Vremea azi, 17 decembrie. Se încălzește în cea mai mare parte a țării. Care vor fi maximele termice

×
Publicitate

Vântul rămâne insistent în majoritatea regiunilor. În nord și în centru se înnorează și vin câteva ploi slabe, iar la munte vin precipitații sub toate formele și se poate forma polei.

Se încălzește în cea mai mare parte a țării, iar maximele pleacă de la 4-5 grade în depresiunile din est și ajung la 15-16 grade în sudul și sud-vestul României.

Vedem ce se întâmplă în fiecare regiune și începem cu Dobrogea și cu Bărăganul, pe unde găsim vreme frumoasă, cu soare și câțiva nori inofensivi. Vântul, însă, bate destul de tare. Temperaturile, în creștere față de luni, ajung la 13 grade.

Și mai sus, în Moldova sudică și în nordul Munteniei urmează o amiază plăcută, cu maxime peste normalul perioadei. Vântul continuă să agite atmosfera, iar în zona înaltă a Carpaților de Curbură sufla cu până la 100 de km/h.

Temperaturile cresc și în jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina, pe unde se ating tot 13 grade. În zona Bucovinei și pe la munte vor fi ceva înnorări, poate și ceva precipitații slabe, iar vântul are intensificări în toată provincia.

În nordul Transilvaniei și în Maramureș avem o zi mohorâtă, cu ploi slabe în zonele joase, dar și lapoviță și ninsoare - la munte. Vântul mai pierde din intensitate, iar maximele ajung la 10 grade pe la Satu Mare.

În vestul României vedem puțin soarele printre nori. În zona montană vor fi ceva precipitații slabe și condiții de polei, iar temperaturile, mai mari față de ziua trecută, urcă până la 11 grade.

În Transilvania găsim vreme închisă, vânt intens și precipitații slabe, trecătoare. În zonele joase plouă, iar la munte apar precipitații mixte și se poate forma polei. În zona înaltă a Meridionalilor, vântul spulberă zăpada cu viteze de 120 de km/h.

În Oltenia se anunță o zi frumoasă, însă vântul pune probleme și în această zonă. Amiaza ne aduce atmosferă însorită și temperaturi cu vreo 8 grade mai mari decât luni.

Și în ținuturile sudice se intensifică vântul. Soarele strălucește în cea mai mare parte a zilei, iar maximele ajung la 15, poate chiar 16 grade - valori cu mult peste normalul perioadei.

O zi însorită în București

În București avem o zi însorită și se încălzește simțitor. Vântul rămâne destul de insistent, iar maxima ajunge pe la 14 grade. Acum ar trebui să fie în jur de 4 grade în Capitală. Peste noapte se domolește vântul, iar temperatura coboară până la 2 grade.

Viscol puternic în unele zone de la munte

Temperaturile cresc și la munte. Mai vin ceva precipitații slabe. Se arată puțin și soarele, iar vântul are intensificări susținute în majoritatea masivelor. În Carpații Orientali și în Meridionali, la altitudini mari, va fi viscol puternic, cu rafale de 120 de km/h.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Cod roșu de vânt puternic, luni seara, în nordul țării. Vântul va ajunge la 140 de km/h

Meteorologii au emis o avertizare Cod roşu de vânt puternic, valabilă luni seară, în zona de munte a judeţului Suceava. Aici, viteza vântului va ajunge, la rafală, la peste 140 de kilometri pe oră.

 

Vremea azi, 16 decembrie. O zi cu precipitații slabe și vânt în cea mai mare parte a țării. Maximele termice

Luni, 16 decembrie, vântul se intensifică în cea mai mare parte a țării. În ținuturile sudice vedem puțin soarele. În rest, va fi cam înnorat și o să apară precipitații slabe.

Iarna începe să-și intre în drepturi. Zonele în care este anunțat viscol. Vântul va bate cu până la 120 de km/h

Iarna pare că își intră în drepturi, cel puțin la altitudini mari. Meteorologii anunță că, de la ora 10:00, până marți seara, la ora 21:00, în zona de munte va bate vântul cu până la 90 de km pe oră.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.

Ploi torențiale, vijelii și grindină de până la 4 centimetri. Cod galben în mare parte din țară. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, joi, atenţionări Cod galben de instabilitate atmosferică, averse torenţiale însemnate cantitativ şi intensificări ale vântului, valabile în zone din Transilvania, Muntenia, Moldova şi Dobrogea.