Vreme extrem de caldă și ploi în averse spre seară, luni. Prognoza meteo până joi

×
Publicitate

Luni va fi foarte cald în Câmpia Românã şi în Lunca Dunãrii, iar în vestul, centrul şi nordul tãrii, dar şi în zonele înalte din Muntenia şi Oltenia aşteptam ploi zgomotoase.

Marți avem vreme călduroasă şi disconfort termic în jumătatea sudică a ţării. Spre seară, vin averse prin nord, nord-vest şi la munte.

Miercuri vin ploi zgomotoase în vestul, sud-vestul, nordul şi parţial în centrul tãrii dar şi la munte. În rest va fi vreme călduroasă chiar caniculara.

Joi se anunţă instabilitate şi averse în jumãtatea de vest a tãrii iar în sud-est, vom avea căldura mare şi disconfort termic.

În Bucureşti, luni atmosferă va fi însorită şi se face mai cald. La amiază vor fi 33 de grade în termometre, disconfortul termic va creşte şi vântul va sufla slab.

Marți se anunță încă o zi călduroasă cu disconfort termic ridicat, iar spre seară sunt posibile ploi zgomotoase.

Miercuri vom avea canicula şi stres termic. Se mai adună norii şi vor fi averse cu fulgere.

Joi vremea va fi cãlduroasã, cu o maximã de 34 de grade şi disconfortul termic se va menţine ridicat.

La munte se anunţă instabilitate şi ploi torenţiale. Într-un timp scurt, se vor aduna cantităţi importante de apã, izolat va cãdea grindinã şi sunt posibile vijelii.

Aversele apar şi mâine în cea mai mare parte a zonei de munte dar scad în intensitate.

Miercuri nu scăpăm de instabilitate şi ploi şi se vor semnala şi fenomene violente.

Joi, aversele vin în cea mai mare parte a zonei de munte, cu fenomene electrice şi vânt mai nervos. Temperatura aerului va scădea uşor în masivele vestice şi nordice.

Pe litoral se anunţă încă o zi bună de plajă cu temperaturi ridicate şi un vânt mai insistent. Pe plajă vor fi cel mult 27 de grade şi apa mării va avea 22-23 de grade Celsius.

Marţi se anunţă o zi excelentă pentru plaja cu nori puţini şi o briză activă. Temperaturile se menţin ridicate.

Miercuri avem încă o zi caldă şi frumoasă, cu cer curat şi un vânt cam insistent.

Joi avem aceleaşi condiţii: cer senin, o briză activ şi temperaturi de până la 27 de grade Celsius.

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Furtuni şi vijelii în toată țara, până luni seara. Prognoza meteo până miercuri

Duminică vin averse consistente tot din a doua parte a zilei, în vestul, nord-vestul şi centrul tãrii, dar şi în zonele înalte.

Ploi torenţiale şi descărcări electrice în mare parte a ţării. Cod galben de vijelii pentru 5 judeţe

Meteorologii anunță că în acest weekend ploi, descărcări electrice și intensificări ale vântului.

Cod portocaliu de furtună în vestul țării

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o atenţionare nowcasting Cod portocaliu de furtună pentru localităţi din judeţul Arad, valabilă până la ora 13:15.

Recomandări
„Ultima șansă”. Legea salarizării a fost modificată din nou. Ce s-a schimbat după discuțiile de la Cotroceni

Dragoș Pîslaru spune că negocierile din această săptămână sunt ultima șansă pentru obținerea unui acord politic pe legea salarizării unitare, astfel încât reforma să poată fi adoptată și promulgată până la 31 august, termenul-limită din PNRR.

Ce exportăm și unde ajung produsele „Made in Romania”. Categoria care aduce cei mai mulți bani în țară

În primele șase luni din 2026, România a avut exporturi de 35,45 miliarde de euro și a importuri de 48,17 miliarde de euro cu statele UE. Aceste schimburi au reprezentat 72,3% din totalul exporturilor și 73,6% din totalul importurilor României.

Ședință extraordinară la Guvern. Executivul alocă încă 5,1 milioane de lei pentru intervenții de urgență pe Dunăre. DOCUMENT

Guvernul se reuneşte luni în şedinţă extraordinară, a anunţat Biroul de presă al Executivului. În cadrul reuniunii, care se va desfăşura în format hibrid, începând cu ora 16:00, ar urma să fie aprobate noi măsuri în contextul crizei energetice.