Misterele astrelor cerești, descoperite de curioși la Observatorul Astronomic din Bacău

×
Publicitate

Angajații Observatorului Astronomic din Bacău au profitat de prima noapte cu cer senin din ultima perioadă.

Așa că au oferit curioșilor șansa de a vedea imagini spectaculoase cu satelitul natural al Pământului.

Unii dintre privitori sunt cunoscători ai astrelor cerești, alţii au avut acum pentru prima oară ocazia să privească prin telescop, dar cu toții s-au bucurat de priveliște.

Cei mici au fost cei mai încântaţi, iar unii dintre ei s-au uitat spre cer în speranța că vor reuşi să vadă și extratereștri.

Porţile observatorului astronomic s-au deschis marți seară, la ora 22, iar vizitatorii au avut ocazia să vadă detalii de pe lună cu ajutorul unui telescop performant.

Au venit să vadă Luna familii cu copii, dar şi cunoscători ai astrelor. Unul dintre vizitatori este nu doar pasionat, ci şi olimpic în acest domeniu.

După ce au văzut imaginile spectaculoase ale craterelor de pe Lună, mulţi dintre vizitatori spun că această experienţă le-a stârnit încă şi mai mult curiozitatea, aşa că vor reveni să studieze şi alte corpuri cereşti.

Bucuroşi de succesul iniţiativei lor, angajaţii observatorului spun că vor ca acest eveniment să devină periodic, pentru că şi mai multe persoane interesate de astronomie, să se poată bucura de imaginile unice oferite de telescop.

Articol recomandat de sport.ro
BMW lansează noua generație X5, versiune electrică și cu hidrogen! Cum arată și în cât timp prinde 100km/h
BMW lansează noua generație X5, versiune electrică și cu hidrogen! Cum arată și în cât timp prinde 100km/h
Citește și...
Cheia succesului în lupta cu COVID-19. Cum putem scăpa de pandemie fără necesitatea unui vaccin

De la izbucnirea pandemiei de COVID-19, cercetătorii au căutat fel și fel de soluții pentru a combate răspândirea virusului, care s-a propagat foarte agresiv.

Studiul care ar putea oferi un răspuns la clasica dilemă "Ce-a fost mai întâi, oul sau găina?"

Clasica dilemă "Ce-a fost mai întâi, oul sau găina?" ar putea primi în viitorul apropiat un răspuns științific.

VIDEO: Misiunea Tianwen-1. China a lansat cu succes prima misiune spre Marte

China a lansat cu succes, joi, de la centrul spaţial din Wenchang, de pe insula tropicală Hainan (sud), prima misiune spre Marte exclusiv chinezească, în plină perioadă de rivalitate diplomatică şi tehnologică cu SUA, transmite AFP.

Recomandări
6 milioane de euro pentru un campus care nu a primit niciodată elevi. După aproape 20 de ani, construcția este o ruină

La Nădlac un campus școlar care ar fi trebuit să primească sute de elevi a devenit o ruină la aproape 20 de ani de la începerea lucrărilor.

Diana Buzoianu: „Programul Casa Verde Baterii nu se va baza pe principiul primul venit, primul servit”

Ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, declară că programul Casa Verde Baterii, al cărui ghid de finanțare a fost supus dezbaterii publice, nu se va baza pe principiul „primul venit, primul servit”.

ANM: Cod portocaliu de caniculă în 27 de judeţe, vineri. Temperaturile vor ajunge la 40 de grade. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie a extins la 11, de la 8 anterior, numărul judeţelor care se vor afla, în următoarele 24 de ore, sub avertizare Cod portocaliu de caniculă.