Somn de veci, doar cu voie de la mafia cimitirelor!

60248361

O ancheta fara precedent care face "sapaturi" in toate cimitirele Bucurestiului incearca sa ingroape mafia locurilor de veci.

Deja incep sa iasa la lumina detaliile afacerilor necurate pe care le faciliteaza chiar angajatii Administratiei: arhive sterse, deshumari suspecte si cate zece titulari pentru un mormant in urma unor vanzari ilegale mascate prin donatii.

Un domn sustine ca o femeie straina de familie i-a deshumat socrul din Cimitirul Colentina. A aflat ca femeia, care avusese grija de soacra sa, a inmormantat-o pe aceasta in locul socrului, cu acceptul suspect al administratorilor cimitirului. Asta ca sa ramana ea cu locul eliberat, cel in care se aflase batrana decedata.

Dupa astfel de sesizari, o ancheta fulger a inceput in toate cimitirele din capitala. La Bellu, inspectorii incep numaratoarea locurilor de veci.

Investigatiile arata ca locurile, concesionate de la primarie, s-au transmis prin mosteniri, dar si prin multe donatii ce mascheaza vanzari ascunse. Acelasi loc ajunge legal in concesiune la multe persoane, care pot face deshumari cand capata drepturi in acte.

Angajatii cimitirului se spala pe maini. Noul director de la Cimitire isi acuza chiar unii angajati ca au intrat in jocul tranzactiilor cu locuri de veci, distrugand o parte din arhiva institutiei.

In 2008, Administratia Cimitirelor a inregistrat peste 8.000 de donatii cu locuri de veci. De cand a declansat ancheta, directorul sustine ca a primit amenintari din partea unor necunoscuti.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Te vezi la Stirile Pro Tv: Catunul Runcuri, locul unde timpul sta in loc I

Duminica, 8 martie, de la ora 13:15, emisiunea "Te vezi la Stirile Pro Tv" si Cristian Tabara trimit telespectatorii Pro Tv intr-un loc absolut spectaculos, neprihanit de goana contemporana: catunul Runcuri din inima Muntilor Apuseni.

Cum ar fi sa stii ca viata ta depinde de mirosul fin al unui caine?

Iubitorii muntelui stiu ca viata unui om depinde, uneori, de mirosul fin al unui caine. Pentru ca e sezonul avalanselor, cainii salvatori isi fac zilele acestea incalzirea la Azuga.

Sotiile nefericite se imbolnavesc de inima

Iata un adevar trist pentru toate femeile captive intr-o relatie defectuoasa: problemele din casnicie cresc riscul de hipertensiune si boli cardiace.

Recomandări
”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

Nicușor Dan a promulgat legea care șterge anumite datorii la TVA, inclusiv dobânzi și penalități. Cine beneficiază

Preşedintele Nicuşor Dan anunţă, marţi, că a promulgat o lege importantă care corectează o inechitate produsă în aplicarea regimului TVA şi vine în sprijinul contribuabililor afectaţi.