România, pe locul doi în UE în ceea ce privește riscul de sărăcie. Una din cinci femei este casnică

×
Codul embed a fost copiat

Suntem pe locul al doilea în Uniunea Europeană în ceea ce privește riscul de sărăcie, din cauza nivelului de muncă foarte scăzut. Iar procentul este înspăimântător, conform Eurostat: 84,2 la sută.

Și, explică reprezentanții instituției europene, am ajuns la această rată pentru că într-o familie muncesc foarte puțini membri. Astfel, câștigurile sunt mici, iar cheltuielile mari.

O femeie locuiește într-un apartament cu trei camere împreună cu mama, tatăl, fratele și copilul ei.

Femeie: Era mai bine singuri, dar dacă nu avem posibilități să ne cumpăram o casă separat, stăm la grămadă. Părinții au pensie și frati-miu și cu mine muncim.

Reporter: Care este venitul mediu într-o lună?

Citește și
casa
20 de copii din două familii din Moldova au primit case noi înainte de Sărbători

Femeie: Minimul pe economie.

Potrivit Eurostat, în România, rata riscului de sărăcie, în casele în care membrii familiei nu muncesc sau o fac prea puțin, este de 84.2 la sută. Mai rău decât noi stau doar lituanieii, cu un procent de 85 la sută. La polul opus se află țări precum Danemarca și Irlanda. Datele arata că munca ajută la prevenirea sărăciei și, cu cât europenii muncesc mai mult, cu atât nivelul sărăciei este mai mic.

La noi, rata șomajului este la 5,3 la sută, iar 153 de mii de persoane primesc ajutor social. Pe lângă acestea, sunt însă mulți oameni care nu au un loc de muncă din diverse cauze, dar nici nu au în plan să se angajeze. În plus, tot conform Eurostat, o româncă din 5 este casnică.

Gelu Duminică, sociolog: La noi 5 milioane din români sunt plecați în afară pentru a da brânci la sărăcie. Dacă ai norocul ca în gospodărie să fie și persoane vârstince și persoane între 16-24 care își caută loc de muncă. Plus persoane care lucrează pe salariul minim pe economie, uite unde ajungi. Situațiile sunt atât de complexe și arată de multe ori incapacitatea statului de a interveni. Trebuie să ne uitam la cauză. Cauza nu e că omul vrea să stea acasă, cauza e că se obișnuiește să stea acasă pentru că nu a fost încurajat.

În statele europene în care nivelul de muncă este scăzut, riscul de sărăcie este în medie de 64 la sută.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
Citește și...
Poşta Română a început distribuirea voucherelor sociale de 250 de lei
Poşta Română a început distribuirea voucherelor sociale de 250 de lei

Primele loturi de carduri pe care vor fi virate ajutoarele financiare pentru persoanele în situaţii de deprivare materială sau risc de sărăcie, în cadrul programului „Sprijin pentru România”, sunt distribuite de Poşta Română începând de vineri, 10 iunie.

Recomandări
Ninge viscolit în munți: DRDP Craiova intervine cu utilaje, Oltenia sub cod galben de ninsori și vânt | Video
Ninge viscolit în munți: DRDP Craiova intervine cu utilaje, Oltenia sub cod galben de ninsori și vânt | Video

Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Craiova trasmite joi dimineaţă că în zonele montane ninge viscolit, fapt ce îngreunează acţiunile de deszăpezire.

Nadia Comăneci, mesaj emoționant de Crăciun: „Să aveţi un an extraordinar. Sărbători frumoase alături de cei dragi”
Nadia Comăneci, mesaj emoționant de Crăciun: „Să aveţi un an extraordinar. Sărbători frumoase alături de cei dragi”

Nadia Comăneci, cel mai titrat sportiv român la Jocurile Olimpice, a postat în social media un mesaj de Sărbători, în care menţionează faptul că urmează un an olimpic.  

Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”
Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”

Numărul cazurilor de gripă în București s-a mărit în această perioadă, ajungând la aproximativ 80 de persoane care se prezintă într-o zi la camera de gardă, afirmă Dr. Adrian Marinescu, managerul Institutului de Boli Infecţioase Matei Balş din Capitală.