FRANTA - IRLANDA 2-1. Calificati in sferturi la UEFA EURO 2016, francezii i-au pupat picioarele lui Griezmann

FRANTA - IRLANDA - agerpres

Franta s-a calificat in sferturile de finala ale UEFA EURO 2016 dupa ce a intors la Lyon rezultatul printr-o dubla a lui Griezmann. La finalul primei reprize Irlanda conducea prin golul lui Brady din penalty.

In sferturi, Franta va intalni invingatoarea meciului dintre Anglia si Islanda, programat, luni, de la ora 22.00, la Nisa.

Pentru Franta a marcat Griezmann '58, '61, iar pentru Irlanda a inscris Brady '2 (penalti).Din minutul 66, Irlanda a avut un jucator mai putin in teren, dupa ce Duffy a fost eliminate pentru un faul asupra lui Griezmann

Minutul 90+3: Final de meci! Franta e calificata in sferturi!

Minutul 85: Payet i-a pupat gheata lui Griezmann, cel mai bun jucator de pe teren dupa dubla reusita si faza la care a fost eliminat Duffy.

Minutul 77: Ocazie Franta. Gignac a fost aproape de un gol superb: a trimis in transversala.

Minutul 66: Lovitura libera de la 17 metri, pozitie centrala, pentru francezi. Mingea e deviata in aut

Minutul 65: Shane Duffy este eliminat dupa un fault asupra lui Griezmann inainte de intrarea in careu.

Minutul 61: GOOOL Franta! Griezmann a reusit dubla si a intors rezultatul. A marcat din situatie de unu contra unu cu portarul, dupa ce Giroud a deviat inteligent.

Minutul 57

: GOOOL Franta. Griezmann inscrie cu capul dintr-o centrare a lui Sagna.

Minutul 55: Ocazie pentru Franta. Matuidi a tras periculos de la marginea careului, dar Randolph a fost pe faza si a respins in corner

Minutul 48: Ocazie pentru Franta! Koscielny nu nimereste poarta din careu cu un balon deviat de Pogba la coltul lung dupa o lovitura libera

Minutul 46+1: A inceput repriza a doua

Minutul 45+4: Final de prima repriza! Irlanda are 1-0 dupa 45 de minute! Francezii si-au revenit dupa un inceput de meci catastrofal, insa s-au lovit de un zid al irlandezilor care nu a lasat nimic sa treaca.

Minutul 45+1: Ocazie imensa pentru Franta! Payet intarzie cu sutul in careu, servit de Giroud. Sutul sau respins in cele din urma, ajunge la Griezmann, blocat de o padure de irlandezi!

Minutul 41: Ocazie Irlanda! Duffy reia putin pe langa poarta, cu capul.

Minutul 39: Ultima data cand Franta a terminat prima grupa de la Euro a fost in 2004. Atunci a fost eliminata in sferturi de Grecia, viitoarea campioana

Minutul 24: Ocazier Franta! Paul Pogba suteaza pe poarta, Randolph retine balonul.

Minutul 21: Ocazie Irlanda! Daryl Murphy trimite spre poarta Lloris se intinde si respinge, balonul ajunge la Hendrick care trage slab

Minutul 19: Franta ataca. Griezmann reia cu capul, pe spate. Randolph retine

Minutul 13: Olivier Giroud se inalta pentru lovitura de cap, dar rateaza reluarea

Minutul 9: Griezmann trimite cu capul peste poarta!

Minutul 3: GOOOOL IRLANDA! Brady transforma cu siguranta penalty-ul si Irlanda conduce cu 1-0

Minutul 2: PENALTY PENTRU IRLANDA! Long este faultat din spate de Pogba. Centralul italian dicteaza penalty

Minutul 1: A inceput partida dintre Irlanda si Franta. Irlandezii au avut lovitura de start

Echipele de start:

Franta:Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Pogba, Kante, Matuidi - Griezmann, Giroud, Payet
Antrenor: Didier Deschamps

Irlanda: Randolph - Coleman, Keogh, Duffy, Ward - Brady, McCarthy, Hendrick, McClean - Murphy, Long
Antrenor: Martin O'Neill

NEWS ALERT Lovitură grea pentru Ianis Hagi! Anunțul făcut de scoțieni

Irlandezii i-au iertat pe francezi pentru mana lui Henry, care le-a interzis Mondialul din 2010. Irlandezii au dansat cu politistii din Franta inaintea meciului din optimi.

Cătălin Cîrstoiu: „Nu sunt în incompatibilitate. La Anemona Med mi-am ajutat colegi”

Medicul Cătălin Cârstoiu, candidatul comun al PSD și PNL pentru Primăria Capitalei a declarat că mandatul său este pe masa coaliției. Liderii celor două partide i-au cerut să lămurească acuzațiile de incompatibilitate.

Statele membre NATO au ajuns la un acord privind Ucraina. Decizia anunțată de Jens Stoltenberg

Statele membre NATO au ajuns la un acord cu privire la trimiterea de sisteme de apărare antiaeriană suplimentare în Ucraina, printre care baterii de rachete Patriot, a anunţat, vineri, secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg.

Trei dintre avioanele de luptă F-16 cumpărate de MApN din Norvegia au ajuns în România. GALERIE FOTO

Ministerul Apărării Naţionale anunţă că vineri trei aeronave F-16 Fighting Falcon achiziţionate de România de la Regatul Norvegiei au aterizat în Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu", de la Câmpia Turzii, în vederea dotării Escadrilei 48 Vânătoare.