Atenţionările de ger au fost prelungite de ANM până joi dimineaţă. Valul de frig va cuprinde din nou întreaga țară | HARTĂ

62601790
Shutterstock

Meteorologii mențin atenționările de ger până joi dimineață. După o scurtă relaxare a temperaturilor extreme, din seara de 19 ianuarie frigul va cuprinde din nou întreaga țară.

Meteorologii au emis o informare ppotrivit căreia, în perioada 18 ianuarie, ora 10:00 – 22 ianuarie, ora 10:00, sunt prognozate vreme deosebit de rece, ger îndeosebi în timpul nopţilor şi dimineţilor, intensificări ale vântului, precipitaţii mixte şi polei.

”Valul de frig va persista în cea mai mare parte a ţării. Va fi ger în timpul nopţilor şi dimineţilor în majoritatea zonelor, astfel că temperaturile minime se vor situa în general între -20 şi -6 grade, iar în nordul şi nord-estul Moldovei şi pe arii restrânse în Transilvania, gerul va persista şi ziua, cu valori în jurul a -10 grade. În noaptea de miercuri spre joi (21/22 ianuarie) va mai fi ger în nordul şi centrul ţării, unde valorile termice se vor situa în general între -17 şi -9 grade, iar în regiunile sudice şi sud-estice, local vor fi precipitaţii mixte şi se va depune polei”, conform ANM.

Temporar, vor fi intensificări ale vântului în sudul Banatului şi pe arii restrânse în regiunile sud-estice, cu viteze în general de 40...50 km/h, amplificând senzaţia de frig.

Duminică: vreme geroasă pe întreg teritoriul

Duminică, până la ora 20:00, gerul va persista în nordul şi nord-estul Moldovei, precum şi în estul Transilvaniei unde maximele vor fi în jurul a -10 grade, iar în restul Moldovei, în sudul şi centrul Transilvaniei, precum şi în Dobrogea, Muntenia şi Oltenia se vor înregistra temperaturi deosebit de scăzute (în medie, cu 7...9 grade mai mici decât cele normale datei), cu valori ce se vor încadra în general între -8 şi -4 grade, fiind emisă o atenţionare cod galben.

anm

De duminică seară, până luni dimineaţă, vremea va fi geroasă în cea mai mare parte a ţării, astfel că temperaturile minime se vor încadra în general între -20 şi -10 grade, fiind în vigoare o nouă atenţionae cod galben.

anm

Gerul se menţijne pe parcursul zilei de luni, însă se va manifesta pe arii mai restrânse.

”În cea mai mare parte a Moldovei, în sudul, centrul şi estul Transilvaniei, precum şi în Dobrogea, sudul, centrul şi estul Munteniei şi în sudul Olteniei se vor înregistra temperaturi deosebit de scăzute (în medie, cu 7...9 grade mai mici decât cele normale datei), cu valori ce se vor încadra în general între -8 şi -4 grade. În nordul Moldovei, precum şi în depresiunile şi văile din Transilvania, gerul va persista şi vor fi temperaturi în jurul a -10 grade”, conform atenţionării cod galben emise pentru luni, până la ora 20:00.

anm

De luni seară, până marţi, la ora 10:00, va fi în vigoare o nouă atenţionare cod galben de ger pentru întreg teritoriul ţării.

anm
Articol recomandat de sport.ro
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Citește și...
Cod portocaliu de viituri în zona Moldovei. Alertă de inundații pe râuri din alte 15 județe | HARTĂ

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, vineri, atenţionări Cod portocaliu de viituri, valabile pe râuri din Moldova, respectiv un Cod galben de inundaţii, ce vizează cursuri de apă din 15 judeţe.

Vremea se schimbă radical de Paște. Care este prognoza meteo pentru intervalul 6 aprilie – 4 mai

Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni arată că începutul lunii aprilie va fi mai rece decât normal în special în nord și nord-est, cu precipitații apropiate de media perioadei.

Vremea azi, 3 aprilie 2026. Atmosferă mohorâtă cu temperaturi de primăvară, dar și zone unde se aștern 15 cm de zăpadă

Ziua de astăzi aduce ploi în majoritatea zonelor, mai consistente în centru, în nord-est și pe partea sud-estică. Pe crestele montane mai vin ceva ninsori. În ținuturile vestice se intensifică vântul, iar maximele depășesc 10 grade aproape peste tot. 

Recomandări
PSD i-ar putea da lui Ilie Bolojan un ultimatum de 72 de ore pentru a demisiona. Ce ar urma în cazul unui refuz - Surse

Tensiunile din coaliția de guvernare cresc de la o zi la alta, iar scenariul unei crize politice devine tot mai plauzibil. Ilie Bolojan a declarat că nu va demisiona chiar dacă PSD va decide după 20 aprilie să iasă de la guvernare. 

Guvernul a redus temporar acciza la motorina standard cu 30 de bani pe litru, pe perioada crizei. Impactul bugetar estimat

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență prin care reduce temporar acciza la motorină cu 30 de bani pe litru, măsură aplicată pe durata crizei, pentru a atenua impactul creșterii prețurilor la carburanți asupra populației și economiei.

Noi bucăţi de dronă descoperite pe litoralul românesc. Plaja pe care au fost depistate

Mai multe bucăţi de dronă au fost descoperite, vineri după-amiază, pe plaja din Tuzla. Un bărbat a sunat, vineri, la 112 şi a anunţat descoperirea unor fragmente de dronă pe plaja din Tuzla, iar la faţa locului s-au deplasat poliţişti şi pompieri.