Viorel Duru salveaza returu’! Vezi anuntul care ii bucura pe cei de la Poli Timisoara

60549229

Seful directiei de licentiere din cadrul FRF, cel care a decis retrogradarea banatenilor in vara anului trecut, a luat o decizie care poate salva clubul alb-violet de la colaps.

Chiar dacă oficialii timişoreni nu va depune dosarul de licenţiere până pe 31 martie, pe Poli nu o aşteaptă desfiinţarea sau o prezenţă în eşalonul al treilea în sezonul viitor.

Asta pentru că Viorel Duru a anunţat că echipele nu mai au nevoie de licenţă pentru a juca în liga a doua în sezonul viitor. Promovarea în prima ligă rămâne, din punct de vedere financiar, un lucru foarte greu de realizat pentru Poli, însă timişorenii se pot consola cu faptul că de la anul au dreptul de a juca tot în Liga a II-a.

“Conform prevederilor legislatiei nationale in vigoare, modificarile aduse Statutului FRF, pentru a putea fi impusa cluburilor participante la campionatul national Liga a II-a obligatia de a detine licenta, trebuie aprobate de instanta judecatoreasca competenta. Pana la aceasta data nu exista o solutie definitiva si irevocabila privind aprobarea Statutului FRF cu modificarile operate. Pe cale de consecinta nu poate fi aplicat Regulamentul national de licentiere a cluburilor, editia 2011, pentru cluburile care participa la campionatul national Liga a II-a. Prin urmare, cluburile din Liga a II-a care se califica pentru a continua competitia, precum si cluburile din Liga a III-a care vor promova in Liga a II-a la sfarsitul sezonului aflat in desfasurare nu trebuie sa detina licenta pentru a participa in competitia Liga a II-a in sezonul 2012-2013“, a anunţat Duru, într-un comunicat postat pe site-ul FRF.

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
Citește și...
O moda care a luat nastere la Paris incepe sa faca furori si la noi! Ce inseamna conceptul "Noapte in Alb"

 O modă care a luat naştere la Paris începe să facă furori şi la noi! Este vorba de "Noaptea in Alb", idee care a prins contur la Timişoara, ca "Cina în alb". Cei care au luat parte la petrecere s-au imbracat, din cap până în picioare, în alb.

Au simtit miros de gaz si au intrat in apartamentul vecinului. Ce au descoperit inauntru i-a ingrozit

 Descoperire macabra intr-un apartament din Timisoara. Un barbat de 58 de ani a fost gasit in stare de putrefactie.

Solutia gasita de inspectorii scolari din Timis. Parintii nu vor mai fi nevoiti sa scoata bani din buzunar pentru meditatii

Satui de dezastrele inregistrate aproape in fiecare an la bacalureat, inspectorii scolari din Timis s-au hotarat ca anul acesta e timpul sa gaseasca singuri o rezolvare pentru elevii slabi pregatiti.

Recomandări
Războiul Strâmtorii Ormuz. SUA blochează porturile iraniene, Teheranul amenință întreaga regiune. UE se pregătește de criză

Blocada SUA asupra porturilor iraniene a început luni, la 17.00, ora României, iar Teheranul amenință cu represalii toate porturile din regiune. Petrolul a ”sărit” de 100 de dolari. UE estimează pierderi de 25 miliarde euro de la începutul războiului.

Peter Magyar, despre UE și NATO: ”1.000 de ani maghiarii s-au străduit să fie parte a Europei”. Mesaj către Rusia și China

Peter Magyar, câștigătorul alegerilor din Ungaria, s-a declarat mândru că țara sa este membră UE și NATO, în timp ce poporul maghiar s-a străduit 1.000 de ani să fie parte a Europei. El a mulțumit Rusiei și Chinei că au acceptat rezultatul alegerilor. 

Prețurile la carburanți se schimbă de la o zi la alta. Cu cât se vând motorina și benzina în București

După zilele de sărbătoare, revenim la rutină, care pentru mulți înseamnă și inevitabilele opriri la benzinărie.