Ultimele clipe de viata pentru detinutii din Indonezia, condamnati pentru droguri: "Il rog pe presedinte sa arate mila"

61662615

Cativa detinuti din Indonezia care urmeaza sa fie executati pentru incalcarea legislatiei privind drogurile si-au petrecut ultimele momente din viata cu familiile lor.

Conform BBC News, rudele australienilor Andrew Chan si Myuran Sukumaran "sufereau vizibil". Sora lui Sukumaran s-a prabusit la pamant si a fost luata pe brate. Chan, Sukumaran si alti 7 condamnati urmeaza sa fie executati prin impuscare marti seara, ora locala.

Un alt condamnat, de origine franceza, asteapta rezultatul recursului. Potrivit Agerpres, francezul Serge Atlaoui, condamnat la moarte in Indonezia pentru trafic de droguri si retras de pe lista executiilor iminente, va fi executat numai daca procedura in desfasurare la tribunalul administrativ va fi respinsa, a anuntat Parchetul general de la Jakarta.

"Il vom executa numai daca procedura in fata tribunalului administrativ de la Jakarta va fi incheiata", a declarat purtatorul de cuvant al Parchetului, Tony Spontana, intrebat despre soarta cetateanului francez in cazul respingerii recursului sau. Deocamdata nu a fost fixata data judecarii recursului lui Serge Atlaoui. Acesta contesta absenta motivarii in respingerea cererii de gratiere, dictata de presedintele indonezian Joko Widodo.

Citește și
Interviu cu Papa Francisc, din avion, după vizita din România
Interviu cu Papa Francisc, din avion, după vizita din România

Indonezia - AGERPRES

Indonezia are una dintre cele mai dure legislatii in ceea ce priveste consumul si traficul de droguri, iar autoritatile de la Jakarta justifica acest lucru prin faptul ca tara are o mare problema cu drogurile. Agentia National Antidrog din Indonezia sustine ca 33 de indonezieni mor zilnic din cauza drogurilor.

Presa australiana, citata de BBC News, afirma ca rudele australienilor condamnati la moarte au avut la dispozitie aproximativ 5 ore ca sa isi ia la revedere de la ei. Dupa intalnire, fratii australienilor au facut un apel prin intermediul mass-media pentru o ultima clementa, iar Michael Chan a descris acest "ramas bun" ca fiind o "tortura": "Am vazut astazi ceva ce nicio alta familie nu ar trebui sa traiasca. Sa pleci de acolo si sa spui ramas bun pentru ultima data .. este o tortura. Nicio familie nu ar trebui sa treaca prin asta."

la randul sau, Chintu Sukumaran i-a cerut presedintelui Indoneziei sa aiba mila: "Erau atat de multe lucuri despre care voiam sa vorbim. Am vorbit despre condamnarea la moarte, iar el stie ca doar o pierdere de ... Il rog pe presedinte sa arate mila, va rog nu o lasati pe mama si pe sora mea sa-l inmormanteze pe fratele meu".

Rudele condamnatului filipinez Mary Jane Veloso au primit binecuvantarea din partea unui preot filipinez dupa ce au ajuns la inchisoarea de pe Insula Nusakambangan. "Familia a fost atat de tacuta. Este foarte trist. Vedem un fel de durere foarte adanca", a spus el pentru agentia AFP, citata de BBC News.

Indonezia - AGERPRES

Presedintele francez Francois Hollande si premierul australian Tony Abbott au declarat luni, la Paris, ca tarile lor condamna pedeapsa cu moartea "in orice circumstanta".

"Franta si Australia impartasesc acelasi atasament pentru drepturile omului si condamna recurgerea la pedeapsa cu moartea in orice loc si in orice circumstanta", au indicat presedintele Hollande si premierul Abbott, potrivit unui comunicat al presedintiei franceze, difuzat la incheierea unei intrevederi a celor doi lideri.

Cei care urmeaza sa fie executati sunt doi australieni, un brazilian, o filipineza si patru africani. Acest caz a tensionat relatiile dintre guvernele acestor state si Jakarta. Zece condamnati figurau pe lista initiala, dar francezul Serge Atlaoui a fost retras saptamana trecuta.

Indonezia are pedepse foarte dure pentru fapte penale implicand drogurile si a reluat in 2013 executiile, dupa o pauza de cinci ani. In acest an, in aceasta tara au fost deja executate sase persoane condamnate la moarte.

Articol recomandat de sport.ro
Radu Drăgușin s-a căsătorit cu Ioana Stan! Imagini cu superba soție a „Dragonului”
Radu Drăgușin s-a căsătorit cu Ioana Stan! Imagini cu superba soție a „Dragonului”
Citește și...
Interviu cu Papa Francisc, din avion, după vizita din România
Interviu cu Papa Francisc, din avion, după vizita din România

Papa Francisc a acordat un interviu jurnaliștilor români, după vizita pe care Suveranul Pontif a făcut-o în țara noastră.

Andreea Esca, de la Vatican: mesajul Papei Francisc înainte de a pleca spre țara noastră
Andreea Esca, de la Vatican: mesajul Papei Francisc înainte de a pleca spre țara noastră

Papa Francisc vine de vineri în România, iar în avionul care îl va transporta în țara noastră se va afla și Andreea Esca.

Povestea polițistului german care a început să plângă, după ce a ajutat românii să voteze
Povestea polițistului german care a început să plângă, după ce a ajutat românii să voteze

Moment emoţionant în haosul votului din străinătate, la alegerile europarlamentare de duminică.

Recomandări
Gaura bugetară din 2025, sub estimările din toamnă. Șeful Finanțelor promite bani pentru mediul de afaceri
Gaura bugetară din 2025, sub estimările din toamnă. Șeful Finanțelor promite bani pentru mediul de afaceri

Vești bune de la Ministerul Finanțelor. Deficitul bugetar a fost anul trecut mai mic decât era estimat, iar asta ar putea însemna împrumuturi mai ieftine pentru stat și mai multă credibilitate în fața investitorilor ori a Comisiei Europene.

Donald Trump despre Groenlanda: Vom găsi o soluţie care să mulţumească NATO. Nimeni n-a făcut mai mult pentru NATO decât mine
Donald Trump despre Groenlanda: Vom găsi o soluţie care să mulţumească NATO. Nimeni n-a făcut mai mult pentru NATO decât mine

Președintele Donald Trump a declarat marți că SUA vor elabora un plan pentru a obține proprietatea asupra Groenlandei care „va mulțumi foarte mult NATO”, relatează Reuters și CNN.



Ce înseamnă anunțul șefului Armatei privind pregătirea pentru un „efort de război”: „Nu înseamnă intrarea în război!”
Ce înseamnă anunțul șefului Armatei privind pregătirea pentru un „efort de război”: „Nu înseamnă intrarea în război!”

„Populația României trebuie să fie pregătită pentru susținerea unui efort de război”. Declarația îi aparține șefului Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad.