Real Madrid - Liverpool 3-1. Real Madrid, regina Europei pentru a treia oară consecutiv

Real Madrid Liverpool - UEFA Champions League Final - 16

Real Madrid a cucerit trofeul UEFA Champions League pentru a treia oară consecutiv, o premieră, după ce a învins-o în finală pe Liverpool cu scorul de 3-1 la Kiev.

Real Madrid 3-1 Liverpool. Urmărește aici REZUMATUL VIDEO!

Golurile au fost marcate de Karim Benzema ’51 şi Gareth Bale ’64, ‘83 pentru Real Madrid, respectiv Sadio Mane ’55 pentru Liverpool. Zinedine Zidane este primul antrenor care obţine trei trofee europene, consecutiv.

Cristiano Ronaldo este primul fotbalist din istorie care câştigă de cinci ori UEFA Champions League. Mohamed Salah şi Dani Carvajal s-au accidentat în prima repriză şi au părăsit terenul plângând.

Minututul 90+3. Final de meci. Real Madrid este din nou regina Europei!

Minutul 83 GOL Real Madrid! Comedia erorilor pentru portarul lui Liverpool. Gareth Bale reușește dubla, a tranşat soarta finalei cu un şut de la 30 de metri, la care portarul Karius a scăpat mingea în plasă.

Minutul 74 Ocazie uriașă pentru Real Madrid. Cristiano Ronaldo a fost blocat de Robertson.

Minutul 70 Mane, aproape de a egala din nou. Mingea lovește bara porții apărate de Keylor Navas.

Minutul 64 GOL Real Madrid! Gareth Bale reia fabulos, din foarfecă, în vinclul porții. Zidane explodează pe margine. Galezul fusese introdus de Zinedine Zidane în min. 61, în locul lui Isco.

Minutul 55 GOL Liverpool! Sadio Mane egalează după o lovitură de la colțul terenului. A prelungit mingea trimisă cu capul de Dejan Lovren.

Minutul 51 GOL Real Madrid! Gafă uluitoare a portarului lui Liverpool - Karius. Trimite mingea direct în piciorul lui Benzema care trimite în poartă. Benzema a profitat de o eroare impardonabilă a portarului Karius, francezul blocând o repunere cu mâna a acestuia.

Minutul 48 Ocazie uriașă pentru Real Madrid. Isco trimite din 11 metri cu latul, mingea lovește bara transversală.

Minutul 46 A început repriza secundă.

Real Madrid - Liverpool. Pauză în finala UEFA Champions League de la Kiev

Minutul 45+3 Benzema șutează de la 20 de metri, puțin pe lângă poarta lui Liverpool.

Minutul 43 Gol anulat pentru Real Madrid. Ronaldo a trimis cu capul din 5 metri, Karius a respins în față, iar Benzema a trimis mingea în plasă, însă tușierul a ridicat fanionul.

Minutul 35 Carvajal se accidentează și părăsește la rândul său terenul în lacrimi.

Minutul 33 Real ratează o bună oportunitate prin Benzema.

Minutul 26 Panică în tabăra lui Liverpool. Mo Salah cade pe umăr după un duel cu Sergio Ramos. Nu mai poate continua meciul și iese de pe teren în lacrimi.

Minutul 23 Cea mai mare ocazie de până acum a finalei. Firmino șutează în blocajul lui Ramos. Mingea ajunge la Alexander-Arnold, care trimite puternic. Navas intervine cu greutate

Minutul 15 Cristiano Ronaldo este lansat foarte bine de Carvajal, șuteaza în forță, dar mingea se duce peste poarta cormoranilor.

Minutul 11 Şutul lui Marcelo de la 22 de metri a trecut pe lângă poarta lui Loris Karius.

Minutul 5 Milner execută scurt o lovitură liberă, mingea ajunge la Salah, dar șutul său e blocat foarte bine de Modric.

Real Madrid - Liverpool. Finala UEFA Champions League a început!

Real Madrid - Liverpool. Echipele de start:

Real Madrid: 1. Keylor Navas - 2. Dani Carvajal, 5. Raphael Varane, 4. Sergio Ramos (căpitan), 12. Marcelo - 10. Luka Modric, 14. Casemiro, 8. Toni Kroos - 22. Isco - 9. Karim Benzema, 7. Cristiano Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Rezerve: 13. Kiko Casilla - 6. Nacho, 15. Theo Hernandez, 11. Gareth Bale, 17. Lucas Vazquez, 20. Marco Asensio, 23. Mateo Kovacic.

Liverpool: 1. Loris Karius - 66. Trent Alexander-Arnold, 6. Dejan Lovren, 4. Virgil Van Dijk, 26. Andy Robertson - 7. James Milner, 14. Jordan Henderson (căpitan), 5. Georginio Wijnaldum - 11. Mohamed Salah, 9. Roberto Firmino, 19. Sadio Mane. Antrenor: Jurgen Klopp.

Rezerve: 22. Simon Mignolet - 2. Nathaniel Clyne, 17. Ragnar Klavan, 18. Alberto Moreno, 20. Adam Lallana, 23. Emre Can, 29. Dominic Solanke.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

NEWS ALERT Zinedine Zidane revine! S-a înțeles cu noua sa echipă

Cele cinci stații de metrou din Kiev care au fost închise în urma alertei cu bombă au fost redeschise, după ce autoritățile au stabilit că a fost vorba de o alarmă falsă.

Analiștii militari, despre răspunsul Israelului la atacul cu drone de sâmbătă: „Limitat și strict simbolic”

Limitat și strict simbolic, așa califică experții răspunsul Israelului la atacul iranian de sâmbătă. Acțiunea a vizat o bază militară de lângă Isfahan. în vecinătatea unor instalații nucleare.

Cîrstoiu, întrebat dacă Ciolacu şi Ciucă i-au cerut să se retragă: Nici vorbă. Probabil că va fi o discuţie luni

Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a negat informaţiile că liderii coaliţiei, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, i-au cerut să se retragă din cursă, dar a precizat că va avea o discuţie cu aceştia, probabil luni.

Furtuna Renata continuă să facă ravagii în România. În nordul țării a nins viscolit și se circulă în condiții de iarnă

Un nou episod de vreme rea, cu grindină și polei, îi pune în dificultate pe șoferi. Un bărbat și-a pierdut viața într-un accident produs în județul Sibiu.