Evaluarea prescolarilor din Timis se prelungeste. Clasele sunt numarate, urmeaza inspectia scolilor

60516004
Mediafax

Testele psihosomatice pentru cei mici aveau ca termen final data de 29 februarie. Astazi, inspectorul scolar Marin Popescu a anuntat ca evaluarea prescolarilor se prelungeste pana in 15 martie.

Chiar daca testele se vor suprapune cu urmatoarea etapa, cea a inscrierilor in cadrul unitatilor scolare, care incepe in 5 martie, Marin Popescu spune ca nu vor exista confuzii.

La stadiul de discutii se afla momentan dotarea scolilor si pregatirea cadrelor didactice. Mobilierul va fi achizitionat din bani prevazuti de la Guvern, drept urmare, saptamana viitoare va avea loc o inspectie in toate scolile din judet, pentru a se stabili o lista cu tot ce este necesar.

Numarul de clase a fost stabilit. “In anul scolar 2012-2013 vom avea 253 de clase pregatitoare si 261 de clase I, la nivelul judetului Timis”, a spus Marin Popescu, inspector-general al ISJ Timis.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
Citește și...
Purici, usi sparte, prosoape rupte.Asa i-a intampinat Occidentul pe cativa elevi plecati la practica

18 elevi, de 17 si 18 ani, care invata la Grupul Scolar Auto din Timisoara, au crezut ca l-au prins pe Dumnezeu de un picior atunci cand au fost selectati pentru programul de practica Leonardo.

Mircea Sandu, dupa retrogradarea lui Poli Timisoara: „I-am tras-o lui Iancu!”

Stenogramele sedintei din luna iulie a anului trecut, in urma careia Poli a fost retrogradata, iar Craiova a fost dezafiliata, au scos la iveala si satisfactia personala a presedintelui FRF in urma acestor decizii.

Prinsi de radar cu viteza mult prea mare: peste 140 de vitezomani, amendati in trei ore

Poliţiştii au acţionat în cascadă şi au depistat, în doar câteva ore, zeci de şoferi care nu au respectat limitele de viteză pe şoselele din judeţul Timiş.

Recomandări
Comisia Europeană respinge proiectul legii salarizării - SURSE. România pierde 770 de milioane de euro dacă nu îl schimbă

Discuțiile purtate de miniștii interimari Alexandru Nazare și Dragoș Pîslaru, cu reprezentanții Comisiei Europene s-au încheiat, iar Bruxelles-ul nu este de acord cu proiectul legii salarizării prezentat de partea română.

Calculele Guvernului. Câți bani ar economisi dacă ar tăia din bursele copiiilor orfani, cu boli cronice și din familii sărace

Propunerea de a tăia bursele școlare în vacanță este criticată. Zeci de organizații neguvernamentale atrag atenția că mii de copii ar putea fi nevoiți să renunțe la cursuri.

Accident înfiorător în București. O tânără a murit, mama și fiica ei sunt grav rănite. Au fost lovite de un camion

Un accident teribil a îndoliat o familie din capitală. O femeie de 29 de ani și-a pierdut viața, iar fetița și mama ei au fost grav rănite după ce au fost lovite de un camion pe șoseaua Gării Cățelu.