Fenomenul care va afecta 120 de milioane de oameni. Avertismentul specialiștilor

62044311

Organizația Națiunilor Unite trage un semnal de alarmă privind apariția unui "apartheid" între bogații și săracii lumii din cauza schimbărilor climatice.

Potrivit unui nou raport, publicat marți, peste 120 de milioane de oameni vor ajunge la limita sărăciei în următoarele decenii din cauza schimbărilor climatice.

Pe măsură ce fenomene extreme, precum uragane, inundații, secete, devin tot mai frecvente, cei mai săraci oameni vor fi forțați să aleagă între foamete și migrație, se arată în raport, scrie CNN.

"Riscăm un apartheid cauzat de climă, un scenariu în care bogații pot plăti pentru a scăpa de încălzirea globală, de foamete sau de conflicte armate, în timp ce restul populației va suferi", a declarat Philip Alston, raportor ONU privind foametea și drepturile omului.

Alston susține că diferențele dintre cum sunt afectați bogații și săracii de schimbările climatice sunt deja evidente.

Un astfel de exemplu îl reprezintă ceea ce s-a întâmplat în 2012, în timpul uraganului Sandy care a lovit New York City. În timp ce mii de oameni, cu venituri mici, au fost lăsați fără curent electric mai multe zile, sediul băncii Goldman Sachs din Manhattan a fost înconjurat de mii de saci cu nisip și dotat cu un generator de curent electric.

Schimbările climatice fac țările sărace mai sărace

 

Cercetătorii de la Universitatea Stanford au avertizat anterior că schimbările climatice fac țările sărace mai sărace, mărind inechitatea între națiunile lumii.

Însă, fenomenele extreme provocate de schimbările climatice vor mări, de asemenea, diferențele dintre țări.

Viața celor săraci este mai expusă dezastrelor naturale, deoarece nu se află în situația de a putea fugi, susțin cercetătorii.

După dezastre, cei săraci sunt cei mai loviți și nici nu au resursele pentru a-și reveni, astfel de devin și mai săraci, ceea ce creează un cerc vicios.

"În mod pervers, deși oamenii săraci sunt responsabili pentru doar o fracțiune din emisiile în atmosferă, ei sunt cei care vor suporta consecințele schimbărilor climatice și cei care au cele mai mici posibilități pentru a se salva", mai susține Philip Alston.

Raportorul ONU susține că reducerea temperaturii medii de pe Terra, așa cum s-a stabilit în urma Tratatului de la Paris, din 2015, va fi suficient pentru salvarea a milioane de oameni.

 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
SpaceX a lansat un satelit cu o "pânză solară". Cât a costat dispozitivul spaţial

O rachetă Falcon Heavy a companiei SpaceX a lansat din Florida un satelit de mărimea unei pâini şi echipat cu o imensă velă solară din poliester strălucitor, ce reprezinta unicul său mijloc de propulsie în spaţiu.

Expert ONU: Bogații vor plăti ca să scape de caniculă și foame, iar restul lumii va suferi

Lumea se confruntă cu un "apartheid climatic", pe de o parte cu cei bogaţi care se pot adapta mai bine la încălzirea globală şi, pe de cealaltă parte, cu cei săraci care suportă ce este mai rău, a declarat luni un expert ONU, relatează AFP.

Focile pot să cânte și să imite sunetele oamenilor

Cercetătorii britanici au reuşit să înveţe focile să cânte și să imite sunetele oamenilor.

Recomandări
Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Șase state europene vor să taxeze profiturile „excesive” ale companiilor petroliere

Şase ţări din Uniunea Europeană solicită o taxă comunitară excepţională aplicată companiilor petroliere, profiturile acestora explodând graţie războiului din Orientul Mijlociu, potrivit unei scrisori consultate sâmbătă de AFP.

Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.