ANM a emis Cod Galben de vânt puternic, până miercuri seară, în unsprezece judeţe şi în Bucureşti | HARTĂ

62330390

Meteorologii au emis, marţi, o avertizare Cod Galben de vânt puternic, valabilă în unsprezece judeţe şi municipiul Bucureşti până miercuri seară.

”Marţi şi miercuri (26 şi 27 septembrie), vântul va avea intensificări temporare în Dobrogea şi Muntenia, cu viteze de 55...65 km/h, iar pe litoral şi în bazinul vestic al Mării Negre rafalele vor depăşi 70 km/h”, a anunțat ANM, potrivit News.ro.

Avertizarea Cod Galben este valabilă, pâmă miercuri, la ora 21:00 în Bucureşti, Argeş, Brăila, Buzău, Călăraşi, Constanţa, Dâmboviţa, Giurgiu, Ialomiţa, Prahova, Tulcea şi Teleorman.

cod galben de vânt puternic hartă
Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Vremea azi, 1 august. Canicula se extinde. Regiunile din România unde se vor atinge aproape 40 de grade la umbră

Sâmbătă se încălzește și mai tare. Canicula se extinde în vest, în sud-vest. Ajunge și în centrul și în nord-estul țării. Temperaturile urcă până la 38...39 de grade în Banat, în Crișana și în Maramureș. 

August începe cu caniculă și secetă. Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni

August începe cu temperaturi peste normal în toată țara și un deficit de precipitații. Meteorologii estimează că vremea va rămâne mai caldă decât în mod obișnuit pe parcursul aproape întregii luni, în special în vestul României.

Căldură extremă în România. ANM a emis Cod portocaliu de caniculă. Unde vor fi cele mai mari temperaturi

Valul de căldură care a lovit România a început să se intensifice. Mai multe regiuni sunt sub avertizare de caniculă, iar în patru județe ANM a emis Cod portocaliu. 

Recomandări
Nivelul Dunării scade îngrijorător. Armata va detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă

Operațiuni urgente pe Dunăre. Reprezentanții Armatei au făcut măsurători, iar duminică, 02 august, vor detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă.

Guvernul cere reducerea consumului de energie. România încearcă să evite importurile mari în următoarea perioadă

Guvernul caută soluții pentru ca România să importe cât mai puțină energie electrică în următoarea lună. Instituțiile de stat vor fi obligate să reducă din consum, iar cele private sunt îndemnate să își mute activitățile din orele de vârf.

La următoarea evaluare este posibil ca România să nu mai scape de retrogradarea la ”junk”. Acum am evitat la limită

România a evitat, pentru moment, retrogradarea în categoria statelor nerecomandate pentru investiții. Agenția de evaluare financiară Fitch ne-a păstrat ratingul de țară.