Victimele exploziei de la Uzina Sadu primeau spor de pericol 50 de lei

×
Publicitate

Si-au riscat viata pentru niste salarii de mizerie - asta spun rudele celor doua femei care au murit in explozia produsa vineri la Uzina Mecanica Sadu. Victimele primeau in total 800 de lei pe luna.

Ambele familii vor sa dea conducerea uzinei in judecata si acuza dotarea precara a fabricii unde in ultimii 20 de ani s-au produs mai multe accidente soldate cu morti si raniti.

Rudele celor doua victime au venit sambata la morga din Targu Jiu, ca sa le ia trupurile acasa. Oamenii sustin ca femeile erau in fiecare zi in pericol la locul de munca si primeau salarii foarte mici.

Oficialii mai au o problema de rezolvat. Una dintre femei era divortata si isi crestea singura fetita.

Specialistii spun ca in tragedia de ieri au detonat peste 2000 de kilograme de explozibil. Reprezentantii Uzinei de la Sadu sustin ca-n urmatorii doi ani vor fi facute investitii pentru modernizare de 20 de milioane de lei. Mult prea tarziu pentru rudele si copiii celor doua femei care au murit in explozie.

Articol recomandat de sport.ro
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Citește și...
Capitala e ciuruita: 7 din 10 strazi au gropi. Celelalte orase sunt la fel

La primele raze de soare, gropile au rasarit pe strazi. Tragem linie dupa o iarna grea iar daca suntem soferi plangem in pumni.

Medicii de familie declara razboi Ministerului si Casei de asigurari

Sunt nemultumiti de modificarile legislative aduse in ultimele saptamani de guvern si refuza sa semneze contractele cadru cu Casa Nationala de Asigurari.

Primul Curriculum Vitae a aparut in urma cu 500 de ani!Vezi istoria CV-ului

Cine nu stie astazi ce este acela un Curriculum Vitae, sau CV, barbarismul mai usor de pronuntat, dar mai greu de acceptat de cei care tin la eticheta?

Recomandări
Cei trei judecători CCR care s-au opus „amendamentului Fritz”. De ce au considerat că legea este retroactivă

Trei judecători ai CCR au avut o opinie separată față de decizia care a declarat constituțional „amendamentul Fritz”. În viziunea lor, acesta încalcă principiul neretroactivității legii.

CNSU a aprobat noi măsuri de urgență pentru Cernavodă. Cum va fi asigurată apa necesară răcirii reactoarelor

Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) a aprobat vineri o nouă hotărâre, care cuprinde mai multe măsuri și intervenții în regim de urgență pentru a asigura debitul de apă necesar în continuare pentru răcire la CNE Cernavodă.

Incendiu la Institutul Clinic Fundeni din București. 37 de pacienți au fost evacuați de urgență

Pompierii au intervenit, sâmbătă dimineaţă, pentru a stinge un incendiu care se manifesta cu degajări de fum într-un salon de la etajul al treilea al Institutului Clinic Fundeni din Bucureşti.