Novak Djokovic: Nu voi spune dacă m-am vaccinat sau nu

62175686
Shutterstock

Numărul unu mondial în tenisul profesionist masculin, sârbul Novak Djokovic, a declarat luni că nu doreşte să spună dacă s-a vaccinat sau nu împotriva Covid-19, deoarece este o chestiune personală, transmite Reuters, conform Agerpres.


''Nu voi dezvălui dacă m-am vaccinat sau nu, este o chestiune personală şi consider că întrebarea e nepotrivită'', a declarat Djokovic pentru cotidianul sârb Blic.

''Oamenii merg prea departe în aceste zile şi îşi iau libertatea de a pune întrebări personale şi de a judeca alte persoane. Indiferent ce vei spune, 'da, nu, poate, mă gândesc la asta', vor încerca să profite'', a spus Djokovic.

Tenismanul sârb nu este sigur, în acest context, dacă îşi va apăra titlul la primul turneu de Mare Şlem al anului, Australian Open, care va avea loc în ianuarie la Melbourne.

Statul Victoria, în care se află Melbourne, a introdus obligativitatea vaccinării pentru sportivii profesionişti care participă la competiţii organizate pe teritoriul său.

''Având în vedere cum stau lucrurile, încă nu ştiu dacă voi merge la Melbourne'', a explicat Djokovic, care a câştigat de nouă ori (record) turneul Australian Open, inclusiv ultimele sale trei ediţii.

Djokovic a câştigat 20 de titluri de Mare Şlem în carieră, egalându-i pe rivalii săi legendari, Roger Federer şi Rafael Nadal, însă a eşuat în realizarea Marelui Şlem, câştigarea celor patru turnee de această categorie într-un an calendaristic, după ce a fost învins de rusul Daniil Medvedev în finala de la US Open, luna trecută.

''Bineînţeles că vreau să merg, Australia este turneul de Mare Şlem cu cele mai mari realizări pentru mine. Îmi place să joc, îmi place acest sport şi încă sunt motivat'', a precizat Djokovic.

''Urmăresc situaţia legată de Australian Open şi înţeleg că o decizie finală (în privinţa restricţiilor Covid-19) va fi luată în două săptămâni. Cred că vor fi multe restricţii, ca şi în acest an, dar nu cred că vor fi multe schimbări. Managerul meu este în contact cu Federaţia australiană şi îmi spune că ei încearcă îmbunătăţirea condiţiilor pentru toată lumea, atât pentru cei care sunt vaccinaţi, cât şi pentru cei care nu sunt'', a concluzionat Novak Djokovic.

Articol recomandat de sport.ro
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Citește și...
Lovitură pentru FIFA în plin scandal. Procesul pierdut de forul lui Gianni Infantino

Tribunalul de Arbitraj Sportiv a dat câștig de cauză clubului Aston Villa în disputa cu FIFA, permițând înregistrarea atacantului Brian Madjo, în vârstă de 17 ani, transferat de la Metz, pentru competițiile oficiale.

Portarul de 40 de ani care a scris istorie la Cupa Mondială a fost întâmpinat ca un erou la noua sa echipă din Chile. VIDEO

Vozinha, portarul în vârstă de 40 de ani care a scris istorie alături de naţionala statului Capul Verde la Cupa Mondială recent încheiată, a ajuns duminică în Chile pentru a se alătura echipei Colo Colo.

Încă două medalii de aur pentru România la Campionatele Europene de canotaj de la Varese, la 8+1

Echipajul 8+1 masculin (M8+) al României a obținut medalia de aur la Campionatele Europene de canotaj de la Varese. Și la 8+1 feminin, România a obținut aurul.

Recomandări
Urmează a doua operațiune complexă pe Dunăre. Cum vor fi scufundate cele patru barje pentru a devia debitul de apă

Apar primele efecte după detonarea stâncii de pe Dunăre. Nivelul fluviului la Cernavodă a crescut ușor, însă pericolul nu a trecut. Riscul opririi Reactorului 2 al Centralei Nucleare de la Cernavodă rămâne.

Nicușor Dan avertizează Parlamentul: Dacă adoptați Legea decarbonizării voi uza de toate prerogativele constituționale

Președintele Nicușor Dan a transmis, marți seara, că, dacă Legea decarbonizării va fi adoptată în forma actuală se va folosi de toate prerogativele constituționale, inclusiv solicitarea de reexaminare, pentru ca România să nu piardă banii din PNRR.

Când va fi apogeul valului de căldură. „Bucureștiul intră sub cod portocaliu”

Este a treia zi de cod roșu în vestul țării, însă România întreagă îndură temperaturi tot mai ridicate atât ziua cât și noaptea. Meteorologii spun că este doar începutul valului de caniculă.