Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Argentina s-a calificat in sferturile de finala dupa ce a invins Elvetia cu 1-0

Campionatul Mondial de Fotbal 2014

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Argentina s-a calificat, marti seara, in sferturile de finala ale Cupei Mondiale de Fotbal din Brazilia, dupa ce a invins, in optimi, Elvetia, la capatul unui meci extrem de disputat, cu mari ocazii de gol.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014.  Reprezentativa Argentinei s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale in urma victoriei de marti, de la Sao Paulo, scor 1-0, dupa prelungiri, din meciul cu selectionata Elvetiei, in optimile competitiei.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Angel Di Maria, in minutul 118.

Argentina: Romero - Zabaleta, Garay, F. Fernandez, Rojo (Basanta '105+1) - Gago (Biglia '106), Mascherano, Di Maria - Messi, Higuain, Lavezzi (Palacio '74). Selectioner: Alejandro Sabella.

Elvetia: Benaglio - Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodriguez - Behrami, Inler - Shaqiri, Xhaka (Fernandes '66), Mehmedi (Dzemaili '113)- Drmic (Seferovici '82). Selectioner: Ottmar Hitzfeld (GER).

De ce „urăște” Donald Trump Ucraina. În 2019 i-a spui lui Zelenski: „Ucraina știe multe despre asta”

Cartonase galbene: Rojo '90, Di Maria '120, Garay '120+4 / Xhaka '36, Fernandes '72.

Arbitri: Jonas Eriksson (Suedia) - Mathias Klasenius (Suedia), Daniel Warnmark (Suedia) - Svein Oddvar Moen (Norvegia).

O tânără gimnastă murit la doar 17 ani. "A luat-o de lângă noi în doar 24 de ore"

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Presa germana i-a criticat pe jucatorii nationalei, desi echipa pregatita de Joachim Low a invins, luni, la Porto Alegre, cu scorul de 2-1, dupa prelungiri, Algeria.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Reprezentativa Frantei s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins, luni, la Brasilia, cu scorul de 2-0 (0-0), selectionata Nigeriei, in optimile competitiei.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Premiera in istoria Cupei Mondiale: doua meciuri din optimi s-au decis la penalty-uri

Pentru prima oara in istoria Cupei Mondiale doua meciuri din optimile de finala s-au decis dupa executarea loviturilor de departajare.

Israelul a atacat Iranul. Presa iraniană anunță că „nu au fost raportate daune sau explozii la scară largă”

Israelul a lansat joi noapte un atac asupra Iranului, după acțiunea din weekend asupra teritoriului său. Explozii puternice s-au auzit în centrul țării, în orașul Isfahan, în apropierea unei baze militare.

Nicolae Ciucă, despre introducerea serviciului militar obligatoriu: Nu avem pregătită infrastructura necesară

Nicolae Ciucă, a declarat, joi, că România nu are pregătită infrastructura necesară pentru introducerea serviciului militar obligatoriu în următorii doi ani, el menţionând şi că "s-au dus vremurile" în care oamenii să fie aduşi cu arcanul la armată.

SUA au împiedicat prin veto aderarea la ONU a Palestinei ca stat membru cu drepturi depline

SUA au pus capăt joi speranţei firave a palestinienilor de a deveni membri cu drepturi depline la ONU, impunând, în mod deloc surprinzător, un veto în Consiliul de Securitate cererii palestiniene, criticată de Israel.