Proiectul care ar putea convinge românii din diaspora sa investească în țară

×
Publicitate

Mulţi români pricepuţi şi-au lăsat job-urile bine plătite din străinătate şi s-au întors în ţară ca să-şi deschidă propriile afaceri.

 Au fost ajutaţi de un grup de antreprenori din România, care speră să-i convingă pe cât mai mulţi să revină acasă şi să investească. Iar pentru asta de 2 ani vizitează marile comunităţi de români din Europa ca să încurajeze repatrierea prin afaceri.

Niki a trăit 12 ani în Italia. Şi-a lăsat acolo o parte din familie şi, ajutată de prieteni, şi-a deschis un mic restaurant în centrul Bucureştiului.

Nicuţa Enache, antreprenoare: ''M-am întors cu mare drag. Nu regret o clipă. Am început un business aici. Muncesc pentru mine, merge. Unii îmi spun: Uau, ai reuşit în România, cum aşa? Foarte simplu: curaj, ambiţie şi trebuie să vrei!''

Pentru că a prins deja experienţă, tânăra vrea să-i ajute şi pe alţii să revină în ţară. Face asta prin intermediului proiectului ''Repatriot'' unde, alături de alţi antreprenori, îi ajută cu sfaturi pe cei care vor să se întoarcă acasă.

Radu, unul dintre ''repatriaţi'', este convins că eforturile lor dau rezultate.

Radu Rughiniş, antreprenor: „Am fost la Oslo, apoi la Bergen. Oamenii sunt mulţumiţi, într-adevăr au un standard de viaţă ridicat, dar atmosfera oarecum rigidă în Norvegia i-ar face să se întoarcă.”

După mulţi ani trăiţi în Germania şi Italia, Radu are acum are o afacere cu trufe.

Radu Rughiniş, antreprenor: ''Germania de astăzi, acum 50 de ani era cam la nivelul României anilor 2000. Orice mică investiţie, schimbare în ce priveşte infrastructură aduce un plus în economie.''

În vreme ce autorităţile de la noi au tot scris strategii pentru atragerea românilor din diaspora, antreprenorii s-au gândit să facă ceva mai mult. Merg periodic în marile comunităţi de români ca să le vorbească direct. Cei cu experienţă îi ajută gratuit pe începători cu idei de afaceri, oportunităţi de finanţare şi oferte de joburi. Numai că nu e suficient.

Marius Bostan, iniţiator al proiectului „Repatriot”: ''Noi cerem statului să dea un mesaj direct la cel mai înalt şi acest guvern să arate că şi-i doreşte acasă pe români. Să ofere foarte clar oportunităţi de întoarcere, nu fete triste la frontiere!''

Grupul de antreprenori a încheiat deja parteneriate cu mai multe primarii din ţară, astfel încât autorităţile să înceapă să identifice românii plecaţi peste hotare şi să ia legătură cu ei.

Oficial, între 3,5 şi 4 milioane de români sunt stabiliţi în străinătate. În realitate, numărul lor este mult mai mare. Noua strategie lansată de Guvern pentru diaspora pune mai mult accent pe integrarea românilor în străinătate decât pe soluţii concrete de repatriere.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Tot mai mulți români devin asistenți maternali. Cât ajung să câștige lunar

Românii care s-au întors acasă din străinătate dezamăgiţi şi obosiţi după ani de muncă, încearcă să se reprofileze. Din ce în ce mai mulţi se orientează spre meseria de asistent maternal şi îi ajută pe copiii părăsiţi în maternităţi.

Statul român nu sprijină tinerii, deşi ar fi putut să acceseze bani europeni pentru ei

Tinerii o duc greu la noi în ţară. Mai exact, o treime dintre cei până în 29 de ani trăiesc în sărăcie, arată un studiu recent.

Val de scumpiri luna trecută. Inflația, la maximul ultimilor doi ani şi nouă luni

Rata anuală a inflaţiei, care măsoară evoluţia preţurilor de consum în ultimul an, a urcat în luna iulie la 1,4%, cel mai înalt nivel din octombrie 2014.

Recomandări
Ilie Bolojan: „PNL va susține proiectul legii salarizării. E o măsură care evită pierderea a peste 700 de milioane de euro”

Grupurile parlamentare ale PNL au fost mandate să susţină adoptarea proiectului legii salarizării, a anunţat, vineri, preşedintele partidului, premierul interimar Ilie Bolojan.

Ascunzătoare cu arme, descoperită lângă Berlin, atribuită serviciilor secrete rusești. Un suspect, arestat în România

Autorităţile germane au descoperit o ascunzătoare în care se aflau două arme de foc, într-o pădure situată în apropiere de Berlin, atribuită serviciilor secrete ruseşti de către serviciul german de informaţii interne BfV.

Sindicatele din Educație resping proiectul legii salarizării: „O sfidare directă la adresa salariaților din învățământ”

Federațiile sindicale din învățământ anunță că „refuză categoric” prevederile legii salarizării unitare, considerând că forma cea mai recentă prezentată de Ministerul Muncii este „o sfidare directă la adresa salariaților” din sistem.