Vremea azi, 22 iulie. Căldura se intensifică și atmosfera devine sufocantă. O să plouă torențial la deal și munte

×
Publicitate

Căldura se intensifică, sâmbătă, în ținuturile sudice, și atmosfera devine sufocantă după prânz. Aversele apar în special la deal, la munte, pe partea estică și de sud-est.

Vor fi din nou ploi torențiale, cu descărcări electrice și rafale puternice de vânt. Maximele pornesc de la 27 de grade în depresiuini și ajung la 39 de grade în sudul României.

Vremea în țară

În Dobrogea și Bărăgan găsim vreme frumoasă, cu soare în cea mai mare parte a zilei. Spre seară e posibil să se adune câțiva nori de ploaie, iar la amiază maximele ajung la 31 de grade.

Mai sus, în Moldova sudică și în nordul Munteniei, o să vină câteva reprize de ploaie, în special în zonele mai înalte. În restul provinciei avem vreme mai bună, iar la amiază se vor înregistra 30 de grade.

În jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina crește instabilitatea și, mai ales în a doua parte a zilei și la noapte, vor fi perioade în care o să plouă torențial, o să cadă grindină și se pot forma vijelii. Temperaturile scad față de ziua trecută și se opresc la 28 de grade.

În nordul Transilvaniei și în Maramureș găsim tot vreme instabilă, cu averse însoțite de fenomene electrice. Se vor strânge peste 50 de litri de apă pe metru pătrat, vor fi căderi de grindină, iar vântul prinde putere în timpul ploilor. În Maramureș se mai răcește, iar maximele ajung cu greu la 26 de grade.

Cam la fel va fi vremea și în ținuturile vestice. Îndeosebi după-amiază și la noapte vin mai multe reprize de ploi torențiale, care vor lăsa în urmă cantități însemnate de apă. Vor fi însoțite de fenomene meteo severe, iar temperaturile nu trec de 25 de grade.

Instabilitatea persistă și în zona Transilvaniei, pe unde aversele vor aduce cantități însemnate de apă, în intervale scurte de timp. Vor fi și tunete, fulgere, grindină, se vor forma vijelii, iar maximele se opresc la 26 de grade.

O să plouă destul de mult și în zona Olteniei, mai ales în a doua parte a zilei și la noapte. Ploile vin însoțite de descărcări electrice și de vânt intens, care poate ajunge la viteze de până 55-65 de km/h. Temperaturile ajung la 29 de grade.

Nici sudul țării nu este ferit de precipitații, chiar dacă pe-aici aversele ajung mai pe seară. Până atunci avem vreme mai bună, cu soare și maxime de până la 31 de grade.

Vremea în București

În București rămânem cu atmosferă caldă și se ating tot 31 de grade. Crește, însă, instabilitatea, iar spre seară se adună norii și apar averse, cu descărcări electrice. La noapte, temperatura coboară până la 17 grade.

Vremea la munte

La munte se răcorește, iar atmosfera se menține instabilă. În a doua parte a zilei vin alte reprize de ploi torențiale, care vor lăsa în urmă peste 50 de litri de apă pe metru pătrat. Vor fi și tunete, fulgere, căderi de grindină și se pot forma vijelii.

Vremea pe litoral

La mare prindem vreme schimbătoare. După-amiază și seara, norii se înmulțesc și cresc șansele de averse. Vântul are unele intensificări, iar temperaturile din stațiuni ajung la 27 de grade. Apa mării va avea în jur de 22 de grade.

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
Vreme instabilă în România, până sâmbătă: vânt puternic, ploi și averse cu grindină și fulgere. Zonele afectate

Meteorologii au emis, miercuri, o informare de intensificări ale vântului şi ploi moderate cantitativ, în majoritatea regiunilor, respectiv ninsori şi strat de zăpadă în zona montană, la altitudini înalte, valabilă de joi dimineaţa până sâmbătă seara.

Vremea azi, 1 aprilie 2026. Nori și ploi mărunte în aproape toată țara. Ce temperaturi vor fi

Astăzi se mai adună norii și o să plouă în nordul Moldovei. E posibil să picure puțin și în Maramureș, Transilvania, de asemenea în Oltenia și în Muntenia. 

Vești bune de Paște. Meteorologii au estimat cum va fi vremea în România până la finalul lunii aprilie

Meteorologii estimează că temperaturile vor fi ușor peste normal la începutul lunii aprilie, în special în nordul și estul țării, în timp ce ploile vor fi mai abundente în sud și sud-est, potrivit noii prognoze pentru intervalul 30.03-27.04.2026. 

Recomandări
Artemis 2 a decolat. NASA, prima misiune lunară cu echipaj uman din ultimii peste 50 de ani

Trei bărbaţi şi o femeie au pornit într-o misiune lunară de zece zile derulată de NASA, la peste 50 de ani de la încheierea Programului Apollo şi de la ultimul zbor cu oameni la bord către Lună.

România a pierdut procesul cu Pfizer, în primă instanță. Cât costă vaccinurile anti-COVID comandate și anulate

Un tribunal din Bruxelles a decis miercuri, în primă instanță, că Polonia și România trebuie să achite sumele restante pentru vaccinurile anti-COVID comandate, în procesul cu Pfizer/BioNTech.

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.