Vânt în cea mai mare parte din România. Cum va fi vremea în Bucureşti | HARTĂ

62237864
Shutterstock

Meteorologii anunţă că, vineri, va fi vânt în cea mai mare parte a ţării, cu intensificări în Moldova, în estul şi sud-estul Transilvaniei.

 

Vineri, până la ora 21:00, conform ANM, „temporar vor fi intensificări ale vântului în cea mai mare parte a ţării, cu viteze în general de 45...55 km/h, iar la munte rafalele vor depăşi 60...70 km/h”.

O atenţionare meteorologică cod galben de intensificări ale vântului, valabilă până vineri la ora 18:00, a fost emisă pentru mai multe regiune.

Vântul va avea intensificări în Moldova, în estul şi sud-estul Transilvaniei cu viteze în general de 55...65 km/h, iar în Carpaţii Orientali, la altitudini mari rafalele vor depăşi 90 km/h”, transmite ANM.

Vant

Cum va fi vremea în București

Vremea va continua să se încălzească. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla în general moderat (rafale în jurul a 40 de km/h). Temperatura maximă va fi de 23...24 de grade”, transmit meteorologii.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Vremea de azi, 5 iulie. Soare în cea mai mare parte a țării și temperaturi de până la 31 de grade

Ziua de duminică aduce soare și vreme bună în cea mai mare parte a țării. Apar și câteva ploi, dar neînsemnate cantitativ, în special în zonele montane și prin Maramureș.

Ploi torențiale, vijelii și grindină. ANM a emis un nou cod de vreme rea pentru București și alte șapte județe

Administrația Națională de Meteorologie a emis sâmbătă două atenționări cod galben de vreme severă, valabile în mai multe regiuni ale țării. Meteorologii anunță intensificări ale vântului, vijelii, ploi torențiale și grindină de mici dimensiuni.

Vremea de azi, 4 iulie. Ploi torențiale și grindină în mai multe regiuni. Temperaturile ating 34 de grade în vest

Sâmbătă, temperaturile continuă să crească, iar vremea devine călduroasă în sudul și în vestul țării. 

Recomandări
Donald Trump și-a trecut în declarația de avere proiectul Trump Tower din Cluj-Napoca. 927 de pagini de bunăstare | DOCUMENT

Donald Trump și-a trecut în declarația oficială de avere proiectul Trump Tower din Cluj-Napoca, pe care compania sa de dezvoltare imobiliară urmează să-l ridice în orașul transilvănean. Trump are o avere totală estimată la 6,5 miliarde de dolari.

Cum va arăta Parcul „Prieteniei Româno-Americane Donald Trump” din Sectorul 4. Băluță a prezentat conceptul

Primarul Sectorului 4 Daniel Băluţă a prezentat conceptul Parcului Prieteniei Româno-Americane „Donald Trump”, despre care afirmă că înseamnă prietenie, valori comune şi respect între naţiuni.

Ce mesaj a transmis, de Ziua Justiției, preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, judecătoarea Lia Savonea

Preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, judecătorul Lia Savonea, a transmis, duminică, un mesaj de Ziua Justiţiei, în care a afirmat că astăzi, mai mult ca oricând, trebuie apărată independenţa reală a judecătorului.