Pricopie: Noul regulament scolar va permite elevilor sa aduca tablete la clasa

61314859

Ministrul Educatiei, Remus Pricopie, a declarat, marti, ca noul regulament scolar, care este "aproape gata" si urmeaza sa fie pus in dezbatere publica, va permite elevilor sa aduca si sa foloseasca la clasa tablete.

Prezent la Scoala Superioara Comerciala "Nicolae Kretzulescu" din Capitala, pentru inaugurarea unui proiect de dotare informatica a unitatilor de invatamant, Pricopie a mentionat si "ordinea corecta" a etapelor de digitalizare.

Ministrul a precizat, in acest context, ca primul pas este reprezentat de conectarea la internet a scolilor, urmat de dezvoltarea unor programe de "software educational", respectiv manualele digitale, iar apoi, de pregatirea necesara care trebuie asigurata cadrelor didactice "inainte de a intra la clasa", pentru care se vor folosi fonduri structurale.

"In primul rand, trebuie sa avem continuturile, apoi training-ul profesorilor si dupa aceea iti poti pune problema sa faci un pas mai departe. Daca am face anul acesta investitia (in echipamente - n.r.), presupunand ca am avea bani, multe dintre echipamente ar sta neutilizate", a explicat ministrul Educatiei.

Potrivit lui Remus Pricopie, suma necesara pentru investitii in echipamente este estimata la peste o suta de milioane de euro.

"Anul viitor, cand vor intra primele manuale digitale in clase, toate clasele I si a II-a vor avea la dispozitie un videoproiector si un calculator sau laptop si un ecran. Digitalizam intreaga clasa, adica toti copii vor avea in clasa pe banca tablete conectate la calculatorul profesorului", a mai spus ministrul.

Pe de alta parte, in cadrul proiectului inaugurat marti si realizat de Ministerul Educatiei in parteneriat cu Samsung, un laborator de informatica de la Scoala Kretzulescu a fost reconditionat complet si dotat cu mobilier si echipamente performante, respectiv 31 de tablete Galaxy Note si tot atatea tastaturi, 21 de laptopuri, un Smart TV si un eBoard 65.

In baza parteneriatului incheiat intre minister si compania Samsung Electronics Romania, vor mai fi amenajate sali de clasa de tip "smart" in licee din Timisoara si Iasi.

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
Studiu: Bărbații negociază mai bine salariile decât femeile, iar ele schimbă mai des angajatorul

Bărbații sunt mai înclinați decât femeile să folosească ofertele de angajare primite de la alte companii pentru a negocia o majorare salarială la actualul loc de muncă, arată un studiu realizat de Rockwool Foundation Berlin, citat de Reuters.

Roșia noastră cea de toate zilele. Românii au de ales între mii de soiuri. Cât costă cea neagră de Crimeea

Cu brânză, ceapă, pâine și sare din belșug, roșiile nu lipsesc de pe mesele noastre în aceste luni. De la inimă de bou, la ananas, prekos, portocalii, galbene sau negre, producătorii români cultivă mii de soiuri de roșii. 

Ce mai reclamă românii: Cântecul cocoșului, miros de tocăniță, existența albinelor. Sesizare: ”Vecinul nu răspunde la salut!”

Comisarii Gărzii de Mediu Arad fac un „top al absurdului” în ceea ce priveşte sesizările pe care le primesc pe adresa de e-mail a instituţiei din partea unor cetăţeni care, în general, sunt nemulţumiţi de vecinii lor ori de animalele acestora. 

Recomandări
Reforma în administrație bate pasul pe loc. Ce s-a întâmplat cu posturile și angajații care ar fi trebuit să dispară

Reforma administrației publice menită să reorganizeze și să eficientizeze sistemul bugetar pare că bate pasul pe loc. Asta arată un studiu făcut cu peste 2.000 de angajați care muncesc în mai multe domenii de activitate, toți plătiți din bugetul de stat.

ANIMAȚIE. Scenariul catastrofal luat în calcul dacă explodează petrolierul cu propan de lângă Sfântu Gheorghe. Ce ar urma

Este alertă pe Marea Neagră, în apropiere de Sfântu Gheorghe. Un petrolier încărcat cu aproape 3.800 de tone de propan, arde, după ce, potrivit echipajului, ar fi fost lovit de trei drone, în timpul nopții. 

STENOGRAME din ședința PNL în care șase șefi de filiale au fost demiși. Veștea: „Să facem alegeri libere și să vedem”

PNL a pierdut definitiv, primul apel în disputa cu tabăra Veștea – Thuma. Curtea de Apel București a decis că rămâne suspendat actul prin care a fost convocat Congresul Extraordinar în cadrul căruia Ilie Bolojan a fost reales în fruntea partidului.