Mbappe a anunţat clubul Paris Saint-Germain că nu îşi va prelungi contractul în 2024

62313374

Starul fotbalului francez Kylian Mbappe a anunţat actualul său club, Paris Saint-Germain, că nu va activa clauza care îi permite prelungirea contractului său cu un an suplimentar, până în 2025, a indicat o sursă bine informată, citată de AFP.

Mbappe şi-a făcut cunoscută decizia luni, printr-un email transmis clubului parizian, a precizat sursa respectivă, apropiată de negocierile dintre cele două părţi, confirmând o informaţie difuzată anterior de cotidianul L'Equipe, scrie Agerpres.

Data limită până la care atacantul francez poate face alegerea sa este 31 iulie 2023.

PSG nu doreşte ca însă Mbappe să plece ca jucător liber în 2024, ceea ce deschide calea unui transfer al căpitanului Les Bleus în această vară, în cazul unui eşec al negocierilor, până la 31 iulie, conform aceleiaşi surse.

În cazul unei plecări, clubul din capitala Franţei va rămâne fără cel mai important jucător ofensiv din lotul său, la câteva săptămâni după despărţirea de argentinianul Lionel Messi, care îşi va continua cariera în SUA, la Inter Miami. Viitorul celuilalt star din atacul lui PSG, brazilianul Neymar, stă de asemenea sub semnul întrebării.

Kylian Mbappe lăsase deja să se înţeleagă că ar putea pleca în 2024 de la PSG, cu ocazia ceremoniei trofeelor UNFP, pe 28 mai, când a fost desemnat pentru al patrulea an consecutiv cel mai bun fotbalist din Ligue 1.

Presa spaniolă anunţă că Real Madrid, club cu care Mbappe a fost foarte aproape să semneze în urmă cu un an, înainte de a decide să rămână la PSG, aşteaptă ca francezul să facă acum primul pas în vederea unui eventual transfer pe Santiago Bernabeu în această vară.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
Citește și...
Cine va fi antrenorul echipei Real Madrid. Presa spaniolă confirmă „în proporţie de 99,9%”

Presa spaniolă confirmă „în proporţie de 99,9%” sosirea lui José Mourinho pe banca tehnică a echipei Real Madrid.

Chelsea - Manchester City 0-1, în finala Cupei Angliei. Antoine Semenyo a marcat singurul gol al duelului

Manchester City s-a impus în fața lui Chelsea în cea de-a 145-a finală a Cupei Angliei. Meciul a fost transmis în direct și în exclusivitate pe VOYO.

Antrenoarea Camelia Voinea a fost suspendată de Federația Română de Gimnstică

Federaţia Română de Gimnastică a anunţat, vineri, "suspendarea temporară" a antrenoarei Cameliei Voinea de la toate activităţile desfăşurate sub egida forului.

Recomandări
România rămâne pe lista investitorilor, dar ratingul de țară depinde de politicieni. Ce ar însemna statutul de țară „junk”

România riscă să fie retrogradată în categoria țărilor nerecomandate investițiilor din cauza crizei politice, dacă aceasta se prelungește. 

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Șoferii cu mașini vechi ar putea plăti cu până la 30% mai mult

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Ministerul Transporturilor a lansat în dezbatere publică noile tarife pentru cei care vor circula pe drumurile naționale.

Cod portocaliu de vreme severă în cinci județe. Bucureștiul, sub avertizare de vijelii și grindină

Vremea se schimbă radical în jumătate de țară, iar două coduri, unul portocaliu, altul galben, sunt deja în vigoare.