A fost finalizat caietul de sarcini pentru reabilitarea tramvaielor vechi. Cum vor fi schimbate

61366803

 Dupa ce a refuzat sa cumpere tramvaie noi si a declarat ca acest lucru nu reprezinta o prioritate pentru Timisoara, primarul Nicolae Robu promite ca 30 de astfel de mijloace de transport in comun vor fi reabilitate.

 A fost finalizat caietul de sarcini pentru reabilitarea mijloacelor de transport, iar acum pasul urmator este publicarea in Sistemul Electronic de Achizitii Publice (SEAP). Potrivit edilului sef, reabilitarea se va face inlocuind totul din tramvaie, mai putin sasiul care reprezinta structura de rezistenta si care are o durata de viata de 100 de ani.

Nicolae Robu, primarul Timisoarei: “Tramvaiele reabilitate vor avea caroserie noua, aceeasi forma cu tramvaiele noi, aceleasi sisteme de actionare care se pun tramvaiele noi, scaune noi, cu incalzire, climatizare de acelasi tip cu cea de pe tramvaiele noi, internet, monitorizare a tot ce se intampla in vagoane si in jurul lor cu o multime de camera video”.

Reabilitarea unui tramvai se ridica la suma de 150.000-200.000 de euro si va fi sustinuta cu bani de la bugetul local.

Cat despre achizitionarea unor tramvaie noi in Timisoara, acest lucru va fi realizabil numai daca orasul va obtine fonduri europene.

Nicolae Robu: “Achizitia de tramvaie noi nu poate fi o prioritate pentru Timisoara"

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Picnic sub stele la Timisoara. Sute de persoane au intins patura in curtea Observatorului Astronomic

Picnic sub stele la Observatorul Astronomic din Timisoara. Sute de persoane si-au luat o patura si au iesit la picnic pana aproape de miezul noptii pentru a privi ploaia de perseide, dar si filmele documentare difuzate in aer liber.

Sfanta Maria aduce minivacanta pentru bugetari. Unde poti plati facturile vineri

De Sfanta Maria, companiile care furnizeaza apa, energie electrica, dar si Posta Romana si societatea care se ocupa cu administrarea parcarilor din Timisoara au zi libera. Astfel ca, joi, toate casieriile sunt inchise.

O bucata din istoria Cetatii Timisoarei, veche de 200 de ani, ar putea fi redata locuitorilor. FOTO

 O ecluza care dateaza din Evul mediu a fost descoperita la Timisoara. Arheologii spun ca este un vestigiu unicat in Romania si foarte rar in Europa.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.