Medicamentul dulce. Mierea e cel mai bun aliat impotriva afectiunilor de sezon

×
Publicitate

La un targ al apicultorilor, desfasurat in weekend la Timisoara, comerciantii au impartit cu generozitate sfaturi, iar clientii le-au primit cu placere, ca doar erau gratis. In ceea ce priveste mierea propriu-zisa, preturile au fost mari si la targ.

 

Pe cat este de benefica mierea de coriandru, pe atat este de rara, pentru ca in toata tara sunt doar cateva plantatii cu aceasta cultura. Parfumata si mai inchisa la culoare, aceasta miere alina suferintele provocate de ulcer sau gastrita. Cea mai populara a fost insa, la targ, mierea poliflora.

Mierea ecologica, obtinuta pe campuri aflate la mare departare de zonele poluate, este cea mai buna, spun apicultorii. Iar pentru primavara, cand ne pandesc afectiunile respiratorii, ideale sint mierea de mana sau cea de pin, molid sau de brad, precum si alte produse ale albinelor: propolisul, laptisorul de matca sau grauncioarele de polen.

Cautate au fost si mierea de salcam sau cea facuta din florile de pomi fructiferi. Vara, cea mai buna miere se obtine de la albinele care zboara prin fanete.

Pretul mierii variaza in functie de sortiment, dar este in jur de 20 de lei pe kilogram.
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
Citește și...
Saptamana incepe cu radare pentru soferi. Vezi unde stau la panda astazi

Planificarea radarelor in judetul Timis:

Restaurantele timisorene se reorienteaza rapid in postul Pastelui. Iata ce meniuri au pregatit

Carnea este inlocuita cu brio in restaurantele din Timisoara. Daca te-ai hotarat sa tii post, ai o multime de variante pentru a inlocui carnea si lactatele din mesele zilnice. Asta pentru ca restaurantele iti vin in ajutor cu oferte delicioase.
 

Comemorarea unui an de la dezastrul din Japonia, prin lovituri de kendo. Ce simbolizeaza acestea

 A trecut un an de la tragedia petrecuta in Japonia. Timisorenii, solidari cu poporul nipon, au comemorat astazi in centrul orasului, un an de la dezastru.

Recomandări
Restricții pentru mașinile clasice în localități. Primăriile trebuie să delimiteze zone fără poluare în următorul an

Noul Cod al Urbanismului adoptat recent prevede măsuri pentru reducerea poluării în localități. Autoritățile locale vor trebui să delimiteze zone fără emisii sau cu emisii scăzute în cel mult 12 luni de la intrarea în vigoare a legii. 

Ultimul efort pe Legea salarizării. Nicușor Dan și partidele fostei coaliții, noi discuții pentru salvarea banilor din PNRR

Liderii partidelor din fosta coaliție de guvernare vor discuta, din nou, astăzi, cu președintele Nicușor Dan, cu privire la Legea salarizării în sectorul public, după ce cu o zi în urmă dezbaterea s-a încheiat fără nicio concluzie.

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.