Vremea azi, 11 mai. Temperaturile rămân sub normalul perioadei în cea mai mare parte a țării

×
Publicitate

Joi se încălzește ușor, însă temperaturile rămân sub normalul perioadei în majoritatea zonelor. Avem vreme închisă, iar în vest și în sud-vest o să plouă destul de mult.  

Vântul prinde putere, iar maximele se încadrează între 12 grade în depresiuni și 21 de grade în nord-vestul țării.

Vremea în țară

Vedem ce se întâmplă în fiecare regiune și începem cu Dobrogea și cu Bărăganul. Găsim înnorări persistente și un vânt destul de puternic. Temperaturile cresc ușor și ajung la 18 grade în Bărăgan.

Și în Moldova sudică și în nordul Munteniei găsim vreme răcoroasă pentru data din calendar. Maximele ajung cu greu la 18 grade, cerul rămâne acoperit, iar vântul suflă cu până la 45 de km/h.

În jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina temperaturile rămân scăzute și nu vor fi mai mult de 17 grade. Avem cer mai mult noros, e posibil să picure trecător, iar la noapte minimele ajung la 5 grade.

În nordul Transilvaniei și în Maramureș se încălzește, chiar dacă nu prea vedem soarele. La amiază se ating 20, poate chiar 21 de grade, iar peste noapte s-ar putea să vină 2-3 stropi de ploaie.

În ținuturile vestice urmează o zi mohorâtă. Ploile lasă în urmă cantități mari de apă, vântul agită atmosfera, iar în sudul Banatului suflă cu până la 70 de km/h. Vremea rămâne destul de rece și doar în zona Crișanei se ating 21 de grade.

În Transilvania găsim tot atmosferă închisă. Ploile apar îndeosebi în zona montana, iar în vestul Meridionalilor se pot strânge cantități mari de apa. La altitudini mari ninge sau cade lapoviță, iar maximele pleacă de pe la 12-13 grade în depresiuni și ajung la 18-19 grade în vestul provinciei.

În Oltenia avem înnorări persistente și câteva reprize de ploi zdravene, mai ales la munte. Vântul agită atmosfera și maximele se opresc la 18 grade, pe la Slatina.

În ținuturile sudice se anunță o zi destul de neplăcută, cu înnorări, un vânt destul de insistent, poate și câțiva stropi de ploaie. Temperaturile rămân sub normalul perioadei și se încadrează între 15 și 19 grade.

Vremea în București

În București se înnorează din nou, dar este puțin probabil să plouă. Vântul devine mai insistent și maxima ajunge la 19 grade, în condițiile în care ar trebui să fie 23 de grade în București. La noapte temperatura coboară până la 7 grade.

Mâine o să fie mult mai frig decât ar trebui. Cerul rămâne acoperit, după-amiază cresc șansele de ploaie, iar temperatura se oprește la 17 grade.

Sâmbătă se încălzește și se ating 20 de grade. Soarele se arată trecător, iar în a doua parte a zilei apar ceva condiții de ploaie.

Duminica se face mai cald și maxima ajunge la 23 de grade - o valoare normală pentru mijlocul lunii mai. Prindem tot vreme schimbătoare, vântul va fi activ, iar în noaptea următoare s-ar putea să plouă puțin.

Vremea la munte

La munte găsim vreme închisă și temperaturi scăzute pentru această perioadă. Mai vin ceva ploi, iar în vestul Carpaților Meridionali se pot strânge 15 litri de apă pe metru pătrat. În zonele înalte s-ar putea să cadă lapoviță, chiar ninsoare și tot pe acolo vântul o să bată cu putere.

Vremea se păstrează rece și mâine. Mai apar câteva averse locale, destul de abundente, iar vântul continuă să agite atmosfera în vestul Meridionalilor.

Sâmbătă se încălzește ușor. Cerul rămâne acoperit, o să plouă pe spații mici, iar vântul se întețește pe creste.

Duminică se face mai cald și ajungem la normal cu temperaturile. Se înnorează din nou mai vin câteva reprize de ploaie, iar în zona înaltă s-ar putea să ningă sau să cadă lapoviță. Vântul rămâne activ la altitudini mari.

Articol recomandat de sport.ro
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Citește și...
Prognoza ANM pentru următoarele patru săptămâni. Final de iulie mai răcoros, apoi revine canicula

Săptămâna 27 iulie - 3 august va fi caracterizată de temperaturi sub cele specifice, în sud-estul ţării. În primele trei săptămâni din august, temperaturile vor avea valori peste cele obişnuite, în special în vestul ţării, anunţă meteorologii.

Vremea azi, 24 iulie. Se încălzește ușor, dar ploile și vijeliile lovesc mai multe regiuni din țară

Vineri se încălzește ușor, dar nu scăpăm de ploi. Acestea apar în nordul Dobrogei, în prima parte a zilei, însă, mai târziu, o să plouă și la deal, la munte, precum și în nord și în sud.

ANM: Cod galben de averse şi vijelii în zone din 28 de judeţe şi în Bucureşti, joi şi vineri

ANM a emis noi atenţionări Cod galben de instabilitate atmosferică, intensificări ale vântului, vijelii şi averse torenţiale însemnate cantitativ, fenomene care vor afecta, treptat, 28 de judeţe şi Municipiul Bucureşti, joi şi vineri.

Recomandări
ANIMAȚIE. Traseul dronei militare doborâte, în premieră, de un F-16 în România. Cum a ajuns la 90 de kilometri de București

O dronă de luptă a fost doborâtă, vineri, de un avion românesc de vânătoare F-16 la nici 90 de kilometri de centrul Bucureștiului. 

Prima reacție a NATO după ce România a doborât o dronă în Buzău. „Alianța e capabilă și pregătită să reacționeze”

NATO a reacționat, vineri, după ce România a doborât o dronă în Buzău și menționează că alianța „e pregătită și capabilă să reactioneze la orice potențiale amenințări aeriene”.

Negocieri încheiate cu un boicot. Votul pe legea salarizării ar putea fi amânat pentru august

Noua lege a salarizării este în pericol să nu fie votată în Parlament săptămâna viitoare, așa cum și-ar fi dorit Guvernul. Sindicatele din Sănătate și Educație nu s-au mai așezat la masa negocierilor, iar PSD anunță că nu o susține în forma acutuală.