Imaginile care scot la iveală cum arată structura spațiului cosmic. VIDEO

62082168

La fel ca o pânză de păianjen, filamentele de gaz formează o structură care conectează galaxiile între ele.

Această ”pânză de păianjen” este destul de greu de detectat, dar astronauții au reușit să facă o primă prezentare detaliată a luminii emise de gaz. Aceste filamente descoperite recent se extind pe milioane de ani lumină, potrivit unui nou raport al cercetătorilor.

O simulare computerizată a reușit să redea felul în care arată această ”pânză cosmică”, potrivit sciencenews.org.

Astronauții au reușit, în trecut, să surprindă semnale ale filamentului, însă nu reușiseră să vadă și legăturile care se fac între diferite galaxii. ”În sfârșit, avem și o imagine”, spune astofizicianul Michele Fumagalli, de la Universitatea Durham, din Anglia.

Recent, astronomii au descoperit că filamentele e gaz absorb lumina, iar apoi o emit din nou.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Ce ar fi de fapt găurile negre. Descoperirea făcută de doi oameni de știință

Doi fizicieni de la University of Hawaii din Manoa au lansat recent ipoteza că găurile negre ar putea să nu fie găurile negre descrise de manualele de fizică.

Papirusuri antice, carbonizare de erupția vulcanului Vezuviu, pe cale să fie citite din nou

Oamenii de știință americani au transmis că ar putea fi posibil ca mai multe papirusuri distruse în urma erupției vulcanului Vezuviu să fie din nou citite, printr-o nouă tehnică de radiografiere cu ajutorul Inteligenței Artificiale.

Descoperirea făcută de NASA pe Jupiter. Are peste 3.500 de kilometri

O misiune spațială a NASA a identificat un punct negru pe planeta Jupiter, cu diametrul de peste 3.500 de kilometri, care s-a dovedit a fi o umbra a lunii.

Recomandări
Două drone UAV, distruse de Armata Română în zona Neptun Deep. Au fost găsite în derivă în Marea Neagră

Două drone UAV, tip Gerbera, au fost distruse în această după-amiază de scafandrii EOD ai Armatei Române, în zona economică exclusivă, la ~90NM distanță travers de Constanța, în zona Neptun Deep, a anunțat Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării.

România se pregătește să închidă și Reactorul 2 de la Cernavodă. De unde luăm energie și cum e afectată populația

Criza din energie ia amploare. Estimările actuale ale debitelor Dunării arată că joi dimineață ar putea fi oprit și cel de-al doilea grup de la Cernavodă. Pregătirile au început deja, pentru ca deconectarea să fie una controlată. 

Pîslaru: Zilele următoare sunt decisive pentru Legea salarizării. „Am primit mandat să închid discuțiile cu sindicatele”

Ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, afirmă că, în urma discuţiilor care au avut loc, marţi seară, la Palatul Cotroceni, pe tema proiectului legii salarizării unitare nu s-a ajuns la un acord.