Barierele lingvistice si culturale vor fi inlaturate la Teatrul German de Stat. Incepe "Eurothalia"

61413463

Sambata, 9 noiembrie, la Timisoara incepe un adevarat maraton de teatru. Debuteaza a treia editie a Festivalului European de Teatru Eurothalia, iar organizatorii au adus in orasul de pe Bega o serie de spectacole care au facut furori in Europa.

Odata cu acest eveniment, Teatrul German de Stat Timisoara sarbatoreste si implinirea a 60 de ani de existenta. Potrivit organizatorilor, festivalul imbina mai multe forme de expresie teatrala, inlaturandu-se orice bariere lingivistice si culturale.

Programul de anul acesta ofera o selectie de spectacole invitate din Olanda, Germania, Elvetia, Polonia, Croatia si Romania, prilejuind astfel o calatorie prin teatrul european, explorandu-se astfel diferitele curente ale scenei contemporane: aici se vor intalni dansul si improvizatia, debutul regizoral si creatiile unor regizori consacrati ori premiati. Arta se hraneste si prin noile impulsuri dobandite in context creator. In acest sens, festivalul isi propune ca diversitatea spectacolelor prezentate sa inspire noi viziuni, atat de partea teatrelor invitate, cat si de partea publicului”, au transmis organizatorii.


Festivalul va incepe sambata, de la ora 19:30, cand va fi pusa in scena “Nunta Micilor Burghezi”. Pretul unui bilet pentru aceasta piesa este de 20 de lei, iar elevii, studentii si pensionarii beneficiaza de o reducere de 50%.

Festivalul se va intinde pe o perioada de noua zile.

VEZI AICI programul Festivalului European de Teatru Eurothalia.
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Cinci strazi de pamant de la marginea orasului au fost asfaltate. Cat a fost investitia. FOTO

Pana in aceasta toamna, traficul de pe strazile Anvers, Homorod si Grigore Ureche era un adevarat cosmar. Pe cele trei artere nu s-a turnat niciodata asfalt, astfel ca la fiecare ploaie se crea o imagine demna de Evul Mediu.

Vila lui Ionelas Carpaci, calcata de hoti. Indivizii au rascolit palatul si s-au facut nevazuti

  Ionelas Carpaci, cel mai bogat rrom din vestul tarii, a fost "vizitat" de hoti.

Trupa ONE ajunge la Timisoara pentru lansarea albumului “Aprinde un vis”

 Cel mai frumos cuplu de indragostiti lanseaza albumul de debut si ajunge la Timisoara, sa-si cante dragostea!

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Vara lui 2026, un „iad climatic” în Europa. Caniculă, incendii și secetă: „Am avut un sentiment de apocalipsă”

Terase pustii, peisaje aride și o căldură sufocantă: vara lui 2026 rămâne cea în care schimbările climatice s-au impus brutal în viața europenilor, relatează AFP.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.