Emoția primelor mărțișoare. Elevii au adus cadouri speciale pentru colege, de 1 Martie

×
Publicitate

Pentru cei mai mici dintre școlari, frigul nu a contat joi pentru că au trăit emoția primelor mărțișoare. Și domnii au încercat să aducă zâmbete pe chipurile femeilor din viața lor.

Dar tot nu s-au adunat clienți ca în alți ani, spun vânzătorii de mărțișoare și flori, care s-au plâns că afacerea a fost un eșec. A contat mult că școlile și grădinițele de stat au fost închise, spun ei. În Bucureşti, doar copiii de la cele private s-au bucurat de sărbătoarea mărțișorului și au fost încântați că au avut joi ore.

La clasa pregătitoare au fost cele mai mari emoţii. Copiii au avut pentru prima dată ocazia să dăruiască sau să primească mărtişoare de la colegi, iar cadourile i-au făcut să se simtă speciali.

Sami a adus mărtişoare pentru toate fetele din clasă. Dar pentru una dintre ele, a ales ceva aparte.

Reporter: De ce ai ales un mărţişor special pentru Petra
Sami: Pentru că îmi place de ea, e politicoasă, e frumoasă
Reporter: Și i-ai zis că îţi place de ea?
Sami: Nu, o iubesc în secret"

martisoare

Petra a simţit aceeaşi bucurie.

"Ai un mărţişor preferat?
Da
De ce?
Pentru că este special şi îmi place
De la cine l-ai primit?
De la Sami."

Iar doi fraţi gemeni au împărţit mărtişoare împreună. Bineînţeles, nu au fost uitate doamnele învăţătoare.

Acestea au fost, însă, cazuri izolate în Bucureşti, pentru că şcolile de stat sunt închise. Iar asta s-a simţit şi la tarabele cu mărtişoare şi la florării.

”Cam cu cât % ziceţi că au scăzut vânzările?
Cam cu 70%.”

”Nici banii pe loc nu ni i-am scos. Am plătit 1.800 de lei locul şi nu ne-am scos nici banii”, spune un vânzător.

În Braşov, în schimb, unde s-a făcut şcoala, florarii au avut vânzări mari.

Iar doamnele au primit cu bucurie florile. În unele cupluri, tradiţia de 1 martie durează de-o viaţă.

”Mereu îmi aduce flori şi mă bucur, îmi zice scumpa mea”, a măturisit o doamnă.

Mărţişorul a fost sărbătorit şi la Cluj, inclusiv în licee.

La Timişoara, o doamnă vindea cadouri şi la târgul de Moş Nicolae. Atunci, erau 10 grade Celsius. Joi, la Timişoara au fost minus -10 grade Celsius.

Pentru că au mai rămas beţe de Moş Nicolae nevândute, femeia le-a transformat în mărtişoare decorative

"Le-am adaptat, ca să poată fi folosite şi pentru decor interior şi şnurul simbolul mărţişorului, şi acestea care sunt sportul casei, care sunt cu bobite de cafea, ca de fapt toate boabele reprezintă bogăţie şi spor. Florile, primăvara."

Începând din decembrie 2017, Mărţişorul a fost inclus în patrimoniul Unesco, într-un dosar comun cu alte trei ţări: Bulgaria, Macedonia şi Moldova.

 

Articol recomandat de sport.ro
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Citește și...
Un alt tronson de autostradă este aproape gata. Pistol: „Se aşterne stratul asfaltic de uzură pe ultimii metri”

Lucrările pe secțiunea 4 Tigveni – Curtea de Argeș a autostrăzii Sibiu – Pitești (A1) au ajuns la aproape 95%, iar circulația ar putea fi deschisă în 2026, înainte de termenul contractual, a anunțat șeful CNAIR, Cristian Pistol.

Municipiul din România unde lumina și aerul condiționat se dau cu program în primărie. Edil: ”La mine în birou e întuneric!”

Primăria din Giurgiu a raționalizat lumina și aerul condiționat din instituție pe timpul crizei energetice, în timp ce programul fântânilor din oraș a fost, de asemenea, redus, potrivit viceprimarului din municipiul capitală de județ. 

Asociația Prosumatorilor cere TVA zero pentru fotovoltaice și baterii de stocare, după modelul german. Ce avantaje ar aduce

APCE solicită Parlamentului adoptarea în regim de urgenţă a unui pachet de măsuri fiscale inspirat din modelul german, care să permită aplicarea TVA 0% pentru sistemele fotovoltaice de până la 27 kW şi pentru bateriile de stocare aferente.

Recomandări
Urmează a doua operațiune complexă pe Dunăre. Cum vor fi scufundate cele patru barje pentru a devia debitul de apă

Apar primele efecte după detonarea stâncii de pe Dunăre. Nivelul fluviului la Cernavodă a crescut ușor, însă pericolul nu a trecut. Riscul opririi Reactorului 2 al Centralei Nucleare de la Cernavodă rămâne.

Nicușor Dan avertizează Parlamentul: Dacă adoptați astfel Legea decarbonizării voi uza de toate prerogativele constituționale

Președintele Nicușor Dan a transmis, marți seara, că, dacă Legea decarbonizării va fi adoptată în forma actuală se va folosi de toate prerogativele constituționale, inclusiv solicitarea de reexaminare, pentru ca România să nu piardă banii din PNRR.

Când va fi apogeul valului de căldură. „Bucureștiul intră sub cod portocaliu”

Este a treia zi de cod roșu în vestul țării, însă România întreagă îndură temperaturi tot mai ridicate atât ziua cât și noaptea. Meteorologii spun că este doar începutul valului de caniculă.