In tara licitatiilor si contestatiilor, 10000 de copii sarmani din Prahova asteapta inca dupa rechizitele gratuite de la stat

×
Publicitate

Scriu pe un singur caiet la mai multe materii si imprumuta pixuri sau creioane de la colegi.

Este situatia cu care se confrunta mii de copii nevoiasi din Prahova, la care n-au ajuns rechizitele gratuite nici acum, la mai bine de doua luni de cand a inceput scoala.

Ministerul Educatiei a trimis banii in teritoriu, dar firmele care au participat la licitatie fac contestatii peste contestatii si procedura de achizitie este intarziata pana la noi ordine.

Petruta se numara dintre cei 10.000 de copii sarmani din Prahova care ar fi trebuit, la inceput de an scolar, sa primeasca din partea statului rechizite gratuite. Cum ghiozdanul ei a ramas tot gol, fetita scrie la toate materiile pe un singur caiet studentesc, pe care i l-a dat cineva la biserica.

"Traim de azi pe maine si suntem si noi bolnavi vai de capul nostru cu ce sa mai luam si caiete...? Am facut acte, asa ni s-a spus la scoala, dar suntem in a treia, a patra luna si nimic nu se aude nimic", a spus Eugenia Dumitru, mama fetei.

Din pacate, in cartierul sarac din Boldesti Scaieni, sute de copii se descurca greu, la fel ca Petruta.

"Cine beneficiaza de ele? Copiii cu parinti plecati in strainatate, copiii care au parintii despartiti, in general copiii defavorizati...", a explicat Ioana Petcu, director la Scoala Gimnaziala Boldesti Scaieni.

Firmele care au participat la licitatie in Prahova au facut insa contestatii peste contestatii si intregul proces a fost amanat.

"Am reluat procedura, am declarat un castigator, iar marti, pe 2 decembrie, ar trebui sa incheiem, daca nu avem iar contestatie. Speram sa nu mai fie", a spus si Petre Nachila, inspector scolar general Prahova.

Pentru achizitia de rechizite scolare, guvernul a alocat peste 137.000 de lei in judetul Prahova.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Tot mai puține locuri de muncă vacante în România. Angajatorii sunt precauți și amână recrutările, pe fondul incertitudinii

După două trimestre consecutive de scădere economică, se văd primele efecte și pe piața muncii.

Curățenie cu hotărâre judecătorească în curtea unui băcăuan. Ce a adunat timp de 40 de ani: ”Când e harnic omul, e rău, nu?”

Un focar de infecție în gospodăria unui bărbat din județul Bacău începe să fie curățat prin hotărâre judecătorească. Omul a adunat în curte munți de gunoaie timp de 40 de ani.

Motivul pentru care cartofii noi românești sunt de 10 ori mai ieftini decât zilele trecute. „În sfârșit, un răsfăț accesibil”

Este probabil singura materie primă care a ajuns la o zecime din preț în numai o lună. 

Recomandări
Nemții speră să le găsească în viață pe cele două românce, dispărute după explozia din Gorlitz. Au trecut peste 48 de ore

S-au scurs mai bine de 48 de ore de la explozia din orașul Gorlitz, Germania, care a dărâmat o clădire în care se aflau și două românce.

Sondaj: Câți români sunt mulțumiți de prestația lui Nicușor Dan ca „mediator”. Când urmează „runda a doua” de consultări

După ce prima rundă de consultări oficiale cu partidele parlamentare nu a dus la o formulă de guvernare, președintele Nicușor Dan i-a chemat joi la discuții și pe ceilalți parlamentari. 

Finala Europa League: Freiburg-Aston Villa 0-3. Englezii marchează din nou, iar finala e gata

Echipa germană SC Freiburg şi formaţia engleză Aston Villa joacă în finala Ligii Europa, miercuri, de la ora 22:00, pe Beşiktaş Park. Știrile ProTV vă prezintă meciul în format LIVE SCORE.