Concursuri cu ouă de Paște. Motivul pentru care în Gorj oamenii au plătit sute de lei pentru un singur ou
Ouăle au fost vedete nu numai pe mese în aceste zile, ci și în jocuri - de la vânători de surprize prin parcuri, până la competiții în care se ciocnesc ouă atent alese.
La Piatra Neamț, copiii au alergat prin iarbă pentru a găsi comorile ascunse. Pe de altă parte, în Gorj, oamenii au testat care e cel mai rezistent ou de gâscă.
Singuri sau în echipe, copiii din Piatra Neamț au pornit în căutarea surprizelor lăsate de Iepurașul de Paște.
Alegeri 2025
08:55
Cum au celebrat românii victoria lui Nicușor Dan în orașele din țară. „Putem să ne continuăm viitorul aici”
08:54
Ce spun ungurii despre rezultatul alegerilor prezidențiale din România. Reacții la victoria lui Nicușor Dan
08:41
LIVE TEXT | Rezultate finale BEC la alegerile prezidențiale 2025: Nicușor Dan a câștigat cu 53,6%. George Simion - 46,4%
08:31
LIVE | Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale 2025. A fost felicitat de mai mulți lideri mondiali
”Fetiță: Am adus şi câinele.
Reporter: Câte ouă a găsit?
Fetiță: Vreo 5, cred”.
- Câte ouă ai găsit?
- 11.
- Unde erau ascunse?
- Am căutat şi eu prin copaci prin locuri de aici şi gata.
- Tu?
- 8.
- Unde erau ascunse?
- În tufişuri”.
- Au găsit toţi copiii ouă?
- Eu sper că au găsit cât mai mulţi. Sunt foarte drăguţi copiii, vor toţi să facă poze şi să se implice în joculeţe”.
Concurs de ciocnit ouă de gâscă în Gorj
Pe cât de bucuroși au fost cei care au încheiat provocarea cu punguța plină, pe atât de dezmăgiți au fost ceilalți, care s-au ales doar cu experiența.
”- De ce eşti supărată?
- Păi, nu, că am aşteptat un an întreg degeaba.
- Nu ai găsit nimic?
- Nimiiiic”.
Părinții și bunicii s-au bucurat alături de cei mici, indiferent de rezultat.
Bunică: ”Pentru copii foarte frumos şi pentru noi, dar pentru copii. Frumos organizat”.
Competiție a fost și în Gorj, unde s-au ciocnit ouă de gâscă. Fiindcă media vârstelor a fost mai mare, și standardele au crescut. Oamenii au plătit și câteva sute de lei pentru un ou cu o coajă cât mai tare, ca să-și asigure victoria.
Fiindcă au experiență de peste un deceniu în competiție, participanții știu deja să aleagă cele mai rezistente „arme”.
”Concurent: Dăm cu el în dinți și ne dăm seama cum e de tare.
Reporter: Și dă roade?
Concurent: Dă, eu cred că dă.
Reporter: Ați dat mult pe el?
Concurent: Am dat 2 milioane”.
Câștigătorii au primit iepuri, miei sau sume de bani.