Românii nu prea mai vor să plece la muncă în străinătate, în ciuda salariilor de acolo. Cum se explică interesul scăzut

×
Publicitate

Românii au început să se gândească de două ori înainte să plece la muncă în străinătate. Deși pe una dintre cele mai mari platforme de recrutare angajatorii străini, doar în ultima lună, au oferit 1800 de posturi, prea puțini au aplicat.

Interesul scăzut se explică prin faptul că în țară cei cu experiență încep să câștige bine și, în plus, sunt lângă familie.

Bianca are 25 de ani și a studiat managementul ospitalității în Olanda. A lucrat apoi la un complex hotelier de cinci stele din Franța. A primit oferte din Olanda și Dubai, dar a ales să revină în România. Pentru că are experiență, se ocupă de un hotel din Alba Iulia.

Bianca Cozma – marketing manager: "Cred că sunt foarte multe bune practici pe care le-am deprins de acolo care se pot aplica și în România."

Bogdan Andrei a lucrat și el în Grecia, Statele Unite și Marea Britanie timp de trei ani și jumătate. A fost pe rând ospătar, asistent personal și recepționer. Acum coordonează departamentul de vânzări al unui mare hotel din Poiana Brașov: "Din cîte văd, în piață, oamenii sunt din ce în ce mai tentați să ramâna în țară pentru că sunt la fel de motivați că și în străinătate."

Și Bianca Florea a organizat sezonier evenimente private în Londra. Este însă mult mai fericită într-o florărie din Brașov: "Nu m-aș întoarce să locuiesc, am văzut despre ce e vorba."

Așa se explică și de ce puțini candidați și-au arătat interesul pentru joburile listate recent de angajatorii străini. Dacă numărul de locuri de muncă pentru străinătate reprezintă 7% din total, procentul aplicărilor este de doar 1,1%.

Ana Călugăru, reprezentant platformă online de joburi: "Cu toate că angajatorii sunt foarte interesați de candidații din România, în ceea ce îi privește pe candidați interesul este destul de scăzut. Cea mai mare parte a candidaților își doresc să rămână în țară".

Pentru 500 de locuri de muncă sezoniere în străinătate au aplicat aproape 3.000 de persoane interesate. Însă și aici angajatorii caută persoane calificate ori cu minimă experiență, mai ales în domeniul ospitalității unde salariile pleacă de la 1300 de euro pentru barmani ori ospătari și pot depăși 4.000 de euro pentru bucătari.

Grecia și Spania rămân în top. Pentru sezonul estival, contractele variază între 3 ori 6 luni.

Articol recomandat de sport.ro
Dacia a prezentat noul Logan! Cum arată și cât costă ”cel mai puternic de până acum”
Dacia a prezentat noul Logan! Cum arată și cât costă ”cel mai puternic de până acum”
Citește și...
Cum ajung românii să plătească sute de lei lunar pe abonamente digitale fără să realizeze. Dezabonarea, tot mai dificilă

În România, beneficiem de tot mai multe servicii pe bază de abonament, de la filme și muzică, până la livrări și aplicații de fitness. Sunt variante confortabile, pentru că plățile sunt automate, iar accesul este instantaneu.

Babele și Sfinxul au proprietar. Decizie definitivă a instanței cu privire la simbolurile Bucegilor

Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Dâmboviţa, Corneliu Ştefan, a declarat vineri, după decizia instanţei privind disputa cu judeţul Prahova referitoare la apartenenţa administrativ-teritorială a zonei Babele - Sfinxul că s-a făcut dreptate.

Wizz Air și Ryanair mai au kerosen pentru avioane până în iulie, biletele se scumpesc cu certitudine. Ce se va întâmpla apoi

Wizz Air și Ryanair, companiile aeriene cele mai folosite de români, au anunțat că mai au kerosen până în luna iulie. După aceea, situația devine imposibil de prevăzut, criza combustibililor urmând să dureze și dacă războiul din Iran se oprește.  

Recomandări
Tinerii sub 35 de ani ar putea cumpăra prima casă cu TVA redus. Ce prevede proiectul

Cu o piață a locuințelor cu prețuril exorbitante, tranzacțiile imobiliare sunt în scădere. Iar potrivit datelor oficiale, decalajul este de peste 15% față de anul trecut.

Mai mult de jumătate dintre români vor alegeri anticipate, arată un sondaj CURS. Partidul care conduce în intenția de vot

Mai mult de jumătate dintre români consideră că este nevoie de alegeri anticipate. Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, pe primul loc s-ar clasa AUR, urmat de PSD, PNL, USR şi UDMR, arată un sondaj CURS realizat în perioada 1-14 mai.

Cartoful românesc, o specie pe cale de dispariție. Ce a mai rămas din institutul care trebuie să producă soiuri noi

„Agricultură fără rădăcini”, partea I. Revenim la o temă ce ne privește pe toți: ce punem pe masă? Vorbim despre cartof, al doilea cel mai consumat aliment al românilor, dar și despre cercetarea agricolă aflată pe marginea prăpastiei.