Lumina Sfanta de la Ierusalim va ajunge sambata seara pe Aeroportul din Timisoara

61317848

Sambata seara,o delegatie a Patriarhiei Romane va aduce Lumina Sfanta de la biserica Sfantului Mormant din Ierusalim cu un avion special, la Bucuresti.De pe aeroportul Otopeni,Lumina Sfanta va fi dusa cu trei avioane spre Timisoara,Suceava si Satu-Mare.

Delegatia care va aduce Lumina Sfanta de la Ierusalim este formata din Preafintitul Parinte Varlaam Ploiesteanul, Episcop vicar patriarhal, Preasfintitul Parinte Varsanufie Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor si Preacuviosul Parinte Arhimandrit Paisie Teodorescu, Consilier patriarhal.

Potrivit Patriarhiei Romane, Lumina Sfanta va ajunge pe aeroportul Otopeni din capitala in jurul orei 19:00.

Trei avioane de mici dimensiuni vor pleca apoi de pe Otopeni pentru a duce lumina la Timisoara, Cluj-Napoca, Satu Mare si Suceava. La Timisoara, Lumina Sfanta este asteptata sa ajunga pe Aeroportul International "Traian Vuia", in jurul orei 22:00.

Eparhiile din sudul tarii isi vor trimite reprezentantii la Aeroportul International “Henri Coandă”, la salonul oficial, pentru a primi Lumina Sfanta de la Ierusalim.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Melodia care ar putea deveni imnul oficial al trupei de rugby RCM Timisoara, lansata de MikeF, un artist din Banat

MikeF, pe numele sau real Mihail Fratiman,este un artist timisorean de 33 de ani care a lansat o piesa tribut pentru trupa de rugby RCM Timisoara.Piesa "Stai jos" este cea cu care jucatorii intra pe teren si care ar putea ajunge imnul oficial al echipei.

Program prelungit pentru unele mijloace de transport in comun din Timisoara, in noaptea de Inviere. Vezi cum vor circula

In noaptea de Inviere, Regia Autonoma de Transport Timisoara prelungeste programul urmatoarelor linii de transport in comun: 2, 6, 8 -  tramvaie si 14, 15, 16 - troleibuze.

Traseul autobuzului care face legatura intre Timisoara si Giarmata Vii a fost deviat. Vezi pe unde va circula autobuzul M 35

Pentru ca lucrarile de pe Calea Dorobantilor si sensul giratoriu spre Aeroportul din Timisoara au avansat, este nevoie ca traseul liniei de autobuz M 35 care face legatura intre Timisoara si Giarmata Vii sa fie deviat. 

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.