii Meridionali şi de Curbură.

Atenţionări nowcasting de intensificări ale vântului pentru 10 judeţe

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis luni seara mai multe atenţionări nowcasting Cod galben de vânt puternic pentru zece judeţe, valabile pe parcursul următoarelor două ore.

Vremea azi, 7 februarie. Temperaturile cresc în mai multe regiuni

Luni cerul rămâne acoperit de nori și vin alte precipitații în vest, nord și centru. La munte va ninge, va fi lapoviță în Maramureș, în Transilvania și în zonele deluroase, iar în rest o să plouă.

Recomandări
Acciza la motorină, redusă cu 20% timp de două săptămâni. Măsura intră în vigoare pe 16 august

Ministerul Finanțelor reduce temporar cu 20% acciza la motorina standard, în perioada 16-31 august 2026, după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale și a prețurilor la pompă. Astfel, reducerea este de aproximativ 68 de bani pe litru.

Procurorii Laurei Codruța Kövesi, percheziții la firme IT și primării din țară. Dosarul vizează 7 milioane de euro din PNRR

Parchetul European a efectuat, marți, 19 percheziții la sediile unor persoane și companii, într-o anchetă privind o posibilă fraudă în achiziții publice pentru proiecte IT finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ 7 milioane de euro.

S-a câștigat cel mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 - peste 10,07 milioane de euro

La tragerea Loto 6/49 de joi, 13 august 2026, s-a câștigat cel mai mare premiu de categoria I din istoria acestui joc, în valoare de 52.839.623,04 de lei (10.077.166,58 de euro).