Armenia - România: Dezastru în ultimele minute. România a pierdut dramatic

62182201
Agerpres

România a pierdut cu scorul de 3-2 în fața Armeniei, în partida disputată miercuri seară, la Erevan, în Grupa J a preliminariilor Campionatului Mondial din 2022. Tricolorii au evoluat în 10 din minutul 77, când România conducea cu 2-1.

Armenia a obţinut prima sa victorie în faţa României, după un joc modest făcut de tricolori, în care au abundat greşelile.

Gazdele au deschis scorul în minutul 56, după ce Toșca a deviat șutul lui Spertsyan. 

Alex Cicâldău a reușit să egaleze șase minute mai târziu. 

România a întors scorul după ce a fost condusă. Cicâldău a reușit dubla în minutul 72.

Pușcaș a fost eliminat în minutul 77, după un fault dur la mijlocul terenului. România a rămas în 10 oameni pe finalul partidei.

Armenia a reușit să egaleze în minutul 87, în urma unei faze controversate.

Crețu a comis un fault în careu trei minute mai târziu, iar Tigran Barseghyan a transformat lovitura de la 11 metri fără emoții. Armenii au reușit să întoarcă scorul pe final. România a pierdut partida cu scorul de 3-2.

Florin Niţă: Armenia a avut un plus de determinare, asta a făcut diferenţa

 

Portarul echipei naţionale de fotbal a României, Florin Niţă, a afirmat la finalul meciului cu Armenia, pierdut cu 2-3, în preliminariile Cupei Mondiale din 2022, că diferenţa a fost făcută de un plus de determinare al formaţiei adverse.

"Din păcate m-aş fi bucurat să nu am o prestaţie aşa bună şi să luăm cele trei puncte. Am întâlnit o echipă agresivă şi care la capitolul determinare a avut un plus. Cred că asta a făcut diferenţa. Atât s-a putut în seara asta, ne pare rău că nu am putut face mai mult. Nu îmi explic înfrângerea, probabil că trebuie să fim mai atenţi pe finalul meciurilor, pentru că avem această problemă. Acum trebuie să depăşim momentul şi să ne mobilizăm pentru următoarele meciuri", a declarat Niţă la ProX.

Întrebat care sunt şansele de calificare ale României la Cupa Mondială, Niţă a spus: "Este destul de greu pentru noi acum, dar nu imposibil. Trebuie să fim însă mult mai atenţi în general, şi la ceea ce ni se spune de pe margine. E normal să fiu supărat pentru că am avut victoria în mână, dar, din păcate, în fotbal trebuie să te bucuri doar după ultimul fluier al arbitrului".

România a picat pe locul 4 în grupă

 

Clasamentul grupei este următorul: 1. Armenia - 9 puncte, 2. Germania - 6 puncte, 3. Macedonia de Nord - 3 puncte, 4. România - 3 puncte, 5. Islanda - niciun punct, 6. Liechtenstein - niciun punct.

În prima etapă, România a învins Macedonia de Nord, scor 3-2, acasă, iar în a doua a pierdut, scor 0-1, cu Germania, tot pe teren propriu.

Miercuri, de la ora 21.45, se joacă meciurile Germania - Macedonia de Nord şi Liechtenstein - Islanda.

"Ne-am retras la 2-1, mai ales după cartoaşul roşu, am încercat să mneţinem rezultatul, dar din păcate am pierdut. Sunt trist, nu mă pot bucura, am dat două goluri, dar echipa a pierdut. Cred că trebuie să uităm acest meci, sunt încrezător pe viitor", a declarat Cicâldău la Pro X.

Cum au arătat cele două echipe

 

Armenia: Iurcenko - Hambarţumian, Calisir, Haroian, Hovhannisian - Barseghian (Udo '90+2), Grigorian, Muradian (Sperţian '46), Bairamian - Karapetian (Şagoian '46), Briasco (Adamian '46). Selecţioner: Joaquin Caparros;

România: Niţă - Mogoş, Toşca, Chiricheş, Bancu - Cicâldău (Creţu '81), R. Marin - Man (Mihăilă '81), Stanciu (Fl. Tănase '73), Maxim (Keşeru '73) - Puşcaş. Selecţioner: Mirel Rădoi.

Au marcat: Sperţian '56, Haroian '86, Barseghian '89 (p) / Cicâldău '62, '72.

Cartonaşe galbene: Barseghian '22, Bairamian '28, Haroian '40 / Mogoş '24 Puşcaş '40, Maxim '59, Bancu '66.

Arbitri: Andris Treimanis - Haralds Gudermanis şi Aleksejs Spasjonnikovs - Vitalikj Spasjonnikovs.

Selecţionerul naţionalei de fotbal a României, Mirel Rădoi, a efectuat şase schimbări faţă de meciul cu Germania (0-1) în formula de start pentru partida cu Armenia.

Rădoi a renunţat la fundaşii laterali Ovidiu Popescu, Mario Camora, la mijlocaşii ofensivi Ianis Hagi, Florin Tănase, Valentin Mihăilă şi atacantul Claudiu Keşeru. În locul vor vor juca din primul minut fundaşii Vasile Mogoş şi Nicuşor Bancu, mijlocaşii ofensivi Dennis Man, Alexandru Cicâldău şi Alexandru Maxim, precum şi atacantul George Puşcaş.

De partea cealaltă, Armenia a efectuat cinci modificări după victoria cu Islanda (2-0): au ieşit din primul ''unsprezece'': Voskanian, Hakobian, Udo şi Adamian, în locul lor fiind introduşi Calisir, Muradian, Bairamian şi Karapetian.

 

 

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Banner emoționant la Armenia - România. Meciul este transmis în direct de Pro X, de la ora 19:00

Armenia și România se vor întâlni, miercuri, la Erevan, de la ora 19:00, în Grupa J a preliminariilor Campionatului Mondial din 2022. Meciul va fi transmis în direct de Pro X.

România, eliminată de la Euro U21. Suntem la egalitate cu Germania și Olanda, dar plecăm acasă

Selecţionata de tineret a României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Euro U21, după ce a terminat la egalitate cu echipa Germaniei, 0-0, marţi seara, pe Stadionul Uj Bozsik din Budapesta, în ultimul său meci din Grupa A.

România joacă în Armenia în fața a peste 4.000 de suporteri. Meciul este în direct pe Pro X

Peste 4.000 de suporteri armeni vor fi prezenţi, miercuri, pe stadion, la meciul pe care echipa naţională a României îl dispută cu Armenia, la Erevan, în preliminariile Cupei Mondiale din 2022, informează Federaţia Română de Fotbal pe site-ul său.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.