Început glorios pentru Argentina în calificările pentru Cupa Mondială. Messi a adus victoria

62384616
Getty

Un gol marcat de Lionel Messi în repriza a doua a permis Argentinei să învingă joi Ecuadorul cu scorul de 1-0, pe teren propriu, şi să înceapă cu dreptul campania de calificare la Cupa Mondială din 2026.

Messi a înscris din lovitură liberă, în minutul 77, scrie news.ro.

„Am jucat împotriva unei echipe foarte bune, cu jucători buni şi puternici fizic", a declarat Messi.

"Toată lumea vrea întotdeauna să învingă Argentina şi cu atât mai mult acum că suntem campioni mondiali.

Nu ne putem relaxa, trebuie să îmbunătăţim ceea ce am făcut până acum. Obiectivul este să ne calificăm din nou la Cupa Mondială. Ne-am bucurat foarte mult de ceea ce am făcut, dar trebuie să privim înainte".

Potrivit Reuters, reuşita lui Messi l-a făcut pe argentinian să îl egaleze pe prietenul său apropiat Luis Suarez din Uruguay în topul celor mai buni marcatori din toate timpurile în competiţia sud-americană de calificare, cu 29 de goluri.

Argentina va juca următorul meci, marţi, pe terenul Boliviei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
„Amândoi am schimbat istoria fotbalului.” Cristiano Ronaldo spune că rivalitatea cu Lionel Messi este de domeniul trecutului

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo a declarat, miercuri, că rivalitatea cu argentinianul Lionel Messi s-a încheiat şi a apreciat că amândoi au schimbat istoria fotbalului.

 

Lionel Scaloni:„Este păcat că se vorbeşte mai mult despre cazul Rubiales decât despre triumful Spaniei”

Lionel Scaloni, selecţionerul Argentinei, campioana mondială en-titre la masculin, şi-a exprimat regretul că se vorbeşte mai mult despre cazul Luis Rubiales decât despre faptul că Spania a câştigat titlul suprem la fotbal feminin.

„Un jucător va muri şi ei vor vedea.” Daniil Medvedev avertizează asupra condiţiilor de joc de la US Open

Jucătorul rus de tenis Daniil Medvedev, care l-a învins pe compatriotul său Andrei Rublev în sferturi la US Open şi în condiţii brutale de căldură şi umiditate, s-a arătat îngrijorat de posibilele consecinţe asupra organismului sportivilor.

 

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Răsturnare de situație. Întâlnirea lui Nicușor Dan cu liderii fostei coaliții privind legea salarizării, anulată. SURSE

Întâlnirea dintre Nicușor Dan și liderii din fosta coaliție cu privire la legea salarizării nu va mai avea loc luni, au precizat surse pentru Știrile PRO TV.

Bogdan Ivan: „Reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, dar prețurile la pompă au sărit din nou de 10,4 lei”

Fostul ministru al Energiei, social-democratul Bogdan Ivan, afirmă că reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, însă prețurile la pompă au sărit din nou peste 10,2 - 10,4 lei.