FCSB, eliminată din Europa Conference League după ce a fost învinsă de Șahtior Karagandy la loviturile de departajare

FCSB
StirilePROTV

FCSB a fost eliminată din Europa Conference League, după ce a fost învinsă de Șahtior Karagandy cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, joi, în manşa secundă a turului al doilea preliminar, pe Stadionul ''Vazghen Sargsian'' din Erevan.

"Cea mai ruşinoasă înfrângere din fotbalul românesc, în seara asta, nici chiar aia cu CFR cu Dedelange... Mai ruşinoasă ca asta nu a existat înfrângere. Pentru că echipă ca asta nu avea cum să dea gol. De altfel, nici nu a dat gol. Unul l-a dat Vlad şi altul, Vucur. I-am spus lui MM, să-i lase liberi pe Ondrasek şi pe Vucur, am dat bani pe ei, le-am dat şi nişte bani la semnătură, ce le-am dat. I-am luat pentru cupele europene, nu mai suntem, sunt liberi. Pentru ce să mai aduc jucători? Mă gândesc să dau afară doi, trei jucători. Nu mai am aşa încredere la campionat Nu avem putere, bărbăţia aia a CFR-ului", a spus finanţatorul FCSB, Gigi Becali, după meci.

În timpul reculamentar, echipa kazahă s-a impus cu 2-1 (1-0, 2-1).

Mihail Gabîşev (11) a marcat pentru gazde, după o eroare a portarului Andrei Vlad. Florinel Coman a restabilit egalitatea în min. 76, dar kazahii au dat lovitura în minutele adiţionale, prin Aidos Tatîbaev (90+1).

FCSB a câştigat cu 1-0 meciul din prima manşă, pe Arena Naţională.

Din acest sezon nu mai este valabilă regula dublării golurilor marcate în deplasare, la scor egal la finalul partidei retur urmând să se dispute prelungiri, iar dacă egalitatea persistă să se execute lovituri de departajare.

Partida Șahtior Karagandy - FCSB se dispută la Erevan, deoarece Kazahstanul a fost introdus pe lista roşie, ca urmare a creşterii numărului de infectări cu COVID-19 din această ţară.

Șahtior Karagandy va juca în turul al treilea preliminar contra formaţiei ucrainene Kolos Kovalivka (locul 4 în campionatul trecut).

Presa din Spania a reacționat imediat după ce Simona Halep a aflat că joacă cu Paula Badosa în primul meci de la revenire

Selecţionata României a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, după ce a terminat la egalitate cu Noua Zeelandă, 0-0, miercuri, la Sapporo, în ultimul său meci din Grupa B.

Selecţionata României a fost învinsă de Coreea de Sud cu 4-0 (1-0), duminică, la Kashima, în Grupa B a turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, dar rămâne în cursă pentru sferturile de finală.

Opoziția austriacă, despre Schengen: Poziția guvernului austriac faţă de extinderea Schengen este ruşinoasă

Opoziţia guvernului Austriei faţă de extinderea spaţiului Schengen prin includerea României şi a Bulgariei este ruşinoasă, incorectă şi ineficientă, a declarat Walter Baier, cap de listă al Partidului Stângii Europene.

Putin, despre alegerile din Rusia: „O campanie electorală civilizată și în deplină concordanță cu legile”

Vladimir Putin și-a sărbătorit luni seară victoria electorală în Piața Roșie, înțesată de ruși. Liderul de la Kremlin a marcat cu o baie de mulțime și împlinirea a zece ani de la anexarea ilegală a Crimeei.

Bani europeni pentru înființarea centrelor de colectare, refuzați de primării. Câmpurile au devenit „magnet” pentru deșeuri

Peste 1.900 de primării ar fi putut să ia bani europeni prin PNRR pentru înființarea așa-numitelor centre de colectare cu aport voluntar.