PORTUGALIA - TARA GALILOR 2-0. Ronaldo si Nani, calificati in FINALA EURO 2016 cu 2 goluri in 3 minute. REZUMAT VIDEO

PORTUGALIA - TARA GALILOR - AGERPRES

Portugalia ajunge pentru a doua oara in istoria sa in finala unui campionat european. A invins cu 2-0 la Lyon pe Tara Galilor prin golurile lui Cristiano Ronaldo '50 si Nani '53.

PORTUGALIA - TARA GALILOR 2-0. CLICK AICI PENTRU REZUMAT VIDEO

In finala, Portugalia va intalni invingatoarea din meciul Germania - Franta, care este joi, de la ora 22.00, LIVE la PROTV. Ronaldo a castigat duelul cu coechipierul sau de la Real Madrid, Gareth Bale: a facut diferenta in debutul reprizei secunde cu un gol superb si o pasa decisiva pentru Nani. Portugalia va juca a doua sa finala, dupa cea din 2004, pierduta acasa in fata Greciei (0-1).

Minutul 90+3 - final de meci -  Ronaldo se califica in finala UEFA EURO 2016 chiar in ziua in care rivalul sau, Lionel Messi, a fost condamnat la inchisoare cu suspendare pentru frauda fiscala.

Minutul 77 Danilo recupereaza o minge si patrunde singur in careu, parada a lui Hennessey!

Minutul 65 Nani trimite puternic de la 20 de metri, portarul respinge in fata, iar Joao Mario trimite pe langa

Minutul 62 Ronaldo este aproape să realizeze dubla. A trimis o torpila peste poarta

Minutul 54 Fata lui Cristiano Ronaldo in aceasta fotografie spune totul :)

Minutul 53 Goool Portugalia! Nani deviaza in poarta un sut trimis de Ronaldo din afara careului! CLICK AICI PENTRU A VEDEA GOLUL!

Minutul 50 Goool Portugalia! Cristiano Ronaldo inscrie cu o lovitura de cap. CLICK AICI PENTRU A VEDEA GOLUL! A fost al 9-lea marcat de Ronaldo la turneele finale de Campionat European. Cu aceasta reusita portughezul l-a egalat pe francezul Platini, iar acum cei doi impart prima pozitie in clasamentul marcatorilor all time

Minutul 45 finalul primei reprize

Minutul 43 Ocazie pentru Portugalia!  C. Ronaldo trimite cu capul peste poarta

Minutul 37 Fotografii au gasit-o in tribune pe Samantha Collins, sotia lui James Collins si pe copiii lor: Dylan si Myla

Minutul 30 Cedric Soares trage, dar nu nimereste poarta.

Minutul 25 Robson-Kanu a centrat in fata portii pentru King, insa realuarea acestuia cu capul a fost deviata in corner de Fonte

Minutul 23 Cursa a lui Bale, incheiata cu un sut de la 20 de metri, retinut de portar. CLICK AICI PENTRU A VEDEA FAZA

Minutul 19 Trage Gareth Bale dar balonul trece pe langa poarta. CLICK AICI PENTRU A VEDEA FAZA

Minutul 15 Joao Mario gaseste culoar si trimite pe poata insa fara prea mare pericol pentru Rui Patricio. CLICK AICI PENTRU A VEDEA FAZA

Minutul 10 Cristiano Ronaldo cade in careu dupa un duel cu James Collins si cere lovitura de la 11 metri. Suedezul Jonas Eriksson lasa insa jocul sa continue

Minutul 3 Cursa nebuna a lui Cristiano Ronaldo dupa ce recupereaza o minge, este faultat si face o criza de nervi pentru ca nu primeste nimic din partea arbitrului

Minutul 1 A inceput prima semifinala. Tara Galilor a avut lovitura de start la Lyon

Unul dintre “copiii UEFA” a stat langa Cristiano Ronaldo la poza de grup a echipei portugheze, spre amuzamentul starului portughez.  Un altul l-a imbratisat pe Ronaldo si a incercat sa faca un selfie cu acesta.

ECHIPELE DE START:

Portugalia: Rui Patricio - Guerreiro, Fonte, B. Alves, Cedric - Adrien Silva, Danilo, Joao Mario - Renato Sanches - Cr. Ronaldo, Nani
Antrenor: Fernando Santos

Tara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, Collins, A. Williams, N. Taylor - Allen, Ledley, King - Robson-Kanu, Bale
Antrenor: Chirs Coleman

NEWS ALERT Zinedine Zidane revine! S-a înțeles cu noua sa echipă

Un fotbalist galez va rata nunta fratelui sau pentru ca nu si-a terminat treaba la Euro! Nu se astepta sa ajunga atat de departe. Tara Galilor - Portugalia e prima semifinala, miercuri, de la 22, la PRO TV.

Polonia - Portugalia 3-5, la penalty-uri. Portugalia e prima semifinalista a turneului. REZUMAT VIDEO

LIVE BLOG UEFA EURO 2016. Portugalia este prima semifinalista de la Euro 2016, dupa ce a invins nationala Poloniei la loviturile de penalty.

Analiștii militari, despre răspunsul Israelului la atacul cu drone de sâmbătă: „Limitat și strict simbolic”

Limitat și strict simbolic, așa califică experții răspunsul Israelului la atacul iranian de sâmbătă. Acțiunea a vizat o bază militară de lângă Isfahan. în vecinătatea unor instalații nucleare.

Cîrstoiu, întrebat dacă Ciolacu şi Ciucă i-au cerut să se retragă: Nici vorbă. Probabil că va fi o discuţie luni

Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a negat informaţiile că liderii coaliţiei, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, i-au cerut să se retragă din cursă, dar a precizat că va avea o discuţie cu aceştia, probabil luni.

Furtuna Renata continuă să facă ravagii în România. În nordul țării a nins viscolit și se circulă în condiții de iarnă

Un nou episod de vreme rea, cu grindină și polei, îi pune în dificultate pe șoferi. Un bărbat și-a pierdut viața într-un accident produs în județul Sibiu.